Proteinler ve Aminoasitler nedir? Hangi besinlerde bulunur?

Canlılar hücrelerden meydana gelir, hücrelerin temelini de proteinler oluşturur. Proteinler temel olarak vücutta yapım ve onarımdan sorumludur. Beslenmede yeteri kadar karbonhidrat alınmadığı durumlarda ise vücutta enerji elde etmek için de kullanılırlar.

Proteinler insan vücudunda yaklaşık 20 kadar amino asidin farklı düzenlerde birleşmesi ile oluşan karmaşık organik yapılardır. Amino asitler insan vücudunda sentezlenmiyorsa esansiyel amino asitler, sentezleniyorsa esansiyel olmayan amino asitler olarak adlandırılır. Vücutta sentezlenemeyen amino asitlerin besinler yolu ile vücuda alınması gerekmektedir.

Proteinler vücut için çok önemli bileşenlerdir. Vücudumuzun yapı taşları hücrelerdir ve hücrelerin temelini proteinler oluşturur. Proteinler; vücudun büyümesi, gelişmesi,  yaraların iyileşmesi, çeşitli maddelerin sindirim ve sentezi, sıvı dengesinin sağlanması, bağışıklık sisteminin çalışması, zeka gelişimi, hormon ve enzimlerin üretilmesi ve azot dengesinin sağlanması gibi bir çok hayati mekanizmada önemi bir rol oynar.

Protein İhtiyacının Karşılanması

Gıdalar tüketildikten sonra içerdikleri proteinler yapı taşları olan amino asitlere parçalanır ve vücudun ihtiyaç duyduğu proteinler bu amino asitler kullanılarak oluşturulur. Vücudun sentezleyemediği amino asitlerin besinler yolu ile karşılanması bu nedenle önemlidir. Tek bir besin ile vücutta sentezlenemeyen tüm amino asitlerin karşılanması mümkün olmadığından beslenmede çeşitlilik büyük bir öneme sahiptir.

Çeşitli hayvansal ve bitkisel gıdalar farklı miktarlarda ve kalitede protein içerir bu nedenle hayvansal ve bitkisel gıdalar arasında beslenmede bir denge kurulmalıdır. Bu dengenin kurulması için tüketin proteinin %20’sinin hayvansal gıdalardan, kalanının ise bitkisel gıdalardan sağlanması gerekir.

Yetişkinler için günlük alınması gereken protein miktarı kilo başına 0,8-1,2 gramdır. Ancak günlük alınması gereken protein miktarı vücut yapısına ve bazı durumlara göre değişiklik gösterebilir. Başta çocuklar olmak üzere, büyüme çağındaki kişiler, spor yapanlar ve hastalık durumlarında vücudun protein gereksinimi artış gösterir.

Proteince zengin besinler; balık, yağsız et, kümes hayvanları etleri, süt ürünleri, bakliyat ve soya gibi  gıdalardır.

Protein Eksikliği

Vücutta protein eksikliği günlük beslenmede yeterli miktarda ve kalitede protein alımının sağlanamamasının sonucudur. Yetersiz ve dengesiz beslenmenin yanı sıra bazı hastalıklar (eminlim bozuklukları, böbrek ve karaciğer hastalıkları vb.) da vücutta protein eksikliğine neden olabilir. Aynı zamanda proteinlerden yeterli miktarda yararlanabilmek için karbonhidrat ve yağ da beslenmede gerekli miktarlarda tüketilmelidir. Eğer bu durum sağlanamasa, proteinler asıl görevleri dışında vücutta enerji elde etmek için kullanılırlar.

Vücutta protein eksikliği olması durumunda; vücut kendi dokularındaki proteini kullanmak zorunda kalır, büyüme yavaşlar ve durur, vücut ağırlığı azalır, halsizlik, anemi ve ödem (şişlik) oluşur, hastalıklara karşı direnç azalır, iyileşme geç olur. Ayrıca vücut katbettiği azotu terine koyamadığından vücudun azot dengesi bozulr. Protein eksikliği olan kimsede neşesizlik, mizac değişiklikleri, çabuk yorulma gibi belirtiler olur.Daha sonraki dönemlerde ise belirgin kansızlık, hastalıklara eğilim, kan şekeri azalması, kan basıncı düşmesi, göz bozuklukları, diş etleri rahatsızlıkları gibi durumlar görülür.

Amino Asit Nedir?

