AramaArama
Gıda Hattı

Pfizer-BioNTech aşısı, İngiltere’de 12-15 yaş grubuna uygulanacak!

5 Haziran 2021, 13:05
Paylaş
Pfizer-BioNTech aşısı, İngiltere’de 12-15 yaş grubuna uygulanacak!

Ülkemizde de uygulanan Pfizer-BioNTech aşısı, ABD’den sonra İngiltere’de de 12 – 15 yaş arası çocuklara yapılacak…

Mayıs ayında Alman Biyoteknoloji şirketi BioNTech’in ABD’li ilaç firması Pfizer ile geliştirdiği Covid-19 aşısına, ABD’den yeni bir onay geldi. ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), BioNTech/Pfizer aşısının 12-15 yaş grubuna uygulanmasına onay vermişti.

Birleşik Krallık İlaç ve Sağlık Ürünleri Düzenleme Kurumu (MHRA) Pfizer-BioNTech Covid-19 aşısının 12-15 yaş arası çocuklarda kullanımının "güvenli ve etkili" olduğunu söyleyerek aşının kullanımını onayladı.

MHRA, ergenlik çağındaki çocuklar üzerinde aşının "sıkı bir incelemesini" gerçekleştirdiğini belirterek aşının faydalarının risklerinden daha ağır bastığının altını çizdi. Klinik çalışmaların bir parçası olarak, aşının her iki dozunu da alan yaklaşık 2 bin çocukta hiçbir Covid-19 vakası olmadığı belirtildi.

| BioNTech/Pfizer aşısına 12-15 yaşlarda kullanım onayı |

MHRA Başkanı Dr. June Raine, 12-15 yaş arası çocuklarda aşının güvenliğinin dikkatle izleneceğini söyledi. Aşı komitesi bir sonraki aşamada daha küçük yaştaki çocukların aşı olup olmayacağını inceleyecek. Aşılama ve Bağışıklama Ortak Komitesinin (JCVI) söz konusu yaş grubuna Covid-19 aşısı sunulmasına yönelik açıklamada bulunması bekleniyor.

İngiltere'de daha önce Pfizer aşısının 16 yaş ve üzeri çocuklarda kullanımı onaylanmıştı.

İHA

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.