Gıda Hattı

Pfizer “Covid-19 aşısı 5-11 yaş için güvenli” dedi, veri paylaşmadı

21 Eylül 2021, 08:57
Paylaş
Pfizer “Covid-19 aşısı 5-11 yaş için güvenli” dedi, veri paylaşmadı

ABD'li ilaç şirketi Pfizer, Alman biyoteknoloji şirketi BioNTech ile ortaklaşa geliştirdiği Covid-19 aşısının, 5-11 yaş arasındaki çocuklar için etkili ve güvenli olduğunu duyurdu. Ancak şirket, klinik denemelere ilişkin sonuçları açıklamadı.

Pfizer, aşının söz konusu yaş grubuna yönelik acil kullanım onayı için ABD İlaç ve Gıda Dairesi’ne (FDA) başvuruda bulunacağını da bildirdi.

BioNTech

İkinci dozun ardından çocuklarda da güçlü antikorlar gelişti

Açıklamayı yapan Pfizer'ın Aşı Geliştirilmesinden Sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı William Gruber, çocukların ikinci dozun ardından gençler ve yetişkinler kadar güçlü antikorlar geliştirdiğini söyledi.

Çocuklara uygulanan dozun güvenliğinin kanıtlandığını belirten Gruber, aşının çocuklarda da kol ağrısı ve ateş gibi benzer geçici yan etkiler gösterdiğini vurguladı. Gruber, Pfizer ve BioNTech’in kullanım onayı için FDA’ya başvuruda bulunduktan sonra AB ve İngiltere’den de kullanım onayı talep edeceğini belirtti.

Daha önce 12 yaş için kullanım izni alan Pfizer-BioNTech aşısı, 5-11 yaş aralığındaki çocuklara daha düşük dozda uygulanmıştı.

İHA

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.