Gıda Hattı

Plastiğin geri dönüşümü için yepyeni bir yaklaşım!

3 Ekim 2021, 13:45
Paylaş
Plastiğin geri dönüşümü için yepyeni bir yaklaşım!

İnsanlığın ürettiği ve çevreye saçılan plastikler, tüm dünyayı sarmış durumda. Bilim insanları, bu sorunu çözmek için yeni bir yaklaşım geliştirdi…

Biyolojik olarak indirgenmeyen plastik malzemelerin miktarı gün geçtikçe artıyor. Doğaya karışmış plastiklerin daha fazla zaman geçmeden ortadan kaldırılması ise, tüm ekosistem için büyük önem taşıyor.

Yeni bir çalışma, plastik malzemelerin geri dönüşümü için farklı bir yaklaşım ortaya koydu. Çalışma, organik polimerlerin doğal hayattaki geri dönüştürülme biçiminden ilham alıyor...

Polimer nedir?

Polimer, küçük yapı taşlarının oluşturduğu daha büyük yapıların adıdır. Örneğin proteinler, daha küçük aminoasitlerin bir araya gelmesi ile oluşan polimerlerdir. Amino asitleri tuğla, proteinleri ise bu tuğlaların dizilerek oluşturduğu bir duvara benzetebiliriz.

Doğada proteinler sürekli parçalarına ayrılıyor. Ortaya çıkan amino asitler, başka proteinleri oluşturmakta kullanılabiliyor. Bu işlem sırasında amino asitler kalitesini kaybetmiyor. Araştırmacılar, bu moleküllerin parçalanarak tekrar bir polimer oluştururken yapı taşı kullanılmasının, sentetik polimerlerin geri dönüşümü için potansiyel bir strateji sunduğu görüşünde.

Plastik de aslında bir tür polimer. Proteinler gibi doğal olarak değil sentetik şekilde oluşturuluyor.

Proteinler ve plastiklerin polimer yapısındaki benzerlikten yola çıkan araştırmacılar, plastiklerin de yapı taşlarına ayrılabileceğini ve ortaya çıkan yapı taşları ile yeni plastikler oluşturulabileceğini düşünüyor. Buradan hareketle plastik geri dönüşümünde yeni bir yaklaşım geliştirildi.

Doğadan ilham alan plastik geri dönüşüm stratejisi!

Araştırmacılar, ortaya koydukları bu yaklaşıma “doğadan ilham alan, dairesel ekonomi geri dönüşümü” adını verdi. Yöntemin İngilizce baş harflerinin kısaltması ise NaCRe. Araştırmacılar da bu kısaltmayı kullanıyor.

Laboratuvar testlerinde araştırmacılar belirli proteinleri amino asitlere indirgemeyi, daha sonra bunlardan farklı proteinler oluşturmayı başardı. Yapılan analize göre, proteinlerde doğal olarak bulunan mekanizmalar, plastiklerde de geçerli.

Bununla birlikte doğal ve sentetik polimerler arasında önemli farklılıklar var. Bu nedenle aynı teknolojinin plastikler için geliştirilerek kullanılması biraz zaman alacak.

Araştırmacılar, bu yeni yaklaşım ile plastiklerin geri dönüşümünü yapmanın ‘ekonomik’ bir yöntem olacağı görüşünde.

Araştırmadan elde edilen sonuçlar Advanced Materials dergisinde yayınlandı.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.