AramaArama
Gıda Hattı

Prof. Dr. Ayşe Baysal vefatının 5'inci yılında özlemle anılıyor

13 Ağustos 2021, 14:28
Paylaş
Prof. Dr. Ayşe Baysal vefatının 5'inci yılında özlemle anılıyor

Türkiye'nin beslenme ve diyetetik duayeni Prof. Dr. Ayşe Baysal, vefatının 5'inci yılında saygı, minnet ve özlemle anılıyor.

Ülkemizin beslenme ve diyetetik konusunda gelişmesi ve ilerlemesinde, bu yönde akademik atılımların yapılmasında büyük emeği olan Prof. Dr. Ayşe Baysal, 13 Ağustos 2016'da hayatını kaybetmiş ve camiayı büyük üzüntüye boğmuştu.

ayse-baysal-mehdi-eker-gidahatti

Mercimek Anne Prof. Dr. Ayşe Baysal

Ülkemizde mercimek tüketiminin özendirilmesi ve yaygınlaştırılması konusunda büyük çalışmaları olan ve bu nedenle "Mercimek Anne" olarak da bilinen Baysal eğitimini Türkiye ve Amerika Birleşik Devletleri'nde tamamladı. Zamanının Tarım Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı'nda çeşitli görevler yürüten Baysal aynı zamanda Hacettepe Üniversitesi'nde ek görevle ders vermeye başladı.

Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü Başkanlığı'na 1968'de atanan Baysal 1976'da Profesör unvanı aldı. Uzun yıllar yönetici ve eğitimci görevlerini yürüten Baysal 1997'de emekli olduktan sonra çeşitli seminer, konferans ve kongrelerde konuşmacı olarak aktif hayatını sürdürdü. Prof. Dr. Ayşe Baysal, kurmuş olduğu Beslenme Eğitimi ve Araştırma Vakfı BESVAK kanalı ile diyetisyen adaylarının eğitimine destek vermekteydi.

Ayşe Baysal

Uz. Dyt. Selahattin Dönmez'den duygulandıran mesaj

Halen BESVAK Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini üstlenen, Gıda Hattı Bilim Kurulu üyesi Uzman Diyetisyen Selahattin Dönmez, sosyal medya hesaplarından vakıf adına bir paylaşım yaparak Baysal'ı andı. BESVAK Yönetim Kurulu'nun duygu dolu anma mesajı şöyle:

"Özlemle, minnetle, saygıyla ve her gün hocamızı anarak geçen koskoca 5 yıl.

Evet, bugün Türkiye’mizin yetiştirdiği en değerli bilim insanlarından biri olan, Beslenme ve Diyetetik biliminin ülkemizdeki kurucusu, hocaların hocası Prof. Dr. Ayşe Baysal hocamızın vefatının 5. Yılı.

Ülkesini seven, devletine bağlı, toplumun her bireyine eşit uzaklıkta olan, herkes için bilimselliği; ekonomik, uygulanabilir ve pratik beslenme önerileriyle harmanlayarak sağlıklı beslenme bilincini sağlayan, kendini eğitime adamış, BESVAK kurulmadan yıllar önce yani 1975 yılından itibaren kitaplarının telif gelirlerini, Türkiye Diyetisyenler Derneği bünyesinde oluşturulan burs fonuna aktararak zor durumda olan Beslenme ve Diyetetik öğrencilerine burs verilmesini sağlayan, BESVAK (2002) kurulduktan sonra da her yıl yüzlerce öğrenciye eğitim bursuyla hayat veren, ülkemizin Mercimek Teyzesi - Mercimek Annesi olarak herkesin kalbine taht kuran, Diyetisyenlerin hayat ışığı olan Ayşe Hocamızı vefatının beşinci yılında rahmetle, saygıyla ve minnetle anıyoruz.

İsrafı hiç sevmeyen, yıllar öncesinden sıfır atık, sürdürülebilir beslenme, Anadolu’nun yöresel yemeklerini yemenin önemini hep söyleyen ileri görüşlü hocamızın mekanı cennet olsun. Nurlar içinde uyusun.

BESVAK YÖNETİM KURULU"

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.