Gıda Hattı

Prof. Özkaya: "Tohumculuk Kanunu, Ülkemizin biyolojik çeşitliliğine darbe indirecek"

28 Ekim 2006, 13:09
Paylaş

Tohumculuk Kanunu, dün akşam (31 Ekim) Meclis'te kabul edildi. AB'ye uyum sürecinde çıkarılan kanuna tepki gösteren Ege Üniversitesi (EÜ) Ziraat Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Tayfun Özkaya, Türkiye'nin biyolojik çeşitliliğine ve genetik zenginliğine darbe indirildiğini öne sürdü.

Bu kanunla tarım ilaç ve gübre kullanımının artacağını söyleyen Prof. Dr. Özkaya, bunun da çevreyi kirleteceğini ifade etti. Kanunda küçük bir değişiklik yapılarak beş yıl uygulanmaması hükmü getirildiğini açıklayan Özkaya, "Tarım ve Köyişleri Bakanı, gerekçe olarak şunu söylemiştir: 'Ülkemizde yeter sayıda kayıtlı çeşidi bulunmayan bitki türlerinde halen devam eden çeşit geliştirme ve çoğaltım faaliyetlerinin sürekliliğinin sağlanması gerekmektedir.
Ayrıca, kayıtlı çeşit olsa bile bazı özellikleriyle ülke ekonomisi bakımından önem taşıyan bitki türlerinde yeni çeşitlerin ülke tarımına kazandırılması için öngörülenden daha uzun bir süreye ihtiyaç duyulmaktadır. Bu sebeple geçiş dönemi beş yıl olarak düzenlenmiştir.' Bu ifadeden de anlaşılmaktadır ki ıÜüaslında kanun, biyolojik çeşitlilik ve genetik zenginliğimize büyük darbe indirmeye hazır bir silahtır. Beş yıl öteleme ise sadece bunun işlemesini kısa bir süre yavaşlatmaktır. Muhtemelen firmaların şimdilik ilgi göstermeyeceği türler bu istisna içine alınacaktır" dedi.
Çeşit olsa bile yeni çeşitlerin kazandırılması için süreye ihtiyaç duyulduğunun ne anlama geldiğini soran Özkaya, bunun anlamının ulusaşırı tohum devlerinin iki üç çeşit haricindekileri silip süpüreceği olduğunu ifade etti.
Özkaya, "Onların tohumları ise bol bol kimyasal gübre ve ilaç olmadan yetiştirilemeyecek ancak endüstriyel tarımla rekabet eder görüneceklerdir. Bedel, doğanın katledilmesi olacaktır" şeklinde konuştu. Aslında çeşit olsa bile çeşit haline gelmeyen popülasyonların çok değerli olduğunu dile getiren Özkaya, organik tarımla ilgili derneklerin ve biyoçeşitllik konusundaki uzmanların neden sustuğunu sordu.
Tayfun Özkaya, din adamlarını da göreve çağırarak, "10 bin yıldır çiftçinin geliştirdiği 5 bin geni olan bir tohuma, bir firma iki gen katıyor ve sahipleniyor. Bu, doğaya sahip çıkmaktır. Metin Yeğin'in dediği gibi bir tane din adamı çıksın, bu Allah'ın ürünü, doğaya onun hediyesi, buna nasıl patent yaparsın, nasıl sahip çıkarsın desin" diye konuştu.
Biyolojik çeşitliliğin yok olmasıyla hastalıkların çoğalacağını, bunun da zirai ilaç ve gübre kullanımını arttıracağını ifade eden Prof. Dr. Özkaya, bunun da çevre kirliliğini artıracağını savundu. Özkaya, tohumculukta söz sahibi ülkeler arasında Fransa, Hollanda, ABD ve İsrail'in bulunduğunu hatırlatarak, buralardan ithalatın artacağına da dikkat çekti.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.