Gıda Hattı

Piyasa hareketlendi, birlikler ayçiçeği alım fiyatını yükseltti!

5 Eylül 2020, 16:42
Paylaş
Piyasa hareketlendi, birlikler ayçiçeği alım fiyatını yükseltti!

Türkiye ve Karadeniz havzasında ayçiçeği rekoltesinde düşüş beklentisi, uluslararası piyasalarda fiyat artışını da beraberinde getirdi. Gelişmeler üzerine, Karadenizbirlik sezon başında belirlediği ton başına 3 bin 200 TL ayçiçeği avans alım fiyatını 3.500 liraya, Trakyabirlik ise 3.550 TL’ye çıkardı.

Merkezi Samsun’da bulunan Karadeniz Yağlı Tohumlar Tarım Satış Kooperatifleri Birliği (Karadenizbirlik) Genel Müdürü Ünal Erarslan, "Birliğimiz yönetim kurulu, daha önce 3 bin 200 lira olarak tespit ettiğimiz ön alım fiyatını, gelişen piyasa şartları çerçevesinde yeniden değerlendirdi ve 3 bin 500 liraya çıkartma kararı aldı. Böylece geçen sezonki fiyata göre yüzde 40'lık bir artış sağlamış olduk. 300 liralık bu artış, ürününü daha önce teslim etmiş üreticilerimiz için de geçerlidir" dedi.

“Çiftçimizi mağdur etmeyiz”

Karadenizbirlik olarak bölgedeki 12 kooperatifte alım yapmaya devam ettiklerini belirten Erarslan, "Birliğimiz, çiftçimizin mağdur olmaması için elinden gelen gayreti göstermektedir. Piyasadaki gelişmeleri yakından takip ediyoruz." diye konuştu.

Türkiye'de yağlı tohum üretiminin halen yeterli olmadığını, bu nedenle en büyük ithalat kalemlerinden birini teşkil ettiğini hatırlatan Genel Müdür Erarslan, "Yağlı tohumların değeri giderek artmaktadır. Bölgemiz için de önemli bir kalkınma aracı olan yağlı tohumların ve özellikle ayçiçeği üretiminin çiftçimizin daima yüzünü güldürmesi her zaman en büyük beklentimizdir." ifadelerini kullandı.

Ayçiçeği rekoltesinde düşüş bekleniyor

Trakyabirlik Yönetim Kurulu da, ayçiçeği avans ödemeleri güncellemesi ile ilgili yaptığı açıklamada, yüzde 40 yağ oranlı ayçiçeği için 3.550 TL/Ton olduğunu duyurdu. Açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Temmuz ayı sonları itibariyle Çukurova bölgemizde başlayan Ayçiçek hasadı, ana üretim bölgesi Trakya Bölgemizde çok yoğun şekilde sürmekte olup, önemli üretim bölgeleri olan Güney Marmara, İç Anadolu ve Karadeniz Bölgelerimizde de hızlanmaya başlamıştır. Ülke hasadının yüzde 80-90 oranında Eylül ayının ortalarında tamamlanması beklenmektedir.

Geçtiğimiz sezona göre ekim alanlarındaki daralmanın yanı sıra yaşanan kuraklık ve yüksek sıcaklık etkisiyle ortaya çıkan verim ve kalite kayıpları sonucunda bir önceki sezona göre yaklaşık 200 bin tonun üzerinde kayıpla ülke rekoltesinin azami 1 milyon 250 bin ton seviyelerinde gerçekleşebileceği tahmin edilmektedir.

Trakyabirlik de alım fiyatını artırdı

Çukurova bölgemizde 2 bin 800 TL/Ton seviyesinde başlayan yağlık Ayçiçek tohumu fiyatları; halihazırda tüm bölgelerimizde yüzde 40 yağlı standart ürün için 3 bin 450 - 3 bin 550 TL/ton seviyelerine yükselmiş bulunmaktadır. Tarımsal ürün fiyatlarının son derece dalgalı ve güçlü yükseliş eğilimine sahip olması üzerine Birliğimiz tarafından Ayçiçek üreticileri lehine olası gelişmelerin yansıtılabilmesi adına 24 Ağustos tarihinde yüzde 40 yağlı standart ürün için ton başına 3 bin 240.-TL/TON avans ödemesinde bulunulması karar altına alınarak ilan edilmiştir.

Yurt içi ve yurt dışı tarımsal emtia piyasalarında yaşanan gelişmeler yurt içi arz talep dengesi ve içinde bulunulan fiyatlama trendinin etkisiyle 24 Ağustos tarihinde açıklanan avans ödemesinin revize edilmesi gereği ortaya çıkmıştır. Bu çerçevede yönetim kurulumuz yüzde 40 yağlı baz ürün için avans ödemesi tutarını 3 bin 550.- TL/Ton seviyesine yükseltmiş olup, avans ödemesi tutarı, dünya ticaretine konu yüzde 44 yağlı ürün için karşılığı 3 bin 763.-TL/Ton’a, yüksek kaliteli yüzde 50 yağ oranlı ürün için 4 bin 83.-TL/Ton’a tekabül etmektedir.

Ortaklarımızdan yapılan mübayaa 2 Eylül 2020 tarihi itibariyle 172 milyon 648 bin 454 ton a ulaşmış olup, 250 bin tonun üzerinde bir rakamla mübayanın tamamlanması beklenmektedir.”

İHA

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.