Gıda Hattı

Prim borcu yüzünden emekli olamayan çiftçiye kredi müjdesi!

17 Şubat 2018, 13:37
Paylaş
Prim borcu yüzünden emekli olamayan çiftçiye kredi müjdesi!

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, emekliliğe hak kazanmış, ancak prim borcu yüzünden emekli olamayan çiftçilere Ziraat Bankası tarafından kredi verilmesine ilişkin olarak Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) ile bir protokol imzalayacaklarını açıkladı.

CNN Türk Televizyonu Ankara Temsilcisi Hakan Çelik’in sorularını yanıtlayan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, prim borcunu ödeyemediği için emekli olamayan çiftçiler için kredi müjdesi verdi.

julide-sarieroglu-hakan-celik-gidahattiTZOB ile protokol imzalanacak

Prim borcu yüzünden emekli olamayan Bağkurlular için Ziraat Bankası ile yaptıkları kredi protokolünün bir benzerini, Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) ile de çiftçiler için yapacaklarını açıklayan Sarıeroğlu, şunları söyledi:

“Gelecek hafta TZOB’la da bir işbirliği protokolümüzü imzalayacağız, çiftçilerimizi de bu kapsama alacağız. Bunun da müjdesini vermiş olayım.

Bununla ilgili Ziraat Bankası’yla görüşmelerimizi tamamladık. Protokolümüzü imzalarken bu talepler gelmişti. Ziraat Bankası Genel Müdürümüz de oradaydı. İnşallah çiftçilerimizi de kapsama almış olacağız.

hububat-ciftci-gidahatti“48 ay vadeli krediyi emekli maaşlarından ödeyecekler”

Emekli olma şartını kazanmış, prim ödeme gün sayısını doldurmuş, ama borcu var. Borcunu ödeyemediği için emekli aylığı bağlanamayan kesimler. Ya da askerlik, doğum borçlanması yaptıktan sonra emekli aylığı almaya hak kazanacak bizim sigortalılarımız ya da geçmiş dönemde borcunu ödeyemediği için daha da artmaması adına hizmetlerini dondurmuş ama sağlık hizmeti vs. gibi konulardan faydalanamayan sigortalılarımızı kapsayan, ihya edebilecekleri ama emekliliğe hak kazanabilecekleri şartlarda olmaları gerekiyor. 48 ay vadeyle krediyi çekebilecekler, kredi ödemesi emekli maaşlarından gerçekleştirilecek. Komisyonumuz yok ve geçmiş sorgulaması yok.

Ben bir esnaf kızıyım, esnaflarımızın heyecanlarının yüksek olmasının ekonomimize çok büyük güç katacağına inanıyorum.”

julide-sarieroglu-cnn-turk-hakan-celik-gidahattiTaşerona kadro başvuruları 715 bini aştı

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, taşeron işçilerin kamuda sürekli işçi kadrosuna atanmaları hususunda 2 Ocak itibariyle çalışma usul ve esaslarını yayınladıklarını da hatırlatarak, “2 Ocak’tan 12 Ocak’a kadar başvurular alındı. Bizim en son tarihimiz belli, 3 Nisan. 3 Nisan itibariyle bu sürecin tamamlanmasını hedefliyoruz. Kapsamla ilgili belirlediğimiz o sınırlara uymayan taşeronda çalışan emekçi kardeşlerimiz de başvurularını gerçekleştirdiler. Bugüne kadar incelemesi tamamlanan başvuru sayısı 715 bini aştı, inceleme devam ediyor” bilgisini verdi.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.