Gıda Hattı

Pfizer’ın antiviral Covid-19 ilacına ilk sipariş ABD’den!

19 Kasım 2021, 09:28
Paylaş
Pfizer’ın antiviral Covid-19 ilacına ilk sipariş ABD’den!

Pfizer’ın Covid-19’a karşı geliştirdiği deneysel antiviral ilacı Paxlovid’in ABD Gıda ve İlaç Dairesi'nden (FDA) acil kullanım izni alması halinde ABD’nin 5,29 milyar dolara 10 milyon doz satın alacağı bildirildi.

ABD'li ilaç üreticisi Pfizer, yeni tip korona virüse (Covid-19) karşı geliştirdiği ve "PF-07321332" adıyla da bilinen deneysel antiviral ilaç "Paxlovid" için ABD Gıda ve İlaç Dairesi'ne (FDA) acil kullanım izni başvurusu yapmıştı.

ABD, 10 milyon doz Covid-19 ilacı satın alacak

Pfizer tarafından yapılan açıklamada, söz konusu ilacın FDA’dan onay alması halinde ABD hükümetinin 5,29 milyar dolara 10 milyon doz satın alacağı aktarıldı. Açıklamada ayrıca, dünya nüfusunun yaklaşık yüzde 53'ünü oluşturan 95 düşük ve orta gelirli ülkede ilaca erişimin genişletilmesine yardımcı olmak için BM destekli İlaçlar Patent Havuzu ile gönüllü bir lisans anlaşması imzalandığı ifade edildi.

İlaç virüs kaynaklı can kayıplarını önlemede yüzde 89 oranında başarılı

Geçtiğimiz günlerde İlacın, "Ritonavir" adı verilen bir antiviral ilaçla birlikte kullanılacağını belirten Pfizer, Paxlovid'in klinik bir deneylerde yetişkinlerde hastaneye yatışları ve virüs kaynaklı can kayıplarını önlemede yüzde 89 oranında başarılı olduğunu bildirmişti. İlacın üretimine ve dağıtımına yaklaşık 1 milyar dolar yatırım yaptığını açıklayan Pfizer, İngiltere, Avustralya, Yeni Zelanda ve Güney Kore dahil olmak üzere birçok ülkede izin alma sürecinin başlatıldığını ve daha fazla uluslararası başvuru planladığını duyurmuştu.

İHA

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.