Gıda Hattı

Piyasalarda Neler Oluyor

17 Ağustos 2007, 17:55
Paylaş

ABD kaynaklı tedirginlik, tüm dünya piyasalarındaki olumsuz etkisini sürdürüyor Uluslararası piyasalardaki hareketlilik İMKB endeksini ve döviz kurlarını da vurdu. Uzmanlar dolardaki yükselişin sürebileceği konusunda uyarıda bulunuyor.

Ata Yatırım Baş Ekonomisti Nurhan Toguç, piyasalardaki son duruma ilişkin olarak, değerli YTL, yüksek cari açık, petrol fiyatları gibi konuların Türkiye'yi riskli ülkeler arasına soktuğunu ileri sürerek, “son derece temkinli olunması gereken bir süreçteyiz” yorumunu yaptı.

Toguç, yaptığı açıklamada, bugün itibarıyla borsadaki kayıplara dikkati çekerek piyasaların son durumunu değerlendirdi. Türkiye için olumlu olan tek durumun faiz oranlarının yüksekliği olduğunu dile getiren Toguç, şunları söyledi:

“Fakat global likiditede bozulma söz konusu olursa faiz oranları bile Türkiye'yi korumaya yeterli olmayacaktır. Son derece temkinli olunması gereken bir süreçteyiz. Bu durumun kalıcı veya geçici olduğunu söyleyebilmek için çok erken. Büyüme beklentileri önemli. Endekse ilişkin rakam telaffuz edemiyorum ancak bulunduğu seviyelerin altını görme şansı var. Bir şey söylemek için hala erken ama gidişat iyi görünmüyor. Hedge fonlarına satış geliyor. Bunun burada duracağını söylemek zor. Beklenen birtakım veriler var, FED'in kararına bakmak lazım. Alıma geçmeyi asla tavsiye etmiyoruz.”

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.