Gıda Hattı

Publius Vergilius Maro kimdir? Publius Vergilius Maro hayatı

21 Eylül 2021, 14:15
Paylaş
Publius Vergilius Maro kimdir? Publius Vergilius Maro hayatı
M.Ö 19'da yaşayan ünlü Romalı şair Publius Vergilius Maro biyografi ölüm yıldönümünde merakla araştırılıyor. En ünlü eseri Aeneis olan yazar Publius Vergilius Maro kimdir, Publius Vergilius Maro hayatı hakkında merak ettiklerinizi sizler için oluşturduk.

Publius Vergilius Maro biyografi

doğum; 15 Ekim MÖ 70

ölüm; 21 Eylül MÖ 19

mesleği; ünlü Romalı şairdir. Roma İmparatorluğu'nun destanı olarak kabul edilen Aeneis'in de yazarıdır.

Aeneis

Publius Vergilius Maro sanat hayatı ve özel yaşamı

Dante'nin İlahi Komedya'sındaki ana karakterlerden biridir. Vergilius bu eserde cehennemde Dante'yi gezdirmeye yardımcı olmuştur.

Kuzey İtalya'nın Mantua yöresinin Andes bucağında 15 Ekim MÖ 70'te gündelikçi işçi, çiftlik yanaşması, tuğla ustası, çömlekçi gibi türlü işlerde çalıştığı sanılan bir baba ile Cremona'nın Magius soyundan Magia Polla isimli bir anneden dünyaya gelmiştir.

Aynı anne ve babadan Silon ve Flaccus adında iki de kardeşi olmuş, biri çocuk yaşta diğeri genç yaşta ölmüştür.

Babasının ölümü üzerine annesi Magia Polla bir kez daha evlenip sonraları Vergilius'unda mirasının bir kısmını bırakacağı Valerius Proculus isimli bir erkek çocuğu daha dünyaya getirmiştir.

Oldukça canlı bir doğada çocukluğunu babasının çiftliğinde geçiren Vergilius, ilk öğretimini Cremona'da tamamlayıp, on beş yaşlarında Milano'ya geçer. Sonra da Roma'ya gidecektir.

Hellenistiğin; Epicurusçuluk, Orpheusçuluk, Stoacılık gibi türlü akımlarını, başta Cato, Lucretius, Varrius, Varro olmak üzere Roma ozanlarını tanır. Augustus'un yardımıyla Sibylla kitapları'nı okumuş olabilir. Homeros'u ve Apollonius Rhodius'u oldukça iyi öğrenir.

Öğrenimini tamamladığında sıkılgan mizacı yüzünden hukukta ve devlet işlerinde kendini gösterememiştir. Tek bir davaya bakıp kaybedince oldukça çabuk vazgeçer.

İç savaş dönemi

MÖ 41'de Antonius ve Octavianus'un Philippi iç savaşında (MÖ 42) savaşan emekli savaşçılara dağıtmayı kararlaştırdıkları Mantua ve Cremona topraklarının yetmemesi üzerine Cremona'ya oldukça yakın bir köy olan Andes de dağıtılmıştır.

Ozanın toprakları da dağıtılmak istenip Octavianus ile yakınlığı dolayısı ile topraklarını kurtarma çabası bilinmektedir.

MÖ 19'da Aeneis destanının geçtiği İlion şehrini görmek üzere çıktığı yoldan, Hastalanması nedeni ile geri dönerken, Brundisium'da ölür.

Eserleri

Georgicalar, Bucolicalar
Georgicalar, Bucolicalar
  • Georgicalar, Bucolicalar
  • Aeneis destanı

Bunlar da ilginizi çekebilir

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.