Amino asitler proteinlerin yapı taşlarıdır. Doğada 300’den fazla çeşit amino asit bulunmasına karşın memelilerde sadece 20 civarı amino asit bulunur. Bunlar hücrenin genetik materyali olan DNA tarafından kodlanan amino asitlerdir.

Amino asitler insan vücudunda sentezlenip sentezlenemediğine göre ikiye ayrılır. Esansiyel amino asitler vücutta sentezlenemediklerinden besinler yolu ile vücuda alınmaları gereken amino asitlerdir. Triptofan, Treonin, Fenil Alanin, Metionin, Lizin, Lösin, İzolösin ve Valin esansiyel amino asitlerdir. Çocuklarda, Histidin de sentez edilmediğinden bu listeye dahil olur. Esansiyel olmayan amino asitler ise vücutta temel organik maddelerden yapılabilen amino asitlerdir.

Esansiyel amino asitler nelerdir?

İsolösin

Ehrlich, 1904’te İsolösin’i keşfeden ilk kişiydi, bileşimi d-izoamilamine bozulması ve d-izovaleraldehit ile Strecker reaksiyonu sonuç senteziyle tam 3 yıl sonra elde edildi.

İsolösin rolü nedir?

İsolösin, dayanıklılığı artırabilen ve kas dokusunu iyileştirmeye yardımcı olan bir amino asit olarak yaygın olarak tanınır. Özellikle profesyonel sporculara ve vücut geliştiricilere tavsiye edilir, çünkü vücuttaki İsolösin’in birincil işlevi enerji düzeylerini artırmak ve yorucu fiziksel aktiviteden kurtulmaya yardımcı olmaktır.

İsolösin, birçok proteinde bulunan esansiyel bir amino asit olarak kabul edilir. Başka bir deyişle, bu amino asit, vücudunuzun ihtiyaçlarını karşılamak için yeterli miktarda diyet yoluyla elde edilmelidir. İsolösin aslında Lösin ‘in bir izomeridir ve dallı zincirli amino asit ailesini oluşturan üç dallı zincirli amino asitlerden biridir. Aslında, üç amino asit (Isolösin, Lösin ve Valin) vücudun proteinlerindeki tüm amino asitlerin yaklaşık %70’ini oluşturmaktadır. Bu yüzden insan vücudundaki değerleri çok yüksektir.

İsolösinin Faydaları

Bu amino asit farklı yönlerde yararlı olabilir. İsolösin, hemoglobin sentezine ve kan şekeri ve enerji seviyelerinin düzenlenmesine katılır. Çalışmalar, bu amino asidin farmatolojik seviyelerde sıçanlarda çözelti konsantrasyonunun %8’ine kadar çok düşük bir toksisiteye sahip olduğunu ortaya koymuştur. İsolösin ayrıca kas aşınmasını önlemeye de yardımcı olur. Bu amino asit, yaralanma veya ameliyat sonrası doku onarımını teşvik eder. Dahası, literatürde, dallı zincirli amino asit ailesinin kas proteini sentezinde anabolik etkilere sahip olduğuna dair önemli bir kanıt bulunmaktadır. Bu nedenle, Isolösin içeren bir takviye, kas proteini kaybından muzdarip insan vücudundaki artan kas proteini içeriğini olumlu yönde etkileyebilir. Son olarak, Isolösin karaciğerdeki kan şekerine dönüştürülür, yani normal kan şekeri seviyelerinin korunmasına yardımcı olabilir.

Lösin

Lösin, 1819’da peynirde saf haliyle ve sadece bir yıl sonra kaslardan ve yünden kristal formunda keşfedilen bir amino asittir. Bu amino asit adını “beyaz” anlamına gelen Yunanca kelime lökoslardan aldı, çünkü o zaman söz konusu maddenin doğal beyaz, kristal bir duruma saflaştırılması dikkate değer olarak kabul edildi. Sadece 19. yüzyılın sonunda Lösin yapısı laboratuvar sentezi ile elde edilmiştir. Bu amino asit aynı zamanda üç dallı zincirli amino asitlerden biri olarak kabul edilir.

Lösin’in işlevleri nelerdir?

Lösin, protein sentezi ve çeşitli metabolik fonksiyonlar için hayati bir amino asit olarak kabul edilir – diğer bir deyişle, kan şekeri seviyelerinin düzenlenmesinde yardımcı olan, kas ve kemik dokularının büyümesini ve iyileşmesini, hem de büyüme hormonu üretimini teşvik eden temel bir amino asittir. Bu amino asit, yaralanma veya stresin neden olduğu kas proteinlerinin parçalanmasını önlemekle de bilinir. Buna ek olarak, Lösin fenilketonüri olan insanlar için yararlı olabilir.

