AramaArama
Gıda Hattı
banner
AramaArama

Prof. Funda Elmacıoğlu: "Yaşam arıların kanadında..."

Prof. Funda Elmacıoğlu: "Yaşam arıların kanadında..."
20 Mayıs 2021, 07:04

GıdaHattı Bilim Kurulu Başkanı  Prof. Dr. Funda Elmacıoğlu, 20 Mayıs Dünya Arı Günü sebebiyle bir açıklama yaptı. "Yaşam arıların kanadında" diyen Elmacıoğlu, insan hayatının devamı için çevresel sürdürülebilirliğin önemine dikkat çekti.

Dünyada çiçekli bitkilerin yaklaşık %90’ı, toprak mahsullerinin %75’inden fazlası, çoğalmak ve yaşamını sürdürmek için tümüyle ya da kısmen diğer canlılara bağlı. Birleşmiş Milletler; arılar ve diğer tozlaştırıcıların önemi, karşılaştıkları tehditler ve sürdürülebilir kalkınmaya katkıları konusunda farkındalık yaratmak için 20 Mayıs tarihini Dünya Arı Günü olarak belirledi.

Prof. Dr. Funda ElmacıoğluKaliteli ve dengeli beslenme için arılara bağımlıyız

Dünya Arı Günü ile ilgili açıklama yapan GıdaHattı Bilim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Funda Elmacıoğlu, kaliteli ve dengeli beslenme için arılara bağımlı olduğumuzu vurguladı. Elmacıoğlu, besin ögeleri açısından zengin birçok meyve, kabuklu yemiş ve sebzenin yaşamak için arı ve benzeri tozlaştırıcılara gereksinim duyduğunu ifade etti.

Arıların olmadığı bir dünyada sınırlı tarım ürünü ile kısıtlı bir diyete sahip olacağımızı söyleyen Prof. Elmacıoğlu, bitkilerin doğal tozlaştırıcılarının korunması için harekete geçilmesi gerektiğini belirtti. Elmacıoğlu devletin pestisit kullanımını azaltma ve arılara zarar vermeyecek zirai mücadele önlemlerini teşvik etme gibi stratejik önlemler alması gerektiğini vurguladı.

Sürdürülebilir tarım çok önemli

Prof. Elmacıoğlu, arıların çoğalması için vatandaşların sürdürülebilir tarıma dayalı ürünleri tercih etmesi gerektiğinin altını çizdi. Arıların zirai ilaçlar, arazi kullanımındaki değişimler ve iklim değişikliği gibi birçok nedenle tehlike altında olduğunu vurgulayan Elmacıoğlu, sözlerini şöyle sonlandırdı:

"Yaşam karşılıksız olarak bize bahşedilmiş değil. Hayat döngüsü içerisinde her şey birbirine bağlı. Biz yaşamak için yeterli ve dengeli beslenmeye ihtiyaç duyuyoruz. Besinimizin önemli bir bölümünü bitkilerden sağlıyoruz. Bitkiler ise çoğalmak için büyük oranda başka canlılara ihtiyaç duyuyor. Arılar bunların önde geleni. Bu yüzden 'yaşam arıların kanadında' dersek yanlış olmaz. Arıları korumak ve çoğaltmak, sürdürülebilir yaşamın en önemli adımlarındandır."

Yorumlar

Bir cevap yazın

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.