Gıda Hattı

Pomelo nasıl yetiştirilir? Pomelo nerede yetişir? Pomelonun faydaları nelerdir?

18 Ekim 2021, 16:57
Paylaş
Pomelo nasıl yetiştirilir? Pomelo nerede yetişir? Pomelonun faydaları nelerdir?
Pomelo nasıl yetiştirilir? Pomelo nerede yetişir? Pomelonun faydaları nelerdir? gibi sorular, başta tarım ile uğraşanlar tarafından sorgulanıyor. Pomelo hangi bölgede yetişir? İşte merak edilen tüm bilgiler...

Pomelo nasıl yetiştirilir? Pomelo nerede yetişir? Pomelonun faydaları nelerdir? gibi sorular, başta tarım ile uğraşanlar tarafından sorgulanıyor. Pomelo hangi bölgede yetişir? İşte merak edilen tüm bilgiler...

Pomelo nasıl yetiştirilir?

Pomelo iki şekilde yetiştirilir: kesimler ve tohumlar kullanarak. Tohumlardan yetişen bir meyvenin kuvvetli, hastalığa daha dayanıklı olacağına inanılır. Bu şekilde yetiştirilen bir ağaç 8-10 yıl içinde meyve verir, bu sebeple bu tür ekim dekoratif bir meslektir.

Dikim için, çeşitli olgun meyvelerden tohumlar seçin, bunları çıkarın ve hemen fide dikimi için tasarlanan topraktan oluşan toprağa ekin. Küçük bir tencerenin ya da uzun bir kutunun dibine drenaj tabakası koyduğunuzdan emin olun. Aşırı kurumadan kaçınarak, 1 santimetre katmanıyla üste bir toprak tabakası serpin, düzenli ilaçlanma nemlendirin.

İlk filizler 10-14 gün içerisinde ortaya çıkacaktır. Bunlardan en iyisini seçin, üzerini teneke kutu ile örtün ve sıcak, aydınlık bir yere taşıyın. Günde bir kez, kavanozun kısa bir zaman için çıkarılması gerekir. Bitkilerde iki gerçek yaprak göründüğünde, fideleri bir toprak toprağı ile beraber ayrı kaplara nakletmenin zamanı gelmiştir. Pomelo 20 cm yüksekliğe ulaştığında, tencerenin kalıcı bir "ikamet" haline diğer bir nakli gerekecektir.

TOZLAŞMA

Bir ağaç çiçek açtığında tozlanmalıdır. Bunu yapabilmek için dikkatli olmalısınız, çünkü dairelerde arı yoktur. Bir pamuklu çubukla polenleri anterlerden organlara aktararak çiçekleri kendiniz tozlaştırabilirsiniz.

Botanik adı: Pomelo ya da Pompelmus ya da Sheddock (Citrus maxima). Citrus cinsinin temsilcisi, aile Rutovye. Vatan Pomelo: Çin. Aydınlatma: Parlak, dağınık ışık.

Toprak: deniz suyu tuzları ile zenginleştirilmiş kum, kil, kalker ve normal toprak karışımı ya da turunçgiller için özel bir substrat. Sulama: ılımlı. Maksimum ağaç yüksekliği: 15 m. Yaşam beklentisi: 100 yaşında.

Dikim: tohumlar, aşılama, fidanlar.

Pomelo hangi bölgede yetişir?

Pomelo, Güney Asya'da ve Amerika'da özellikle Kaliforniya'da sıkça yetiştirilen ve satılıp yenilen bir türdür. Greyfurta göre daha lezzetli olduğu söylenmektedir. Ancak Türkiye'nin de olduğu bazı ülkelerde meyvenin kabuğundan ayıklanmasındaki zahmetin yol açtığı tüketim zorluğu sebebiyle pek fazla yenmemekte ve yetiştirilmemektedir.

Pomelo hangi mevsimde yetişir?

Pomelo Aralık – Ocak ayında meyve veren bir orta mevsim çeşididir. Bilinen en eski meyve çeşitlerindendir. Pomelo'nun eti beyazdır ve iridir. Beyaz etli çeşitler içinde en fazla üretilen meyvedir.

Pomelonun faydaları nelerdir?

 • Pomelo meyvesinin içeriğinde bulunan hesperedin glikoziti maddesi sayesinde kılcal damarları güçlendirmeye yardımcı olur.
 • Sindirim sistemini çalıştırarak kabızlık sorununu önler.
 • Soğuk algınlığı, grip ve nezle gibi problemlere iyi gelir.
 • Midede meydana gelen rahatsızlıkları iyileştirici bir özelliği bulunur. Bu şekilde mideyi rahatlatır.
 • Vücuttaki yorgunluk hissini azaltır ve enerji sağlar.
 • Pomelo meyvesinin faydaları arasında ayrıca yapraklarının hazmı kolaylaştırması da bulunmaktadır.
 • Ayrıca bu yaprakları nefesi rahatlatır ve ağız kokusunu giderir.
 • İçeriğinde bulunan spermedin maddesi sayesinde hücrelerin yenilenmesine fayda sağlar.
 • Serbest radikaller ile savaşır.
 • Baş ağrısına iyi gelir.
 • Pomelo meyvesi yağ yakıcı özelliği bulunur.
 • Yaşlanmayı geciktirir.
 • Vücutta meydana gelen yaranın iyileşme süreci hızlandırır.

Pomelo meyvesi nasıl yenir?

Pomelo meyvesi kalın bir kabuğa sahip olan bir meyve türüdür. Bu sert kabuğun altında yenilmekte olan ve tatlı düşük asitli portakal biçiminde meyve dilimleri bulunmaktadır. Bu dilimler beyaz lifli zar biçiminde kısımları ile kolayca ayrılmaktadır. Bu dilimler genel itibari ile taze olarak yenmektedir.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.