Gıda Hattı

Putin “Yaptırımlar kaldırılırsa tahıl ihracatına hazırız” dedi, AB anlaşamadı!

30 Mayıs 2022, 10:07
Paylaş
Putin “Yaptırımlar kaldırılırsa tahıl ihracatına hazırız” dedi, AB anlaşamadı!

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Karadeniz limanlarından Ukrayna tahılının ihracatı da dahil tahıl ihracatına hazır olduklarını, bunun için ilgili yaptırımların kaldırılması gerektiğini söyledi. AB Liderleri ise Rus petrolüne ambargo uygulanması konusunda anlaşmaya varamadı.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve Almanya Başbakanı Olaf Scholz ile telefon görüşmesi yapan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna'daki durumun güncel yönleri hakkında görüş alışverişinde bulundu.

Kremlin Sarayı'ndan yapılan açıklamaya göre, Putin, Ukrayna'daki "özel askeri operasyon"a yönelik son gelişmelere ilişkin bilgi verirken, "Kiev’in kabahati nedeniyle" kesilen müzakerelerin yeniden başlamasına Rusya'nın açık olduğunu ifade etti.

“Yaptırımlar kaldırılırsa tahıl ihracatına hazırız”

Batı'nın Ukrayna'ya devam ettirdiği silah sevkiyatının tehlikeli olduğuna dikkati çeken Putin, bu bağlamda durumun daha da istikrarsızlaşacağını ve insani krizin ağırlaşacağını belirtti.

Putin, "Rusya kendi adına, Karadeniz limanlarından Ukrayna tahılının ihracatı da dahil olmak üzere engelsiz tahıl ihracatı için seçenekler bulmaya yardım etmeye hazır. Rus gübreleri ve tarım ürünleri arzındaki artış, küresel gıda pazarındaki gerilimin azalmasına da yardımcı olacak ve bu da elbette ilgili yaptırım kısıtlamalarının kaldırılmasını gerektirecek." ifadelerini kullandı. ​​​​​​​

AB, Rus petrolüne ambargo konusunda anlaşamadı

Bu arada bugün yapılacak AB Liderler Zirvesi öncesinde Rus petrolüne ambargo uygulanması konusunda anlaşma sağlanamadığı bildirildi. Ambargonun, Rus petrolüne doğrudan daha fazla bağımlı olan ülkeler tarafından engellendiği ifade edilirken, adı açıklanmayan üst düzey bir AB diplomatı, AB ülkelerinin üzerinde çalıştığı Rus petrolüne ambargo uygulanması önerisine başta Macaristan olmak üzere Slovakya ve Çekya’nın sıcak bakmadığını kaydetti.

AB Komisyonu, Rus petrolüne yönelik ambargo çıkmazını kırmak için yasağın yalnızca tankerler tarafından AB'ye getirilen Rus petrolü için geçerli olmasını ve alternatif arzlar sağlanana kadar Macaristan, Slovakya ve Çekya'nın Rus petrollerini Rus Druzhba Boru Hattı üzerinden bir süre daha almaya devam etmesini önerdi.

Rusya'nın Ukrayna'ya girmesiyle başlayan ve üç ayı geride kalan savaşın başından bu yana aşamalı olarak yaptırım kararları alan AB, en son altıncı yaptırım paketini açıklamıştı. Rus petrolüne aşamalı olarak ambargo uygulanması ve AB'nin Rus kaynaklarına olan bağımlılığının azaltılması yönünde atılmak istenen adımlar ise Rus petrolüne bağımlılığı daha fazla olan ülkelerden destek görmüyor.

İHA

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.