Gıda Hattı

Pınar Su, 30 milyon dolarlık tesisini açtı

30 Kasım 2017, 17:36
Paylaş
Pınar Su, 30 milyon dolarlık tesisini açtı

Türkiye’nin ilk ambalajlı suyunu üreterek yeni bir sektörün öncülüğünü yapan Pınar Su, Bursa İnegöl’de 30 milyon dolar yatırımla hayata geçirilen yeni tesisini devreye aldı. Suyun yanı sıra maden suyu ve limonata üretimi de yaptıklarını hatırlatan Yaşar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Selim Yaşar, “Biz artık sadece su değil, bir içecek firması olarak yolumuza devam ediyoruz” dedi.

30 milyon dolarlık yatırımla hayata geçirilen Bursa İnegöl’deki toplam 16 bin metrekare kapalı alana sahip Pınar Su Uludağ Tesisi, 30 Kasım’da düzenlenen törenle açıldı.

pinar-su-uludag-tesis-gidahattiTörene; İnegöl Kaymakamı Ali Akça, İnegöl Belediye Başkanı Alper Taban, Yaşar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Selim Yaşar, Yaşar Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili Feyhan Yaşar, Yaşar Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili İdil Yiğitbaşı, Yaşar Holding İcra Başkanı Mehmet Aktaş, Pınar Su Genel Müdürü Hüseyin Karamehmetoğlu, Yaşar Holding yöneticileri ve davetliler katıldı.

selim-yasar-gidahatti
Yaşar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Selim Yaşar

“Artık sadece su değil, bir içecek firmasıyız”

Törende bir konuşma yapan Yaşar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Selim Yaşar, Uludağ ile birlikte Türkiye’nin en değerli 4 doğal su kaynağına sahip olduklarını söyledi. Suyun yanı sıra maden suyu ve limonata üretimi de gerçekleştirdiklerini hatırlatan Selim Yaşar, “Biz artık sadece su değil, bir içecek firması olarak yolumuza devam ediyoruz. Türkiye’nin yanı sıra Almanya ve Ortadoğu ülkeleri başta olmak üzere çok sayıda ülkeye ihracat yapıyoruz” dedi.

feyhan-yasar-gidahatti
Yaşar Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili - Pınar Su Yönetim Kurulu Başkanı Feyhan Yaşar

“25 ülkeye ihracat gerçekleştiriyoruz”

Yaşar Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Pınar Su Yönetim Kurulu Başkanı Feyhan Yaşar da, sektördeki büyüme hedefleri doğrultusunda gerçekleştirdikleri yatırımla devreye aldıkları yeni üretim tesisini ekonomiye kazandırmaktan büyük heyecan duyduklarını ifade etti. 33 yıldır pazarın aktif bir oyuncusu olarak geniş bir coğrafyada faaliyet gösterdiklerini kaydeden Yaşar, ‘‘Bugün 25 ülkeye ihracat gerçekleştiriyoruz. Yatırımlarımızı da hem Türkiye hem de yurtdışı pazarlardaki büyüme hedeflerimiz doğrultusunda sürdürüyoruz. Yeni yatırımımızın ekonomimize ve ülkemize hayırlı olmasını diliyoruz” diye konuştu.

Kişi başına 145 litre ambalajlı su tüketiliyor

Konuşmasında ambalajlı su sektörünün değişen tüketim alışkanlıklarına paralel olarak en hızlı büyüyen sektörler içinde yer aldığına da dikkat çeken Feyhan Yaşar, “Türkiye’de ambalajlı su pazarı, sağlıklı yaşam bilincinin yarattığı talep ve gelişen perakende kanalları ile şehirleşme oranındaki artış sonucunda yıldan yıla büyüyor. Bugün ambalajlı su pazarının hacmi yaklaşık 11,3 milyar litreye ulaşmış durumda. Kişi başına düşen ambalajlı su tüketimi ise 145 litre düzeyinde” bilgisini verdi.

pinar-su-acilis-plaket-gidahatti“2017 yılını yüzde 15 büyüme ile kapatacağız”

Yaşar Holding kuruluşunun 72’nci yılının kutlarken, yeni bir yatırımı daha ekonomiye kazandırmaktan büyük bir onur duyduklarını ifade eden Yaşar Holding İcra Başkanı Dr. Mehmet Aktaş ise 5 yılda gerçekleştirdikleri 800 milyon TL’lik yatırımın önemli bir bölümünü son 2 yılda hayata geçirdiklerini kaydetti. Bu yılı 5,1 milyar TL konsolide ciroya ulaşarak, yüzde 15 büyüme ile kapatmayı hedeflediklerini bildiren Aktaş, “Gıda, su ve enerji tüm dünyada geleceğin en stratejik sektörleri arasında yer alıyor. Yaşar Topluluğu olarak her üç sektörde de faaliyetlerimize devam ediyoruz. Su sektöründe mevcut üç kaynağımıza Bursa/İnegöl tesisini de eklemenin mutluluğunu yaşıyoruz. Sanayi 4.0 gerekliliklerine uygun olarak, 30 milyon dolar yatırımla gerçekleştirdiğimiz tesisimiz ile su sektörünün öncü şirketlerinden olmaya devam edeceğiz. Gelecek yılda da yatırımlarımızın karşılığını alacağımıza ve büyümemizi daha da yukarılara taşıyacağımıza inanıyorum” dedi.

pinar-su-uludag-fabrika-gidahattiSaatte 3 bin damacana, 81 bin pet şişe

Pınar Su Genel Müdürü Hüseyin Karamehmetoğlu da konuşmasında, Pınar Yaşam Pınarım markasıyla; Aydın-Madran, Isparta-Akçaağaaç ve Sakarya-Gökçeağaç’ın ardından Bursa-Uludağ kaynak suyunu da yüksek teknolojiyle tüketiciyle buluşturacak olmaktan mutluluk duyduklarını ifade etti.

Pınar Su Uludağ Tesisi, saatte 3 bin damacana ve 81 bin pet şişe dolum kapasitesine sahip. Yeni tesisle birlikte tam kapasiteye ulaşıldığında 120 kişiye istihdam olanağı yaratılacak.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.