Gıda Hattı

Plastik atıklar filleri de öldürüyor!

14 Ocak 2022, 16:37
Paylaş
Plastik atıklar filleri de öldürüyor!

Sri Lanka’da açık bir çöp arazisindeki plastik atıkları yiyen 2 filin daha ölmesiyle, bölgede 8 yıl içerisinde ölen fillerin sayısı 20’ye çıktı.

Başkent Kolombo’nun doğusunda yer alan Ampara köyünde, açık bir alana boşaltılan çöplerin içindeki plastik atıkları yiyen iki filin daha öldüğü bildirildi.

Çevreci ve veterinerler bölgede 8 yıl içerisinde 20 filin çöpteki plastik atıkları yiyerek öldüğünü ve bu durum için acil önlem alınması gerektiği konusunda yetkilileri uyardı.

Plastik atıkları yedikten sonra başka bir şey tüketemedikleri için ölüyorlar

Yaban Hayatı Koruma Birimi Veterineri Nihal Pushpakumara, ölen filler üzerindeki incelemelerde, hayvanların çöpte buldukları büyük ve parçalanamayan plastik atıkları yutmasının ardından öldüklerini bildirdi. Aç kalan fillerin yiyecek bulmak amacıyla çöplüklerde buldukları plastik ve keskin nesneleri yemelerinin ardından başka bir şey tüketemedikleri için öldükleri kaydedildi.

2008 yılında Avrupa Birliğinin yardımıyla kurulan Sri Lanka’daki büyük çöp sahasının etrafındaki elektrikli çitler, 2014 yılında etkili olan kötü hava koşulları nedeniyle zarar görmüş ve fillerin çöp sahasına girmesinin önünde engel kalmamıştı. Hükümet, 2017 yılında hayvanları korumak amacıyla yaşadıkları bölgelerin yakınında bulunan çöplerin geri dönüştürüleceğini duyursa da, hala bir gelişme sağlanamadı.

Sri Lanka'da fil sayısı 6 bine kadar düştü

Sri Lanka’da 14 bin olan fil sayısının 2011 yılında yapılan sayım sonucunda 6 bine düştüğü belirlendi. Doğal ortamlarının yok olması nedeniyle yiyecek bulmak için insanların yaşadığı yerlere gelen fillerin çoğu, avcılar ya da çiftçiler tarafından öldürülüyor.

İHA

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.