Lösin’in Faydaları neler?

Lösin sadece kas geliştirme için değil, aynı zamanda kilo kaybı için de harika bir araç olduğu ortaya çıktı.  Çalışmalar bu amino asidin benzersiz bir şekilde hareket ettiğini ortaya koymuştur: diğer amino asitlerin aksine, kas proteinlerini koruyarak kas yakmadan yağ yakmaya yardımcı olur ve kas kazancı ve kütlesini artırmaya yardımcı olur. Başka bir deyişle, vücuttan yağ tutarken kasları oluşturmak için düzenli olarak egzersiz yapmak zorunda olanlar için önemli bir bir takviyedir. Araştırmalar, daha yağsız kas kütlesini korurken daha fazla yağ kaybetmek için Lösin içeren protein açısından zengin diyet yapılmasını doğruladı.

Lösin hangi besinlerde bulunur?

Lösin önemli bir amino asit olduğunu unutmamalısınız, bu nedenle vücudunuz doğal olarak üretemez, ancak balık, tavuk, sığır eti, süt ve yumurta gibi protein bakımından zengin hayvansal yiyecekler de dahil olmak üzere gıdalardan elde edebilirsiniz. Protein içermeyen diyetler ya da sıkı veganlar büyük olasılıkla kan dolaşımlarından Lösin’in fazla bir kısmını elde edemezler.

Valin

Emil Fischer, proteinleri hidrolize ederek 1901’de Valine’i kazeinden izole etmeyi başardı. Bugün Valine bir uyarıcı aktivite sağlayan dallı zincirli esansiyel amino asit olarak kabul edilmektedir. Aslında, üç dallı zincirli amino asit vücut proteinlerindeki amino asitlerin 2/3’ünü oluşturmaktadır ve bu da insanlar için rolünün paha biçilmez olduğuna işaret etmektedir.

Valin işlevleri nelerdir?

Bu amino asit, kasların parçalanmasını önlemeye yardımcı olur, çünkü fiziksel aktivite sırasında yüksek enerji ihtiyacı için ekstra bir glikoz  sağlanmasından sorumludur. Valin aynı zamanda penisilin biyosentetik yolunun bir öncüsüdür ve triptofanın kan-beyin bariyeri boyunca taşınmasını engellediği bilinir. Başka bir deyişle, Valin pürüzsüz sinir sistemi ve bilişsel işleyiş için önemli bir amino asittir. Valine, Lösin ve Isolösin ile birlikte üç dallı zincirli amino asitlerden biridir. Bu amino asit vücudunuz tarafından üretilemez ve gıda yoluyla veya takviyeler yoluyla elde edilmelidir. Valine, günlük vücut fonksiyonları ve kasların korunması için ve bağışıklık sisteminin düzenlenmesi için önemlidir. Bu özel amino asit karaciğer tarafından işlenmez, ancak kaslar tarafından alınır.

Valinin faydaları nelerdir?

Valine uykusuzluk ve sinirlilik iyileşmesi gibi çok sayıda fayda sağlar. Ayrıca, kas bozukluklarının hafifletilmesine yardımcı olduğu ve etkili bir iştah bastırıcı olduğu kanıtlanmıştır. Bu amino asit, bağışıklık sisteminin düzenlenmesini büyük ölçüde geliştirir, ancak Valinin en büyük faydası, uzun mesafeli spor ve vücut geliştirme yapan sporcular tarafından deneyimlenir, çünkü bu amino asit kas dokusu iyileşmesi ve kas metabolizması için önemlidir. Vücut geliştiriciler genellikle kas büyümesini teşvik etmek ve onlara bir enerji sağlamak için Isolösin ve Lösin ile birlikte Valin kullanırlar. Ayrıca, bu amino asit fiziksel aktivite sırasında hasar gören dokuların iyileşmesine yardımcı olur. Sporcular genellikle Valinin kas metabolizması ve kas dokusunun büyümesi için hayati önem taşıdığını bilirler, çünkü vücuttaki azotun uygun miktarda korunmasına yardımcı olur.

Valin hangi gıdalarda bulunur?

Böbrek fasulyesi, yapraklı sebzeler, kümes hayvanları ve süt yoluyla elde edebilirsiniz.

