Gıda Hattı

Rakıda Çeşit Arttı Rekabet Kavaklıdere'yi Butik Üretime Yöneltti

13 Ağustos 2007, 16:04
Paylaş

Her şey dahil sistemi uygulanan turizmde ucuz ürüne yönelen otelcilerin tercihlerini kaliteli şaraptan yana kullanmaması ve çeşit artışı nedeniyle tüketicinin rakıyı tercih etmesi, şarapçılık sektörünü zorluyor. Kavaklıdere, butik üretim yapmaya hazırlanıyor.

Kavaklıdere Şarapları Murahhas Azası Ali Başman, turizmde her şey dahil sistem, bunun getirdiği düşük kaliteli turist ve rakıda çeşitliliğin artmasının şarap sektörünü olumsuz etkilediğini söyledi. Başman, 8 bölgede oluşturdukları bağlarla butik üretime geçeceklerini açıkladı.

Ali Başman dün yaptığı açıklamada, bu yıl yaz mevsimine erken girilmesi ve sıcakların yüksek seyretmesi nedeniyle bağbozumuna iki hafta kadar erken girildiğini söyledi. Geçen haftadan itibaren şaraplık üzümleri almaya başladıklarını belirten Başman, sektörün ekonomik durumunun diğer yıllara göre pek de parlak olmadığını ifade etti. Başman, turizmin iyi gittiğini, fakat yüksek kaliteli turist sıkıntısının yaşandığını, bunun da şarap sektörünü olumsuz etkilediğini belirtti. Başman, “Şarap satışlarında yaz aylarında güney bölgesi çok önemlidir. Her şey dahil sistem düşük kaliteli turist çekiyor ve her şey dahil sistemde ucuz şarap tüketiliyor. Her şey dahil olunca ve kalitesiz turist gelince oteller rekabet nedeniyle ucuz gıdaya ve ucuz şaraba yöneliyor. Şarap lüks bir tüketim olunca sektör olumsuz etkileniyor” diye konuştu.

Rakı şaraba rakip oldu

Şarap sektörünü olumsuz etkileyen diğer bir konunun da rakı olduğunu ifade eden Başman, rakı üretiminin gelişmesi ve çeşitteki artış nedeniyle tüketicinin rakıya yöneldiğini söyledi. Rakı satışlarının şarabın önüne geçtiğini belirten Başman, "Bilhassa rakı beyaz şarabın rakibi haline geldi” dedi. Başman, pazarda rakı ile rekabet edebilmek için şarabın tanıtımının “sağlıklı içki” olarak yapılması gerektiğini kaydetti. İçkinin bir kültür meselesi olduğunu vurgulayan Başman, "Yüksek alkollü içkiler genelde yemekten önce veya sonra aperatif olarak alınır. Yemek esnasında genellikle düşük alkollü bir içki olarak şarap içilir. Fakat bu kültürü Türkiye'ye ne kadar getirebiliriz. Bizim yemek kültürümüz farklı, Türk mutfağında meze çok önemli. Meze denildiği zaman da rakı giriyor araya. Bu da bizim sektörü olumsuz etkiliyor” dedi. Pazarda rakı ile yarışabilmek için kalite ve çeşitliliğin artırılması gerektiğine işaret eden Başman, bu çerçevede Kavaklıdere'nin Türkiye'nin değişik bölgelerinde, yüksek kaliteli üzüm çeşitleri üzerinde çalıştığını açıkladı. Değişik iklim özellikleri gösteren bölgelerde Anadolu ve Avrupa üzüm cinsleri yetiştirdiklerini anlatan Başman, her üzümün ayrı bir şarap ortaya çıkarttığını kaydetti.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.