Gıda Hattı

Puro ve sigarillolar için ÖTV düzenlemesi!

15 Temmuz 2021, 01:39
Paylaş
Puro ve sigarillolar için ÖTV düzenlemesi!

Cumhurbaşkanı Kararı ile tütün içeren purolar, uçları açık purolar, sigarillolar ve diğerleri  için ÖTV oranları yeniden belirlendi.

25 Aralık 2020 tarihinde yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı ile Temmuz 2020’de açıklandığı şekliyle, sigara ve puro gibi tütün mamullerinde asgari vergi tutarı 0,4883 TL, maktu vergi miktarı ise 0,42 TL olarak bırakılmış, bu tutarların Ocak-Haziran 2021 dönemi için aynı kalması karara bağlanmıştı.

Aynı şekilde 25 Haziran 2021 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı ile de, Temmuz-Aralık 2021 döneminde alkollü içkiler ile tütün mamullerinde ÖTV oranlarında herhangi bir değişiklik yapılmamıştı.

Puro ve sigarillolar için ÖTV oranları değişti

Son olarak Bazı Mallara Uygulanan Özel Tüketim Vergisi Oranlarının Yeniden Belirlenmesi Hakkındaki Ekli Kararın Yürürlüğe Konulması Hakkında Karar (Karar Sayısı: 4298) 15 Temmuz 2021 tarihli Resmi Gazete’de yayımlandı.

Kararla, tütün mamullerinden puro ve sigarillolar ile diğerleri (Tütün yerine geçen maddelerden yapılmış purolar, uçları açık purolar, sigarillolar ve sigaralar)-Tütün yerine geçen maddelerden yapılmış purolar, uçları açık purolar ve sigarillolar) için ÖTV oranı %45 olarak düzenlendi.

Söz konusu ürünler için asgari maktu vergi tutarı 0,4386, maktu vergi tutarı da 0,5863 olarak uygulanacak.

Yayımı tarihinde yürürlüğe giren Karar hükümlerini, Hazine ve Maliye Bakanı yürütecek.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.