Gıda Hattı

Plastik kirlilik krizimize ürpertici çözüm: süper solucanlar!

14 Haziran 2022, 09:27
Paylaş
Plastik kirlilik krizimize ürpertici çözüm: süper solucanlar!

Plastikler çevremizi saramaya devam ediyor. Birlemiş Milletlere göre 75 ila 199 milyon tonu okyanuslarda yüzen ve su ekosistemlerini tehlikeye atan her yıl toplam 400 milyon ton plastik atık atılıyor.

Sorun o kadar vahim ki dünya okyanuslarına saçılmış bir çok plastik çöp parçası var. Pasifik Okyanusu'ndaki en büyük çöp yığını, Teksas'ın iki katı büyüklüğünde. Bu yığın her yıl milyonlarca kuş ve deniz hayvanının sağlığını etkiliyor.

Plastik atıkları temizlemek son derece zor bir iş. Temel sorun, plastiğin biyolojik olarak parçalanamaz olması. Bozulması çok uzun bir zaman alıyor. Plastik çözündüğünde içme suyu ve yiyecek yoluyla vücudumuza girebilen mikroplastikleri serbest bırakır.

Ancak son yıllarda solucanlar ve diğer böcekler, plastik atıklarla mücadelemizde beklenmedik kahramanlar olarak ortaya çıkıyor. Bilim insanları, bu küçük ürkütücü sürüngenlerin bağırsaklarında; alışveriş poşetlerinde, şampuan şişelerinde ve kaplarda kullanılan plastik türü olan polietileni sindirebilen mikroplar olduğunu keşfettiler.

"Süper solucanların" bağırsak bakterileri plastikleri parçalıyor!

Queensland Üniversitesi'ndeki araştırmacılar, böcek larvalarının plastiğe zarar vermede ve onu yemede oldukça iyi olduğuna dair çok az rapor olduğundan bahsettiler.

Bu yüzden süper solucanlarla (kara böcek) bu işleme başladılar. Çünkü diğer böcek larvalarından oldukça büyükler ve plastikleri parçalamada daha verimli olacaklarını düşündüklerini söylediler.

İnsan bağırsağına çok benzer şekilde; böceklerin beslenme, fizyoloji ve hatta davranışta kritik bir rol oynayan kendi benzersiz mikrobiyomları var. Ekip, süper solucanlar polistireni parçaladığında, bağırsaklarındaki bakterilerin özel plastik parçalayıcı enzimlerle küçük parçaları daha da sindirdiğini keşfettiler.

Ekip, plastik sindirimini tam olarak sağlayan hangi enzimlerin bulmaya çalışıyor. Araştırmacılar, bu bilginin belirli plastik türlerini elden çıkarma, geri dönüşüm çabalarını teşvik etme ve çöplüklerdeki plastik varlığını azaltma şeklimizde devrim yaratabileceğini düşünüyorlar.

Araştırmacılar bu enzimi laboratuvar ortamında üretmeyi amaçlıyorlar. Bu şekilde çağımızın en büyük problemlerin başında gelen plastik kirliliğine çözüm getirmeyi hedefliyorlar.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.