Gıda Hattı

Porsiyon boyutlarınızı ölçmek ve kontrol etmek için ipuçları!

29 Mayıs 2022, 10:52
Paylaş
Porsiyon boyutlarınızı ölçmek ve kontrol etmek için ipuçları!

Artan porsiyon boyutlarının aşırı yemeye ve istenmeyen kilo alımına katkıda bulunduğu düşünülüyor. Özellikle tabakta sevilen bir yemek varsa porsiyonları kontrol etmek bir hayli zor olabiliyor.

İnsanlar kendilerine sunduklarının neredeyse tamamını yemeye eğilimlidirler. Bu gayet doğal bir içgüdüsel yaklaşım. Bu nedenle, porsiyon boyutlarının kontrol edilmesi aşırı yemeyi önlemeye yardımcı olabilir.

Daha küçük servis takımı kullanın

Elde edilen kanıtlar, tabak, kaşık ve bardak boyutlarının, birinin ne kadar yemek yediğini bilinçsizce etkileyebileceğini gösteriyor. Örneğin, büyük tabaklar kullanmak, yiyeceğin daha küçük görünmesini sağlayabilir ve bu da genellikle aşırı yemeye yol açar.

Yapılan bir çalışmada, büyük kase kullanan kişiler orta boy kase kullananlara göre %77 daha fazla makarna yediler.

Tabağınızı porsiyon rehberi olarak kullanın

Yiyecekleri ölçmek veya tartmak çekici gelmiyorsa, porsiyon kontrol kılavuzu olarak tabağınızı veya kasenizi kullanmayı deneyin.

Kısaca Porsiyon kontrolü için bir tabak kılavuz olarak kullanmak, toplam yiyecek alımını azaltmanıza yardımcı olabilir. Tabağınızı farklı besin gruplarına göre bölümlere ayırabilirsiniz.

mantarli-kabak-turta-yemek-tarifi

Tüm yemeklere bir bardak su ile başlayın

Yemekten 30 dakika öncesine kadar bir bardak su içmek porsiyon kontrolüne doğal olarak yardımcı olabiliyor.

Suyu doldurmak daha az aç hissetmenizi sağlayacak. Su içmek ayrıca açlık ve susuzluğu ayırt etmenize yardımcı olur.

Orta yaşlı ve yaşlı yetişkinlerde yapılan bir çalışmada, her yemekten önce 500 ml su içmenin, büyük olasılıkla gıda alımının azalmasına bağlı olarak, 12 hafta boyunca ağırlıkta %44 daha fazla düşüşe yol açtığı gözlemlendi.

Daha yavaş yiyin

Öğünlere dikkatinizi dağıtacak başka şeyler olmadan oturmak ve yavaş yemek, porsiyon kontrolünü düzenleyecek ve aşırı yeme olasılığınızı azaltabilir.

Direkt tencere ya da kaptan yemeyin

Daha büyük paketlerden veya kaplardan yemek yemek, alımın artmasını teşvik eder. Aşırı yemeyi önlemek için atıştırmalıkları ayrı porsiyonlara ayırmayı ve aile yemeklerini tabaklardan servis etmeyi deneyin.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.