Lizin

Lizin, ilk defa Drechsel tarafından 1889’da kazeinden (süt proteini) izole edilerek keşfedildi. Üç yıl sonra, yapısı aydınlatıldı. Daha sonra, Vickery ve Leavenworth 1928’de kristal lizin hazırladılar. Son olarak Fischer ve Weigert, 7-siyanopropilmalonik esteri azotlu asit ile işleyerek lizinin sentezini tamamladılar.

Lizin, vücudunuzdaki tüm proteinler için bir yapı taşı olarak gerekli bir amino asit olarak kabul edilir. Kalsiyum emiliminde ve kas proteininin inşasına yardımcı olmakta önemli bir rol oynamaktadır. Ayrıca, Lizinameliyattan veya travmalardan kurtulmaya yardımcı olur ve vücudunuzun hormon, enzim ve antikor üretmesine yardımcı olur. Lizin esansiyel bir amino asittir, bunun insan sağlığı için önemli olduğunu anlamına gelir ve vücudumuz üretemez. Bu nedenle, yiyeceklerden elde edilmelidir.

Lizin, proteinlerin yapı taşlarından olan bir tür amino asittir. Doğru büyüme için hayati önem taşımaktadır ve yağ asitlerini enerjiye dönüştüren ve kolesterol seviyelerini düşüren bir besin olan karnitin üretiminde önemli bir rol oynamaktadır. Buna ek olarak, bu amino asit, insan vücudunun kalsiyumu emmesine yardımcı olduğu kanıtlanmıştır, kollajen oluşumunda önemli bir rol oynarken – hem kemik hem de cilt, kıkırdak ve tendon gibi bağ dokuları için gerekli bir madde. Doğal olarak, insanlar gıdalardan yeterince Lizin elde eder, ancak sporcular, veganlar ve fasulye sevmeyen insanlar daha fazlasına ihtiyaç duyabilir. Vücutta Lizin eksikliği, yavaş büyüme, yorgunluk, mide bulantısı, baş dönmesi ve hatta üreme bozuklukları gibi semptomlara neden olabilir. Vejetaryenlerin yeterli Lizin elde etmek için fasulye, bezelye ve mercimek gibi daha fazla baklagiller tüketmeleri önerilir.

Lizinin faydaları nelerdir?

Lizin soğuk yaralar ve genital uçuk salgınlarını önlemeye yardımcı olabileceğini kanıtlayan çok sayıda çalışma vardır. Diğer çalışmalar, vücudun kalsiyumu emmesine ve idrarda kaybolan kalsiyum miktarını azaltmasına yardımcı olduğunu ortaya koymuştur. Kalsiyum kemik sağlığı için gerekli olduğundan, Lizin’in osteoporozun neden olduğu kemik kaybını önlemeye yardımcı olabileceği sonucuna varabilirsiniz.

Metiyonin

New York’taki Columbia Üniversitesi’nde araştırmacı J. H. Muller 1922’de amino asit Metiyonini keşfetti. Onu izole etti, ancak yanlış bir özet formülü sundu. Bu formülü sadece 3 yıl sonra Japonya’dan gelen araştırmacı Odake tarafından düzeltildi. Odake amino aside isim veren kişiydi. Metiyonin.

Metiyonin işlevi nelerdir?

Metiyonin, farklı fosfolipidlerin biyosentezinde bir ara madde görevi gören kükürt içeren bir proteinojenik amino asittir. Tek karbon metabolizmasında önemlidir ve karaciğerde detoksifikasyona yardımcı olur. Bu arada, Methionin’in yanlış dönüşümü ateroskleroza yol açabilir. Başka bir deyişle, sağlığınız için esansiyel olan temel amino asitlerden biridir, ancak vücutta üretilemez ve sonuç olarak diyetinizi sağlamanız gerekir. Normalde, çoğu insan sağlıklı olduklarında Metiyonin takviyeleri almasına gerek yoktur. Doğal olarak, et, balık ve süt ürünleri gibi yiyeceklerden bu amino asidin bir parçası olabilirsiniz. Veganlar ve düşük proteinli diyeti takip eden insanlar gelince, tam tahıllardan alabilirler.

Metiyonin faydaları nelerdir?

