Gıda Hattı

Prof. Dr. Ahmet Ercan’dan son depremlere ilişkin şok açıklama! 7.3'lük deprem olabilir

19 Kasım 2021, 22:11
Paylaş
Prof. Dr. Ahmet Ercan’dan son depremlere ilişkin şok açıklama! 7.3'lük deprem olabilir
Bugün son olarak yaşanan Erzurum depremi sonrası açıklama Prof. Dr. Ahmet Ercan’dan geldi. Ercan 5.2'ik depremin ardından 7.3 büyüklüğünde deprem görülebilir dedi. İşte tüm detaylar...

Erzurum 5.2 büyüklüğünde deprem sallandı. Deprem çevre illerden de hissedildi. Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, Erzurum'da gerçekleşen depremi değerlendirdi. Ercan, “Korkulacak bir olay yok. Artçılar 15 gün sürebilir. Daha büyük deprem beklemiyorum. Bu kırık 7.3'e varan büyüklükte deprem üretebilir.” dedi.

Erzurum'un Köprüköy ilçesinde 5.2 büyüklüğündeki deprem korku ve panik yarattı. Köprüköy ilçesi Alaca Mahallesi'ne yakın noktada meydana gelen depremi değerlendiren deprem uzmanı Jeofizik Mühendisi Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, depremin Doğu Anadolu kırığının kuzey kolu olan Erzurum Kars kırığı üzerinde olduğunu söyledi.

Ercan, “Bu kırık 7.3'e varan büyüklükte deprem üretebilir. 5.1'lik deprem yıkıcı değildir. Ancak depremin kırsal kesimde olması, buradaki yapılan yığma taş olması bazı yıkım ve çatlakların olabileceğini gösterir. Umuyorum ölümcül bir olayla karşılaşmayız” dedi.

deprem

“4.2 Artçı sartıntı olabilir”

Sözcü'de yer alan habere göre korkulacak bir şey olmadığını söyleyen Ercan, “Vatandaşlar bundan sonra daha büyük bir deprem gelebilir mi diye merak edebilir. Benim kişisel kanaatime göre bunun arkasından daha büyük bir depremin gelmesi benim için şaşırtıcı olur. Ama bunu bilimsel olarak söyleyebilme olasılığımız yoktur. Deprem gören bölgede 15 gün süreyle, 3.5 – 4 hatta 4.2'ye kadar varan artçıları görebiliriz. Bu artçılar yıkımcıl olmayacaktır. Korkulacak büyük bir olay yok” diyerek vatandaşların AFAD ve valiliğin yönlendirmesi doğrultusunda davranmasını önerdi.

“Deprem olması şaşırtmaz”

Türkiye’nin birincil derece deprem ülkesi olduğuna dikkat çeken Ercan, “Türkiye'de deprem olmasına değil, olmamasına şaşırırım. Bunun yanında Türkiye'de yoksulluk bitmedikçe, depremden ölümler bitmez. Yoksulluk bittiğinde depremden ölümler olmayacaktır, tıpkı Japonya, Amerika'da olduğu gibi” ifadelerini kullandı.

Deprem nedeniyle bir kişi hastanelik oldu, 11 ev hasara uğradı

Erzurum’un Köprüköy ilçesine bağlı Topçu Mahallesinde deprem sonrasında bir evin duvarından taş kopması sonucu yaralanan Ayten Kırmacı, sağlık ekiplerince hastaneye kaldırılarak tedaviye alındı.

25 hane ve 225 nüfusu olan Topçu Mahallesi Muhtarı Ayhan Kırmacı, 11 tane evin hasarlı olduğunu söyledi. Öte yandan deprem sonrası Topçu, Mescitli ve Çullu mahallerinde elektrik kesintisi yaşandı.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.