Gıda Hattı

Proje yarışmasına gıda damgası

11 Haziran 2007, 14:20
Paylaş
Proje yarışmasına gıda damgası
   İlk üçte iki gıda firması var

Bilkent Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü öğrencilerinin endüstri için geliştirdikleri projelerin yarıştığı Proje Fuarı ve Yarışması’na gıda şirketleri damgasını vurdu.Bilkent Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü’nün Proje Fuarı ve Yarışması’nın 5’ncisi 18 Mayıs’ta yapıldı. Fuarda çeşitli sektörlerde yaşanan sorunlara çözüm için geliştirilen projeler sergilenirken, yarışmada Coca-Coca için geliştirilen proje birinciliği Unilever için geliştirilen proje ise ikinciliği kazandı.  

  

Bölüm tarafından 1995’ten bu yana başarıyla yürütülen Üniversite-Endüstri İşbirliği Programı’yla öğrenciler edindikleri bilgileri iş hayatına uyarlarken, geniş tabanlı bir mesleki tecrübe elde etmiş oluyorlar. Her yıl Endüstri Mühendisliği Bölümü son sınıf öğrencilerinden oluşan proje ekipleri, firma ve üniversite danışmanlarının katkılarıyla, firmaların belirlediği gerçek problemleri çözüyorlar. Üretilen bu projeler firmaların kullandığı bir ürün, yöntem veya hizmet alanında ilgili firmalara önemli yararlar ve katma değer sağlıyor.

4-6 kişilik proje takımları her yıl firmalarca tespit edilen problemleri anlamak ve çözüm getirmek amacıyla bir takım projeler üretiyorlar. Bunun için öğrenciler önce firmalara giderek, problemi yerinde inceliyorlar. Aylar süren çalışmaların ardından öğrenci ekipleri literatürden ve firmada yerinde yapılan çalışmalardan elde ettikleri bulguları değerlendirerek, özgün ve yüksek nitelikli çözümler üretiyorlar.

Akreditasyonun hakkını veriyor

Program  çerçevesinde son sınıf öğrencilerinden oluşan proje grupları, çeşitli sektörlerden önde gelen firmalarla birlikte çalışıyorlar. 5’ncisi yapılan proje fuarı ve yarışmasına geçen yıl Arçelik, Coca Cola, Doğadan, Eti, Efes, Frito Lay, FNSS, Knauf, MAN, Roketsan, TAI ve Türksat’la gerçek problemlerin çözümüne yönelik geliştirilen projeler katıldı. Bilkent Üniversitesi Mithat Çoruh Amfisi’nde yapılan törende konuşan Endüstri Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. İhsan Sabuncuoğlu, Amerikan üniversitelerindeki mühendislik bölümlerinin eğitim kalitesini değerlendiren Accreditation Board of Engineering and Technology (ABET) adlı kuruluşun verdiği Akredite Eşdeğerliği belgesine Türkiye’de ilk kez layık görülen  endüstri mühendisliği bölümü olduklarını hatırlattı. Sabuncuoğlu, sözlerine şöyle devam etti:  

“Bölümümüz, akreditasyon sürecini üstün başarıyla sonuçlandırmanın kazandırdığı ivme ile aynı yıl Üniversite-Endüstri İşbirliği adı altında yeni bir program başlatmış bulunmaktadır. Bu kapsamda 4-6 kişilik proje ekipleri, akademik ve sanayi danışmanlarının gözetiminde firmanın gündemine girmiş olan ve çözüm bekleyen gerçek problemleri çözmektedirler.” 

Coca Cola, Damla Su ile birinci

Fuarda hazırlanan standlarda sergilenen projeler, yapılan sunumların ardından özel jüri tarafından değerlendirildi. Yarışmada birinciliği, Coca-Cola İçecek A.Ş için hazırlanan “Damacana Su Pazar Analizi ve Dağıtım Ağı Tasarımı” projesini tasarlayan takım kazandı. Akademik danışmanlığını Yrd. Doç. Dr. Hande Yaman, şirket danışmanlığını ise Çetin Özataç (Doğu Bölgesi Genel Satış Müdürü), Tamer Uysal (Doğu Bölgesi HOD Alan Satış Müdürü), Tanser Taysı’nın (Doğu Bölgesi Kalite Sistem Sorumlusu) yürüttüğü, Ayşe Çelik, Ceylan Karakan, Dinçer Konur, Ezgi Erdoğan, Serkan Koçak ve Sezgi Ayabakan’dan oluşan ekibin geliştirdiği “Damacana Su Pazar Analizi ve Dağıtım Ağı Tasarımı” projesi şöyle özetleniyor:

“Damacana su pazarı Türkiye’de hızlı bir büyüme potansiyeline sahiptir. Coca-Cola İçecek A.Ş, bu pazarda söz sahibi olabilmek için Mahmudiye su tesislerini satın alarak, doğal kaynak suyu üretimine başlamıştır. Coca-Cola İçecek A.Ş, bu projeyle Ankara’da Damla markası adı altında bayilikler kuracak ve damacana su satışına başlayacaktır. Bu hedefler doğrultusun da, proje kapsamında; Ankara’daki damacana su satış potansiyeli saptanmış, ardından açılacak olan bayilerin yerleri, kapasiteleri, eleman ve araç ihtiyaçları belirlenerek, yeni bir dağıtım sistemi kurulmuştur.”

İkincilik Unilever projesine

Yarışmada ikinciliği, “Cirosu Düşük Perakende Noktalarına Unilever Ürünlerinin Dağıtımı İçin Karma Sistem Tasarımı” projesini hazırlayan ekip kazandı. Unilever için geliştirilen proje, şöyle sunuldu: 

“Unilever’in doğrudan ulaşamadığı düşük potansiyelli perakendecilere Unilever ürünlerini ulaştırmayı amaçlayan projede öncelikle bu noktalara hizmet vermeyi engelleyen etkenler belirlenmiştir. Sistemdeki bu etkenleri ortadan kaldırmak üzere Unilever istekleri doğrultusunda tasarlanan ve sıcak satış, telefonla satış ve depodan satış gibi bölümlere ayrılan karma dağıtım sistemi, matematiksel programlama teknikleriyle modellenmiş ve çözüm için teknikler geliştirilmiştir. Veritabanı ve müşteri kartı dizaynı gibi yan uygulamalarla da desteklenen proje, Unilever tarafından pilot uygulamaya alındı, modelleme sonucunda önerilen noktaların büyük çoğunluğuna doğrudan ulaşmaya başlamıştır. Bunun yanında depodan satış işlemleri için Gimat’ta depo kurulum çalışmalarına da başlanmıştır. Sonuç olarak Unilever’e karlı ve esnek bir dağıtım kanalı oluşturulmuştur.”

Üçüncülüğü MAN şirketi için geliştirilen “Lojistik faaliyetlerinde dış kaynak kullanımının değerlendirilmesi” projesi alırken, mansiyon ödülüne de yine Coca Cola için geliştirilen “Ürün Yükleme ve Hazırlanma Sürecinin İyileştirilmesi” projesi layık görüldü. Yarışmada en iyi poster ödülünü ise Türksat için hazırlanan “Süreç İyileştirme ve Süreç Performans Takip Sistemi-Aktivatör” projesi aldı.

 

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.