Gıda Hattı

Prostat tedavisinde bilinmeyenleri uzman isim açıkladı! Prostat tedavisi cinsel sorunlara neden olabilir mi?

22 Ekim 2021, 15:57
Paylaş
Prostat tedavisinde bilinmeyenleri uzman isim açıkladı! Prostat tedavisi cinsel sorunlara neden olabilir mi?
Erkek vücudunda en sık karşılaşılan sağlık sorunlarından biri olan prostat hastalıkları çoğunlukla 50'li yaşlar itibariyle görülüyor. Ancak bazı bireylerde daha genç yaşta sorun yaşatabiliyor.

Prostat hastalıkları için tedavi kaçınılmaz olsa da tedavinin iyi araştırılması şart. Çünkü kişinin kendine olan güvenini ve cinsel hayatında olumsuz yönde etkileyebilecek yanlış tedavi yöntemleri de bulunuyor. Bu tedavilerden sonra cinsel sorunlarla karşı karşıya kalmanız kaçınılmaz hale gelebilir. Peki, doğru tedavi nasıl uygulanır?

Prostat tedavisi ile ilgili olarak pek çok konu merak ediliyor. İşte doğru tedavi yöntemlerine ilişkin tüm merak edilenler…

Orta yaş ve üzerindeki erkeklerin sağlığını sık sık tehdit eden prostat sorunları hakkında bilgi veren üro-androloji uzmanı Prof. Dr. Halim Hattat uygulanan tedavi seçenekleri açık ve erkeklerde erken boşalma, sertleşme güçlüğü gibi cinsel sorunların yaşanabileceği belirtildi. Bu nedenle tedavi seçimine özen göstermek gerekiyor dedi. İyi huylu oluşan prostat büyümesi prostat kanseri ve prostat iltihaplanmaları gibi üç ana rahatsızlık bulunduğunu söyleyen Profesör Doktor Hattat özellikle idrar problemleri yaratan ve fiziksel yakınmalara yol açan prostat sorunları bununla sınırlı kalmıyor. Erkeklerin psikolojik ve sosyal olarak bunalımına neden oluyor. Prostat hastalığı gerek uygulanan tedaviler sebebiyle da cinsel sorunlar yaşıyor. Unutmayın en önemli sorunlardan biri prostat sorunu ve aldığınız tedavinin hangi probleme yol açabileceğini bilmeniz gerekiyor. Böylece doktorunuzla birlikte ihtiyaç ve isteklerimiz doğrultusunda doğru bir tedavi yöntemi protokolü oluşturabilirsiniz.

İlk problem idrar sorunları

Prostat mesane büyüklüğünde küçük ancak diye bir işleve sahip olan bir salgı bezidir. Profesör Doktor Hattat prostat bezinin yerleşim yerinin mesanenin tam altında yer aldığını belirtti. İdrarın mesaneden dışarıya taşıyan üretra kanalını çevreleyen prostat idrar ve meninin penisten dışarı doğru çıkmasına izin veriyor. Bu nedenle prostat hastalarında üretraya baskı oluşuyor ve idrarla ilgili yakınmalar sıklık ile karşısına çıkıyor. Prostat bezinde görülen 3 hastalık birbirinden oldukça farklı olarak ancak aynı idrar sorunlarına neden oluyorlar. Sık idrara çıkma, kesik kesik idrara çıkma ihtiyacı hissetme yakınmaları erkeklerin hayat kalitesinde büyük bir düşüşe neden oluyor.

Prostat tedavisinde bilinmeyenleri uzman isim açıkladı!
Prostat tedavisinde bilinmeyenleri uzman isim açıkladı!

Kendine olan güvenini düşürüyor

Prostat hastalıkları meydana gelen pek çok erkeğin günlük aktivitelerini yaparken de stres yaşamasına neden oluyor. Okul iş ve aile yaşamında kendilerine olan güvenleri azalan erkekler sosyal hayattan uzaklaşmaya başlıyorlar. Bununla birlikte cinsel birliktelik esnasında da gerginlik hissi oluşuyor. İdrar sorunu yaşayan erkek bunun beraberlik esnasında olmasından çekiniyor ve bu durum partnerinden uzaklaşmasına neden olabiliyor. Onunla birlikte genital bölgede bir orkestra şefi olarak görev üstlenen prostat idrar fonksiyonlarının yanında boşalma ve sertleşme konusunda da sorun yaratıyor.

Kısırlık riski ortaya çıkabilir

Prostat hastalıklarında uygulanan tedavi seçeneklerinde cinsel sorunların oluşması kaçınılmaz olabileceği gibi iyi huylu prostat büyümesinde kullanılan alfa bloker ilaçlar hastalarda doğru geri boşalmaya neden oluyor ve bu sorun da çocuk sahibi olmak isteyen erkekler de büyük bir sorun. Penisten dışarı yerine mesaneye atıldığında kısırlık yaşanabiliyor. Diğer bazı ilaçlar da yine isteksizlik ve meni hacminde azalma sorunu yaşatabiliyor. Lazerle uygulanan ya da açık yapılan prostat ameliyatlarında bu sorun ortaya çıkabiliyor. Prostat kanserinde de uygulanan prostatın çevre dokuları ile birlikte alınması durumunda radikal prostatektomi ameliyatı veya radyoterapi gibi tedavi yöntemlerinde prostat yanında bulunan ve damarlar zarar görebiliyor. Bu durum sertleşme sorunlarını beraberinde getiriyor. Hormon tedavisinin sinirleri harap etmemesine rağmen vücuttaki teste sorunu tamamen ortadan kaldırdığı için cinsel aktivite için birey isteksiz hale geliyor.

Doktorunuza danışmalısınız!

Prostat hastalıkları tehlikelidir. Öncelikle bu hastalıkların tedavisinde tercih edilen yöntemler cinsel hayatı olumsuz etkileyebilir diyen Profesör Doktor Hattat bu nedenle prostat hastalıkları tedavi eden en önemli noktanın cinsel fonksiyon sorunlarına oluşturmayacak tedavileri tercih etmek olarak savunduğu günümüzde tedavi yöntemlerine karar verirken cinsel fonksiyon da zarar vermemesi hususu dikkate alınmalıdır. Eğer sizde prostat problemi yaşadığınızı düşünüyor veya herhangi bir prostat hastalığınız nedeniyle tedavi görüyorsanız cinsel sorun yaşayabileceğinizi bilmelisiniz. Doktorunuzla bu konuda görüşmeli ve kaygılarınızı paylaşmalısınız. Tedavi yöntemini tekrar değerlendirerek gerektiğinde tedavi planınızda değişiklikler yapabilirsiniz. Önemli olan sorununuzu çözümlemek ve çözüm yolunu bulmak.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.