AramaArama
Gıda Hattı

Pi hesaplamasında rekor kırıldı! Sonsuzluk hiç olmadığı kadar yakın…

22 Ağustos 2021, 11:03
Paylaş
Pi hesaplamasında rekor kırıldı! Sonsuzluk hiç olmadığı kadar yakın…

Geçtiğimiz günlerde İsveçli araştırmacılar matematiksel bir sabit olan Pi sayısı hesabında yeni bir dünya rekoru kırdıklarını açıkladı.

Araştırmacılar, bir süper bilgisayar yardımı ile tam 62,8 trilyon basamağı hesaplamayı başardı. Graubuenden Üniversitesi Uygulamaları Bilimler Okulu tarafından yapılan çalışma, açıklamaya göre “Hesaplama 108 gün, 9 saat sürdü”.

Üniversitesi’nin Veri Analitik, Görselleştirme ve Simülasyon Merkezi tarafından yapılan açıklamada, “Hesaplama Google’ın 2019 yılındaki rekorundan neredeyse 2 kat hızlıydı. 2020 yılındaki son dünya rekorundan ise 3,5 kat daha hızlıydı” denildi.

Araştırmacılar şimdilerde Guinness Dünya Rekorları kitabının, kırılan rekoru tasdik etmesini bekliyor. Rekor tasdik edilene kadar, yalnızca hesapladıkları son 10 haneyi paylaştılar. 62,8 trilyon hanelik Pi sayısının son 10 hanesi, 7817924264 olarak açıklandı.

Bir önceki Pi sayısı dünya rekorunda 50 trilyon hane hesaplanmıştı.

İsveçli araştırmacılar, Pi hesabın için oluşturdukları sistemin, RNA analizi, simülasyonlar, sıvı dinamiği ve metin çözümlemesi gibi uygulamalarda kullanılabileceğini düşünüyor.

Pi sayısı nedir?

Pi sayısı, dairenin çevresinin çapına oranı olarak tanımlanmaktadır. Kesir olarak değeri 22/7’dir. Tam sayı ile yazıldığında noktadan sonra sınırsız hanesi vardır.

İlk 10 hanesi 3,141592653 olarak yazılmaktadır.

 

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.