AramaArama
Gıda Hattı

Polifazik uyku nedir?

28 Ağustos 2021, 09:52
Paylaş
Polifazik uyku nedir?

Uykunun ne kadar önemli olduğunu söylemeye gerek yoktur. Uykusuzluk; fazla yemek yemenize, araba sürerken dikkatinizin dağılmasına, öğrenme yeteneğinizi öldürmenize ve kelimenin tam anlamıyla beyninizi tüketmenize neden olmaktadır.

Çoğu insan tek fazlı uykuyu benimsemiştir. Yani tüm dinlenmelerini tipik olarak geceleri uzun bir yığın halinde almaktadırlar. Sayıları az da olsa polifazik uyuyanlar, bütün gece uyumak yerine uykularını gün boyunca kısa aralıklarla almayı tercih ederler.

Polifazik uyku yeni çıkmış bir kavram değildir. Polifazik uykunun temelleri Sanayi Devrimi’nin öncesine dayanmaktadır. Hatta Sanayi Devrimi öncesinde çoğu insan bu uyku türünü benimsemişti. Uykularını ilk uyku ve ikinci uyku olarak adlandırmışlardı. Ancak efsaneye göre tarihin en büyük düşünürlerinden bazıları bunu bir adım daha ileri götürmüşlerdir.

Leonardo da Vinci ve Nikola Tesla neredeyse imkânsız derecede yorucu bir uyku döngüsüne sahiptirler. Sanayi Devrimi öncesi, bölümlere ayrılmış uyuyanlar bifazik bir rutine sahipken (günde iki kez kestirirken), da Vinci ve Tesla en yoğun polifazik uyku örneğini uygulamışlardır (günde üç kereden fazla).

Birçok farklı polifazik uyku programı vardır. En popüleri, 20 dakikalık şekerlemelerle desteklenen 90 dakikadan altı saate kadar daha uzun bir "çekirdek" uykuyu içerir. Çekirdek uykunun uzunluğu, şekerleme sayısı ile değişmektedir. Ancak bu programdaki insanlar günün toplam üç ila yedi saatini uykuda geçirirler. Başka bir program, gün boyunca aralıklı sadece 20 dakikalık şekerlemelerden oluşur. Günde toplam iki ila üç saat uykuda geçirilmektedir.

Polifazik uykuyu savunanlar; uykuya ara vermenin, REM (hızlı göz hareketi) uykusunda ve yavaş dalga uykusunda geçirdiğiniz süreyi en üst düzeye çıkarabileceğini düşünmektedir. Çünkü vücut yorgunken bu aşamalara varsayılan olarak geldiğini söylemektedirler.

REM uykusu sırasında rüya görme, hafıza depolama ve ruh hali düzenlemesi gerçekleşirken yavaş dalga uykunun en derin, en onarıcı aşamasıdır. Birçok polifazik uyuyan, uyku döngüsünün diğer aşamalarının gereksiz olduğu düşünür. Ayrıca onları ortadan kaldırarak daha verimli saatler uyanık geçirebileceklerine inanmaktadırlar.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.