Gıda Hattı

Probiyotikler, bağırsaklardaki zararlı mikropları baskılıyor!

22 Mayıs 2022, 14:00
Paylaş
Probiyotikler, bağırsaklardaki zararlı mikropları baskılıyor!

Yeni bir bilimsel araştırmadan elde edilen sonuçlar, probiyotik mikroorganizmaların önemli bir faydasını ortaya çıkardı.

Kaliforniya Üniversitesi araştırmacıları tarafından yapılan araştırmanın sonuçları, Cell Host & Microbe dergisinde yayınlandı. Sonuçlar, probiyotik ve gıda sektörü için büyük önem arz ediyor.

Araştırma sonuçları bağırsak dostu bakterilerin (yani probiyotiklerin), ihtiyaç duyduğu kaynaklar konusunda rekabet ederek Salmonella gibi zararlı, bakteriyel patojenleri ortadan kaldırmaya yardımcı olabileceğini gösterdi.

Çalışma, bakterilerin bağırsakta nerede hayatta kalıp çoğalabileceğinin yalnızca ihtiyaç duyulan besin maddelerinin mevcudiyetine bağlı olmadığını da gösterdi.

Çalışmanın başındaki isim olan Megan Liou, “Elde ettiğimiz veriler, mikroorganizmaların bağırsaklara yerleşimini daha iyi anlamamızı sağlayacak. Aynı zamanda enfeksiyon ile mücadele etmesi için yeni probiyotikler geliştirilmesinin önünü açacak” diye konuştu.

İnsanlar, solunum ve enerji üretmek için oksijene ihtiyaç duyar. Mikroplar (mikroorganizmalar) ise solunum için nitrat gibi daha farklı elementleri kullanır. Bu mekanizmalar sayesinde farklı ortamlarda hayatta kalabilirler.

Araştırmacılar bu çalışmada zararsız bir bakteri türü olan Escherichia coli strain Nissle 1917 (E. coli) ve insan ve hayvanlarda bağırsak hastalığına yol açabilen zararlı bir bakteri olan Salmonella’yı inceledi.

Mikroplar enerji için nitratı kullanıyor

Gıda katkı maddesi olarak kullanılan nitratlar, bağırsak mikroorganizmaları için önemli bir kaynaktır. Çalışmadaki her 2 bakteri türü de nitratı enerji amacıyla kullanıyor.

Ancak araştırmacılar, Salmonella’nın yalnızca fagositler (vücudun yaralı veya enfekte dokuları tamir etmede kullandığı özel bir bağışıklık hücresi) tarafından üretilen nitratı kullanabildiğini belirledi. E. Coli ise hem bağırsak hücreleri (epitel doku) hem de fagositler tarafından üretilen nitratı kullanıyor. Bu da enerji kaynağı konusunda Salmonella ile rekabet edebildiğini gösteriyor.

Araştırmıacı Liou, “E. coli bakterisinin, fagositler tarafından oluşturulan nitratı kullanabilmesi ve kaynak konusunda zararlı olan bakteriyle rekabet etmesi, probiyotiğin Salmonella’ya karşı vücudu korumasını sağlıyor. Çalışmamız, probiyotiklerin insanları enfeksiyondan koruma mekanizmasını ortaya koyuyor” diye konuştu.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.