Metiyonin aslında kükürt tedarikçisi ve vücudumuzun normal metabolizma ve büyüme için ihtiyacı olan birkaç bileşik. Bildiğiniz gibi, kükürt önemli bir unsurdur ve hayatımız için çok önemlidir. Yeterli kükürt almazsanız, vücudunuz bazı antioksidan besin maddeleri üretemez ve kullanamaz. Bu nedenle, Metiyonin vücudunuza çok sayıda fayda getiren çok değerli bir besin bileşiğidir. Örneğin, Avrupalı doktorlar depresyon, inflamasyon, karaciğer hastalıkları ve bazı kas ağrıları gibi durumları tedavi etmek için kullanırlar. Bu amino asit özellikle östrojen hakimiyeti olan insanlar için yararlıdır, yani vücuttaki östrojen miktarı progesteron ile karşılaştırıldığında çok yüksektir. Buna ek olarak, ağızdan kontraseptif alan kadınlar da çok yararlı Metiyonin bulabilirsiniz – östrojenin karaciğerden temizlendiği göz önüne alındığında, vücuttaki östrojen yükünü azaltmak gerekir.

Fenilalanin

Fenilalanin, 1879’da Lupinus Zuteus’un fidelerinde  proteinlerin hidrolizi ürünleri arasında keşfedilmeden önce Schulze ve Barbieri tarafından bulunmuştur. Yaklaşık bir yüzyıl sonra, bir Japon şirketi fermantasyon yoluyla fenilalanin üretimine başladı.

Fenialanin işlevi neledir?

Fenilalanin, tirozin öncüsüdür ve adrenalin oluşumuna yol açar. Buna karşılık, adrenalin zihinsel uyanıklık ve hafızayı uyarmak için sorumlu noradrenalin üretmek için kullanılan bir beyin kimyasal dönüştürülür, hem de ruh hali ve iştahın bastırılması. Noradrenalin ruh halini etkilediğinden, fenilalanin çeşitli formları, enerji eksikliği, hafıza problemleri, depresyon, karışıklık gibi durumları tedavi etmek için kullanılır, uyanıklık ve iştah eksikliği tavsiye edilir ve hepsi fenilalanin eksikliğinden kaynaklanır. Nadir bir metabolik bozukluk vardır – fenilketonüri – insan vücudunun Fenilalanin kullanımını gerektirdiği bir enzim eksikliği kişilerde görülür. Sonuç olarak, bozukluk, bu amino asidin yüksek seviyelerine neden olur ve bu da üç hafta önce tedavi edilmezse ciddi, geri dönüşümsüz zihinsel geri dönüşüme yol açabilir.

Fenialanin faydaları nelerdir?

Bir dizi çalışmaya göre, bu amino asit, kronik ağrının tedavisinde yardımcı olabilir, vitiligo ve hatta Parkinson hastalığı olan insanlar için UVA radyasyonunun etkisini güçlendirebilir. Parkinson hastalığının neden olduğu zorluklar ve depresyon. Son olarak, fenilalanin depresyon tedavisinde yararlı kabul edilir, çünkü bu amino asit, dopamin ve norepinefrin gibi beyin kimyasallarının üretimini uyarır. Fenilalanin, proteinler için bir yapı taşı görevi gören esansiyel bir amino asittir ve sağlık için bu amino asidi gerektirmesine rağmen vücudunuzun kendi başına üretemeyeceğini gösterir.

Fenilalanin hangi gıdalarda bulunur?

Barbunya, Ispanak, Şalgam Otu, Brokoli, Pazı, Susam, Ayçekirdeği, Bezelye, Acıbakla, Soya, Tam Tahıllar, Yer Fıstığı, Badem, Pirinç, Avokado, Kayısı, Muz, Kuru Üzüm, Şeftali, Mor Erik, İncir, Trabzon Hurması, Portakal, Hurma, Armut gibi gıdalarda bulunur.

Treonin

Son bulunan temel diyet amino asit, Threonine, William Cumming Rose tarafından 1935 yılında bulundu. Bu amino asit, insan bağışıklık sistemini destekler ve antikorların üretiminde yardımcı olur.

Treonin işlevleri nelerdir?

