AramaArama
Gıda Hattı

PKU’lu çocukların Uludağ kampı başladı. İşte PKU'nun en önemli sebebi...

21 Ağustos 2016, 10:01
Paylaş
PKU’lu çocukların Uludağ kampı başladı. İşte PKU'nun en önemli sebebi...

Türkiye’nin 41 şehrinden fenilketonürili (PKU) çocuklar Uludağ'da buluştu. Bu yıl üçüncüsü düzenlenen PKU kampında, 41 şehirden 9-17 yaş arasında 117 çocuk bir araya geldi.

Metabolik Hastalıklı Çocuklar Vakfı (METVAK) ile Geleceğin Yıldızları tarafından düzenlenen kamp, 17-23 Ağustos 2016 tarihleri arasında Uludağ’da gerçekleştiriliyor. Nutricia Medikal Beslenme’nin desteği ile düzenlenen kampa, PKU’lu çocukların yanı sıra doktor ve diyetisyenler katıldı.

Ömür boyu düşük proteinli bir diyet uygulamak durumunda olan çocuklar, kampta hem ömür boyu sürecek dostluklar kuruyor, hem de daha önce hiç tatmadıkları lezzetleri hazırlamak için mutfağa giriyorlar.

pku-rixos-cocuk-gidahatti

Serap Sivri: “Düşük proteinli diyet uygulamak zorundalar”

Irsi metabolik hastalıklardan biri olan PKU’nun önemli sağlık sıkıntısına yol açtığına dikkat çeken METVAK Yönetim Kurulu Üyesi ve Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Metabolizma Hastalıkları Bilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Serap Sivri, bu hastalıkla doğan çocukların, ömür boyu düşük proteinli bir diyet uygulamak zorunda olduklarını söyledi.

PKU kampının çocuklara büyük faydası olduğunu ifade eden Serap Sivri, “PKU’lu çocuklarımız ömür boyu doğal protein kaynaklarını çok kısıtlı, bazılarını ise hiç tüketmemek durumunda. Bu kamp sayesinde çocuklar kendileri gibi başkalarının da olduğunu görüyor ve yaşadıkları zorlukları birbirleriyle paylaşıyorlar. Bu kamp onlara aslında farklı olmadıklarını hissettiriyor” dedi.

pku-uludag-kamp-gidahatti

En önemli sebebi akraba evliliği

Fenilketonürinin akraba evlilikleri yüzünden Türkiye’de sık görüldüğünü vurgulayan Prof. Dr. Serap Sivri, şu bilgileri verdi:

“Yılda ortalama 220-250 bebek bu hastalıkla doğmaktadır. Bu hastalıkta, vücutta bir enzim yetersiz olduğu için, diyetle alınan proteinlerin yapı taşlarından biri olan fenilalanini kullanamaz. Kanda biriken fenilalanin beyne zarar verir. Diyetteki protein kaynakları ile vücuda alınan, vücutta oluşmayan bu protein yapı taşının kandaki miktarı diyetle protein alımı kısıtlanarak kontrol edilebiliyor.

Doğumdan hemen sonra fenilketonürili olduğu teşhis edilmeyip diyet tedavisi iyi uygulanmayanlarda ağır zihin özürleri kaçınılmaz oluyor. Klasik tedavisi ömür boyu proteinden çok kısıtlı diyet uygulaması olan fenilketonüri ile doğan çocukların sosyal hayatları da bu diyetten olumsuz etkileniyor.”

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.