Gıda Hattı

Putin de yaptırdı: Sputnik V’nin burun spreyi formu tescillendi

25 Kasım 2021, 00:40
Paylaş
Putin de yaptırdı: Sputnik V’nin burun spreyi formu tescillendi

Rusya’da geliştirilen Sputnik V aşısının burun spreyi formu, Sputnik M olarak tescillendi. Burun spreyi aşının 2022 yılında uluslararası pazara da sürüleceği belirtilirken, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin de, burnundan sprey aşı yaptırdığını açıkladı.

Rusya Doğrudan Yatırım Fonu (RDIF) Başkanı Kirill Dmitriev, Gamaleya Enstitüsünün bilimsel çalışmalardan sorumlu Direktör Yardımcısı Denis Logunov ile toplantı gerçekleştirdi.

Rus halkının aşılanması başta olmak üzere Rus koronavirüs aşılarını talep eden ülkelere gönderilmesi ve yardım yapılan ülkelere verilen desteklerin de ele alındığı toplantıda, Rus bilim insanlarının geliştirdiği Sputnik V aşısı ile ilgili yeni detaylar paylaşıldı.

Sputnik V aşısının burun spreyi formu tescillendi

Gameliya Enstitüsü Direktör Yardımcısı Denis Luganov aşının burun spreyi formatında da geliştirildiğini hatırlatarak bugünden itibaren burun spreyi şeklindeki aşının "Sputnik M" adıyla tescil edildiğini ifade etti. Luganov, "Sputnik M'nin çocuk nüfusta kullanılmasına yönelik izni bugün alındı. Aşı tescil edildi, bu sevindirici gelişmeyi paylaşabiliriz" dedi.

Sputnik M'nin, Moskova'da çocuklar üzerinde denendiği aktarılırken, burun spreyinin 12 ile 17 yaş arasındaki çocuklara uygulanacağı belirtildi.

RDIF Başkanı Dmitriev ise tescil edilen aşının uluslararası piyasaya sunumuna ilişkin, "Aşının burun spreyi formatının daha önce geliştirilen Sputnik V aşısı gibi erken dolaşıma girmesini hedefliyoruz. Bu format 2022 gibi erken bir tarihte uluslararası pazara girecek" dedi.

Putin de burnundan sprey aşı denedi!

Bu arada Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, koronavirüse karşı  Sputnik Light ile üçüncü "takviye" aşısı yaptırmasının ardından bir de burnundan sprey aşı yaptırdığını açıkladı.

Covid-19 koordinasyon toplantısında konuşan Putin "Sputnik Light" aşı yaptırmasının ertesi günü burun aşısını (nazal aşı) bizzat kendi üzerinde test ettiğini söyledi.

Putin, Sputnik V aşısının burun spreyi olarak yetişkin gönüllüler üzerinde deneneceği açıklamasından sonra, gönüllü olmak istediğini söylemişti.

Burun spreyi, iki doz şeklinde uygulanacak.

İHA

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.