Treonin esansiyel bir amino asittir, yani sağlığınız için hayati önem taşımaktadır, ancak vücudunuz tarafından sentezlenemez ve bu nedenle bir diyetten elde edilmesi gerekir. Bu amino asit, merkezi sinir, kardiyovasküler, karaciğer ve bağışıklık sisteminin işleyişini destekler. Dahası, kollajen, elastin ve kas dokusunun üretiminde yardımcı olan glisin ve serinin sentezinde yardımcı olur. Buna ek olarak, Threonine güçlü kemikler ve diş minesi oluşturmaya yardımcı olur ve travma veya ameliyat sonrası bağışıklık sistemini güçlendirerek yara iyileşme sürecini hızlandırır. Treonin aşağıdaki şekilde çalışır: Karaciğerin yağ ve yağ asitlerini sindirmesine yardımcı olmak için aspartik asit ve metiyonin ile birleşir. Bu prosedür, karaciğer fonksiyonunu etkileyen karaciğerde yağ birikimini azaltmaya yardımcı olur. Bu amino asit, Lou Gehrig hastalığının, yani Amyotrofik Lateral Skleroz tedavisinde de yararlıdır. Bilimsel araştırmalar, Treonin tedavisinin, sinirleri ve kasları etkileyen başka bir hastalık olan Multipl Skleroz semptomlarını hafifletmeye yardımcı olduğunu göstermektedir. Ayrıca, Treonin, timus bezinin büyümesini teşvik eden bir immünostimülan olarak kabul edilir.

Treonin faydaları nelerdir?

Tronin merkezi sinir sisteminde büyük ölçüde mevcut olduğundan, farklı depresyon türlerinin tedavisinde gerçekten yararlı olabilir. Bu amino asit elastin, kollajen ve emaye proteini oluşturur ve hatta karaciğerde uygun yağ metabolizmasını teşvik eder. Son olarak, Threonin’in sindirim ve bağırsak kanallarının işleyişini iyileştirmeye yardımcı olduğu için metabolizma ve asimilasyona yardımcı olduğu bilinmektedir.

Treonin hangi besinlerde bulunur?

Treonin seviyelerinin çoğu et, süt ve yumurta bulunabilir. Veganlar buğday tohumu, fındık, fasulye ve bazı sebzelerden elde edilebilir, ancak daha düşük miktarlarda.

Triptofan

Triptofan 1901 yılında Frederick Hopkins tarafından aromatik bir amino asit olarak keşfedilmiştir. Hopkins, bu amino asidi pankreas kazein sindiriminden izole etti.

Triptofanın fonksiyonları nelerdir?

Bugün Triptofan enzimler, yapısal proteinler, serotonin, melatonin ve nörotransmitterler gibi çok sayıda yaşam veren biyomolekülün temel taşı olarak kabul edilmektedir. Serotonin, duygusal bozukluklar, ağrı algısı, uyku, sıcaklık ve kan basıncı gibi birçok farklı fizyolojik işlevden sorumludur. Bu amino asit, merkezi yorgunluğun olası bir aracısı olarak düşünülmüştür. Triptofan bitki veya hayvan kaynaklarından elde edilebilir ve yaygın uykusuzluk, anksiyete, depresyon ve hatta PMS tedavisinde yardımcı olmak için alternatif tıpta kullanılır. Küçük PMS’yi hafifletmek, rahatlama ve uykuyu arttırmak, sinirleri yatıştırmak ve anksiyete ve karbonhidrat isteklerini azaltmak için dünya çapında bilinir. Triptofan da ruh halini düzenleyen bir beyin kimyasal serotonin üretme süreci için hayati önem taşır. Bu nedenle, depresyondan muzdarip olduğunuzda, sinir hücrelerinden beyne salınan serotonin miktarı azalabilir. Bu arada, Triptofan, serotoninin antidepresan etkisini arttırarak kanınızdaki serotonin miktarını artırabilir.

Triptofanın faydaları nelerdir?

Bu amino asidin diğer faydaları arasında, menopozal depresif durumların tedavisinde yardımcı olduğu ve huzursuz ayak sendromunun semptomlarını hafiflediği gerçekler vardır. Buna ek olarak, çocuklarda hiperaktiviteyi kontrol etmeye yardımcı olur ve stresi hafifletir. Bu amino asit, vücudun uyku düzenlemelerine dahil olduğu için de tanınır: triptofan seviyelerinin artması uyku düzenlerini normalleştirmenize yardımcı olabilir. Çalışmalar ayrıca migren baş ağrısı çeken kişilerin triptofan düzeylerini düzenlemeleri gerektiğini göstermektedir.

Triptofan hangi besinlerde bulunur?

Soya Fasülyesi, Mantar, Şalgam, Maydanoz, Ispanak, Baklagiller, Turp, Domates, Patates, Bezelye, Sarımsak, Ayçiçeği, Chia Tohumu, Avokado, Elma, Mor Erik, Trabzon Hurması, Guava Meyvesi, İncir, Kivi, Hurma, Portakal, Şeftali gibi gıdalarda bulunur.