AramaArama
Gıda Hattı

Prof. Dr. Mehmet Naci İnci kimdir? (Boğaziçi Üniversitesi yeni rektörü)

21 Ağustos 2021, 11:00
Paylaş
Prof. Dr. Mehmet Naci İnci kimdir? (Boğaziçi Üniversitesi yeni rektörü)

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Boğaziçi Üniversitesi’ne yaptığı rektör atamalarına ilişkin kararlar Resmi Gazete'de yayımlandı. Prof. Dr. Mehmet Naci İnci kimdir?

Buna göre, Boğaziçi Üniversitesi Rektörlüğüne Prof Dr. Mehmet Naci İnci atandı. Peki, Prof Dr. Mehmet Naci İnci kimdir, kaç yaşında, nereli? Boğaziçi Üniversitesi yeni Rektörü Prof. Dr. Mehmet Naci İnci’nin önceki görevleri neydi?

İşte Prof. Dr. Naci İnci’nin kariyeri…

Prof. Dr. Naci İnci kimdir?

Prof. Dr. Naci İnci, 1987'de Marmara Üniversitesinden fizik dalında lisans derecesini, 1992’de ise fiber optik sensörler alanında İngiltere'deki Heriot-Watt Üniversitesi’nden doktora derecesini aldı. Stanford Üniversitesi Elektrik Mühendisliği Bölümü'nde 1993–1994 yılları arasında optik haberleşme alanında doktora sonrası çalışmalar yapan İnci, 1994 senesinde Boğaziçi Üniversitesi Fizik Bölümü'nde yardımcı doçent, 1996'da ise doçent oldu.

İnci, 1998–1999 yıllarında fiber optik sensörlerin endüstriyel uygulamaları üzerine Japonya'da Gunma Üniversitesi’nde konuk araştırmacı olarak çalışırken, 1999–2005 yılları arasında Sabancı Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesinde öğretim üyeliği yaptı, üniversitenin temel ve araştırma laboratuvarları ile diğer lisans ve lisansüstü programlarının kurulmasında görev aldı.

Boğaziçi Üniversitesi Fizik Bölümü’ne 2005 profesör olan ve 2014–2018 döneminde bölüm başkanlığı yapan İnci, Almanya'daki Stuttgart Üniversitesi, Japonya'daki Gunma Üniversitesi, Norveç Teknik Üniversitesi ile İngiltere'deki Heriot-Watt Üniversitesinde konuk profesör olarak bulundu.

Fiber optik, nano partiküller ve uygulamalarının fiziği, optik sensörler, kuantum optiği, kuantum bilişimi, kuantum kriptografisi konuları üzerine çalışan ve araştırmalar yürüten İnci'nin üniversite-sanayi ilişkilerinin geliştirilmesine yönelik katkıları kapsamında ise iki uluslararası patenti bulunuyor.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.