Gıda Hattı

Pfizer, Covid-19 ilacına acil kullanım izni istedi

17 Kasım 2021, 00:17
Paylaş
Pfizer, Covid-19 ilacına acil kullanım izni istedi

ABD'li ilaç üreticisi Pfizer, Covid-19’a karşı geliştirdiği antiviral ilaç Paxlovid'e acil kullanım izni almak için ABD Gıda ve İlaç Dairesi'ne (FDA) başvurdu.

Pfizer’dan yapılan açıklamada, "PF-07321332" adıyla da bilinen deneysel antiviral ilaç "Paxlovid'e" acil kullanım izni için ABD Gıda ve İlaç Dairesi'ne (FDA) başvuru yapıldığı kaydedildi.

Yetişkinlerde hastaneye yatış ve ölümleri yüzde 89 oranında önlüyor

"Ritonavir" adı verilen bir antiviral ilaçla birlikte kullanılacağı belirtilen Paxlovid'in, klinik deneylerde yetişkinlerde hastaneye yatışları ve virüs kaynaklı can kayıplarını önlemede yüzde 89 oranında başarılı olduğuna dikkat çekildi.

Pfizer’in ilacın üretimine ve dağıtımına yaklaşık 1 milyar dolar yatırım yaptığı bildirilirken, İngiltere, Avustralya, Yeni Zelanda ve Güney Kore dahil olmak üzere birçok ülkede izin alma sürecinin başlatıldığı ve daha fazla uluslararası başvuru planladığı belirtildi.

“Covid-19’a karşı savaşta kritik rol oynayacak”

Acil kullanım izni başvurusuna ilişkin açıklamalarda bulunan Pfizer CEO'su Albert Bourla, “Dünya çapında bu yıkıcı hastalıktan etkilenen sayısız kişi ve 5 milyondan fazla ölümün üzerine, hayat kurtaran tedavi seçeneklerine acil bir ihtiyaç var.

Paxlovid ile ilgili son klinik çalışmamızda elde edilen güçlü etki ve izin verildiği takdirde hayat kurtarmaya ve insanları hastaneden uzak tutmaya yardımcı olma potansiyeli, oral antiviral tedavilerin Covid-19'a karşı savaşta oynayabileceği kritik rolün altını çiziyor. Bu potansiyel tedaviyi hastaların ellerine teslim etme çabamızda olabildiğince hızlı hareket ediyoruz ve başvurumuzu gözden geçirmesi için FDA ve dünyadaki diğer düzenleyici kurumlarla birlikte çalışmayı dört gözle bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

İHA

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.