AramaArama
Gıda Hattı
banner
AramaArama

Putin’le görüşen Biden, soru soran muhabire neden kızdı?

Putin’le görüşen Biden, soru soran muhabire neden kızdı?
17 Haziran 2021, 01:01

Cenevre’deki ABD-Rusya zirvesinde Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüşmesi sonrası basın toplantısı düzenleyen ABD Başkanı Joe Biden, toplantı bitiminde ısrarla soru soran muhabiri azarladı. Biden, Cenevre’den ayrılmadan önce ise muhabirden özür diledi.

Göreve geldikten sonra Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile ilk yüz yüze görüşmesini İsviçre’nin Cenevre kentindeki ABD-Rusya zirvesinde yapan ABD Başkanı Biden, düzenlediği basın toplantısında, görüşmeye ilişkin açıklamalarda bulundu, soruları yanıtladı.

Biden’dan muhabire: “Neden hep böyle yapıyorsun?”

Biden, basın toplantısının sonunda kapıdan çıktığı sırada, “Putin, davranışlarını değiştireceğine sizi ne bu kadar inandırıyor?” diye soran muhabire, “Benim böyle bir güvencem yok, neler oluyor, neden hep böyle yapıyorsun. Ben ne zaman böyle bir şey söyledim” diye yüksek sesle çıkıştı.

Vücut dilinden sinirlendiği ve gergin olduğu anlaşılan Biden muhabire, Putin ile ilgili olarak, “Ben dedim ki, davranışlarını değiştirecek şey, dünyanın geri kalanının onlara tepki vermesi ve dünyadaki önemlerini azalmakla olur. Bir güvence değil, sadece gerçekleri söylüyorum” dedi.

Muhabirin ısrarla Putin’in daha önce değişmediğini ve bu şartlar altında görüşmeyi nasıl yapıcı olarak değerlendirdiğini sorması üzerine ise Biden, “Eğer bunu anlamıyorsan yanlış meslektesin” dedi.

Biden, muhabirden özür diledi

Ancak ABD Başkanı Biden, ABD’ye dönmek üzere başkanlık uçağına binmeden önce muhabirden özür diledi. Biden, “Çabuk sinirlendiğim için özür dilerim. Asla pozitif sorular sormuyorsunuz” dedi.

Muhabir ise sorduğu sorunun doğru olduğunu belirterek, “Putin görüşmenin ardından basın konferansında eleştirildiği şeylerin bir kısmını tekrar yaptı” ifadelerini kullandı. Biden ise, “Buraya yapmak için geldiğim şeyi yaptım” dedi.

ABD ve Rusya’dan ortak bildiri

Bu arada Rusya Devlet Başkanı Putin ile ABD Başkanı Biden'ın tarihi görüşmelerinin ardından taraflar, ortak bildiri yayınladı.

Beyaz Saray ve Kremlin Sarayı tarafından servis edilen bildiride, “Biz, Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Joe Biden olarak, şunları not ediyoruz: Rusya ve ABD, gerilim zamanlarında bile stratejik alanda öngörülebilirliğin sağlanması, silahlı çatışma ve nükleer savaş tehdidi ile ilgili risklerin azaltılması ile ilgili ortak hedeflerin uygulanmasında ilerleme sağlayabildiklerini ortaya koydu” denildi.

Nükleer savaşın başlatılmaması ilkesine bağlılık teyit edildi

Tüm dünya olası ABD-Rusya nükleer savaşı konusunda tedirginlik yaşarken, yayınlanan bildiride bu savaşın kazananı olmayacağı vurgulanarak, “Stratejik Saldırı Silahlarının Azaltılması Anlaşması'nın (START-3) bu yakınlarda uzatılması, nükleer silahların kontrolüne olan bağlılığımızın kanıtıdır. Bugün, nükleer savaşta kazanan olmayacağı ve böyle bir savaşın asla başlatılmaması gerektiği ilkesine bağlılığımızı teyit ediyoruz. Rusya ve ABD, bu amaçlara ulaşmak için en kısa zamanda stratejik istikrar konusunda kapsamlı ikili diyalog başlatacak, diyalog konuya odaklı ve enerjik olacak. Bu diyalog vasıtasıyla gelecekteki silah kontrolünün ve riskleri azaltma önlemlerinin temelini oluşturmayı amaçlıyoruz” ifadelerine yer verildi.

İHA

Yorumlar

Bir cevap yazın

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.