Gıda Hattı

Pfizer’ın koronavirüs hapı, hastane ve ölüm riskini büyük oranda düşürüyor!

21 Kasım 2021, 14:00
Paylaş
Pfizer’ın koronavirüs hapı, hastane ve ölüm riskini büyük oranda düşürüyor!

Pfizer, geliştirdiği koronavirüs hapıyla ilgili bir açıklama yaptı, ilacın pandeminin sonunu getirebileceğini söyledi.

İlaç devi, ilacın klinik denemelerinden elde edilen sonuçların, beklenenden daha iyi olduğunu açıkladı.

Küresel bir sağlık krizine dönüşen koronavirüs salgını başladığından beri, sağlık çevreleri hastalığı tedavi edebilecek bir ilacın adeta yolunu gözlüyordu. Bugüne dek koronavirüs için geliştirilen çözümler ya damar içi ilaçlar, ya da aşı şeklindeydi.

Pfizer ise, Merck firmasının ardından koronavirüs (COVID-19) hastalığına karşı hap şeklinde ilaç geliştiren 2. firma oldu.

Merck’in geliştirdiği ilaç, koronavirüs için ticari imajı değiştirilen bir grip ilacıydı. Pfizer ise özel olarak koronavirüse karşı mücadele edecek bir ilaç geliştirdi.

Hastaneye yatışı ve ölüm riskini ciddi şekilde düşürüyor!

Pfizer tarafından geliştirilen ilacın adı Paxlovid. Firmanın yaptığı acıkamaya göre, ilaç, hastalığın ağırlaşma riskinin söz konusu olduğu yetişkinlerde hastaneye yatış veya ölüm riskini %89 oranında düşürüyor.

Orta-ileri aşama klinik denemeden elde edilen sonuçlar o kadar güçlü ki, Pfizer denemeler için yeni denek kişiler bulmaktan vazgeçti.

Pfizer, Acil Kullanım İzni için "hızlı gönderim" kapsamında verileri mümkün olan en kısa sürede ABD Gıda ve İlaç İdaresi'ne sunacak.

Firma CEO’su Albert Bourla, “Bu pandeminin yıkıcı etkilerine son verilmesi için, çok önemli bir haber. Elde ettiğimiz veriler, yetkili kurumlar tarafından onaylanması halinde ağız yoluyla alınan antiviral ilaç adayımızın, her 10 hastadan 9’unun hayatını kurtarma, hastalığın şiddetini azaltma ve hastaneye yatışı önleme potansiyeline sahip olduğunu gösteriyor” diye konuştu.,

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.