Gıda Hattı

Poşet uygulaması sonuç verdi! Depozito uygulaması ne zaman başlıyor?

2 Şubat 2019, 18:07
Paylaş
Poşet uygulaması sonuç verdi! Depozito uygulaması ne zaman başlıyor?

Bir dizi ziyaret için Kayseri’ye gelen Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, 1 Ocak tarihinden bu yana, poşet kullanımında yüzde 65 oranında düşüş kaydedildiğini söyledi. Kurum, 2020 yılında da depozito toplama uygulamasının başlatılacağını ifade etti.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Kayseri Valisi Şehmus Günaydın’ı ziyaret etti. Ardından basın mensuplarına açıklamada bulunan Bakan Murat Kurum, Kayseri’de yapılacak olan çalışmalara dair bilgi verdi ve basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Depozito uygulaması ne zaman başlayacak?

Paralı poşet uygulamasında ilk ayda poşet kullanımında yüzde 65’lik bir azalma görüldüğünü belirten Kurum, "1 Ocak itibariyle ücretli poşet uygulamasına başladık. Poşetin ne toprak ne suyla yarenliği yok. Biz, gelecek nesillerimize güzel şehirler bırakmak zorunda olduğumuzu söylüyoruz.

Bu proje de bunun bir parçası. İlk aylık ortalamalarda yüzde 60-65 oranında azalma gördük. Hedefimiz bunu yüzde 40’a kadar düşürmek.

Poşet uygulamasının ardından 2020 yılında da depozito uygulamasına başlayacağız. Sayın Emine Erdoğan Hanımefendinin himayelerinde yürüttüğümüz proje kapsamında tüm Türkiye’ de yaşanacak şehirler bırakacağız" dedi.

İHA

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.