Gıda Hattı

Peynir nasıl yapılır? Evde peynir yapımı tarifi

19 Eylül 2021, 12:18
Paylaş
Peynir nasıl yapılır? Evde peynir yapımı tarifi
Peynir nasıl yapılır? Evde peynir yapımı tarifi. Süt ürünleri denilince akla ilk gelen ürünlerden biri peynirdir. Birçok kişi peyniri evde yapmak için internet üzerinden tarifler arıyor.  Peki Peynir nasıl yapılır? İşte evde peynir yapımı tarifi.

Peynir nasıl yapılır? Evde peynir yapımı tarifi. Süt ürünleri denilince akla ilk gelen ürünlerden biri peynirdir. Birçok kişi peyniri evde yapmak için internet üzerinden tarifler arıyor.  Peki Peynir nasıl yapılır? İşte evde peynir yapımı tarifi.

DİKKAT! Evde peynir yapımının riskleri nelerdir?

Peynir yapımında kullanılacak süt evvela pastörize edilmeli.

Pastörizasyon işleminde sütün kaynama sıcaklığına kadar çıkılarak pastörizasyon yapılması peynir yapımını zorlaştırıyor. Sütün daha düşük sıcaklıklarda ama daha uzun süreler tutularak pastörize edilmesi gerekmektedir. Mandıralarda bu işlem sıcaklık ve süre normunun ayarlanabildiği cihazlarla yapılıyor. Evde yapılacaksa sütün sıcaklığını ölçebileceğimiz uygun bir termometre kullanılması akıllıca olacaktır.

Ülkemizde genelde peynir yapımında sütü 72-80°C arasında 12-16 saniye tutarak (72 derecede 16 saniye; 80 derecede 12 saniye tutarak) ısıl işlem yapılmaktadır. Pastörizasyon sonrası sütün hızla mayalama sıcaklığına soğutulması gerekmektedir. Bu süt tenceresini soğuk su içeren bir kaba koyarak yapılabilir.

Pastörizasyon tüberküloz ve Brusella hastalıklarına sebep olan mikropları öldürmek için şarttır. Her iki hastalık da ciddi problemlere sebep olan tedavisi uzun süren hastalıklardır.

Çiğ sütten peynir yapma konusunda ısrarlı olanların ise yapmış oldukları peyniri tuzlu salamura içinde ve en az 4 ay boyunca soğuk ortamda bekletmeleri gerekmektedir. Bu süre eğer var ise hastalık etmenlerinin ölmesini sağlıyor. Ama yine de en güvenilir yöntemin sütü düşük sıcaklık şartlarında pastörize etmek olduğu bilinmeli.

Peynir yapımında çiğ süt kullanılmasının en önemli sebebi mayalama işlemi esnasında pıhtının çok daha iyi bir yapıya sahip olması ve peynir altı suyunu uzaklaştırmanın da daha kolay olmasıdır. Oysa düşük sıcaklıkta pastörizasyon hem hastalık etmenlerini yok etmektedir ve hem de sütün yapısında peynir yapımını zorlaştıracak önemli bir değişime yol açmıyor.

Peynir nasıl yapılır?

Peynir nasıl yapılır sorusu pandemi döneminde evde kalındığı için en çok merak edilenler arasında yer alıyor. Çoğu kişiler hem ev ekonomisini düzene sokmak hem de sağlıklı bir peynir yapabilmek için aramalar yapıyor. Yemek tarifleri konusunda bu haberimizde sizlere evde peynir yapımı hakkında pratik bilgileri paylaşacağız.

Eski Türkiye’de peynir evde yapılırdı ve süt satışı bir hayli yaygındı. şu anda her bakkalda onlarca çeşit hazır peynir bulunuyor. Ancak peyniri evde yapanlar da bir hayli fazla.  Peki peynir nasıl yapılır? İşte Evde peynir yapımı tarifi hakkında bilinmesi gerekenler...

Evde peynir yapımı konusunda en önemli konu süttür. Sütün organik olması hem peynir mayası nasıl yapılır sorusuna cevap verecek hem de daha nitelikli bir peynir üretmemizi sağlayacak. Bazıları peynir nasıl mayalanır sorusuna da cevap arıyor ki bu konu da bir hayli haklılar.

Köylerde satışı yapılan ve hatta bazı köylüler tarafından kapınıza kadar getirilen organik çiğ sütünüz var ise hemen peynir yapımına başlayabiliriz. Bakkallarda satılan süt ile peynir yapılması uygun değil.

Maya, yine peynir yapımında son derece önemlidir çünkü peynire lezzetini veren şey mayadır. Taze ve çiğ süt ile peynir mayanız var ise işte şimdi hazırız!

Evde peynir yapımı tarifi

Evde peynir yapımı için öncelikle sütü çelik bir tencerede kaynatın.

Süte, soğumadan peynir mayasını atın. Peynir mayası yok ise içerisinde peyniraltı suyu ya da yoğurt atın. Biz, peynir mayası yapmanızı öneriyoruz.

Süt yaklaşık olarak 20 dakikaya kadar kesilecektir. Bu süreden sonra sütü tülbent yardımıyla süzmeniz gerekme. Tülbent üstüne çıkan peyniri, yine bir tülbent ile süzmeye bırakın.

Yaklaşık 12 saat kendi başına süzülen peynir tülbent üstüne çıkacaktır. Afiyet olsun!

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.