AramaArama
Gıda Hattı

Peynir altı suyu için daha çevreci bir çözüm bulundu

14 Eylül 2021, 17:31
Paylaş
Peynir altı suyu için daha çevreci bir çözüm bulundu

Süt ürünleri sektörünün yan ürünlerinden biri olan peynir altı suyu bu teknolojiyle daha verimli ve ekonomik bir şekilde değerlendirilebilecek.

Sütün pıhtılaştırılması ve bu pıhtının peynir üretmek üzere ayrılmasından sonra elde kalan sıvıya peynir altı suyu denir. Peynir altı suyu içerdiği tuz ve parçalanması sırasında oluşabilecek maddelerin çevreye olumsuz etkileri nedeniyle doğrudan atık olarak doğaya bırakılamaz.

Protein açısından son derece zengin bu karışımın değerlendirilmesi için çalışmalar sürmektedir. Peynir altı suyu çeşitli içeceklerin bileşimine eklenebilmekte, kurutulup toz haline getirilerek bazı gıdalara katılmakta ve bunların hem besin değerini artırmakta, hem yapısal özelliklerini iyileştirmektedir.

peynir altı suyu

Peynir altı suyu içerisindeki proteinin %98'i geri kazanıldı

Ancak bilim insanları bu yan ürünü çok daha etkili şekilde değerlendirmek üzere yeni bir yol ortaya koydu. Buna göre peynir altı suyunun elektrokimyasal redoks tuz arıtma işlemine tabi tutulması ile tuzun %99'u geri kazanılabiliyor. Bu işlem sırasında üründeki değerli proteinlerin ise %98'i rafine edilebiliyor.

Çalışmaya göre süt ve süt ürünleri sektöründen kaynaklanan atıkların %83'ü peynir üretimi sırasında ortaya çıkıyor. Çevresel kaygılar yanında, sürdürülebilir gıda sistemlerine her gün artan gereksinim, bu atığın en iyi şekilde değerlendirilmesine yönelik çalışmalara hız kazandırıyor.

Yeni sistemin işletme maliyeti %62 daha düşük

Chemical Engineering Journal dergisinde yayınlanan araştırmada kullanılan tuzdan arındırma sistemi, yaygın olarak kullanılan sistemlere göre %73 daha az enerji ve %62 daha az işletme maliyeti ile çalışıyor.

Araştırmanın başında yer alan Illinois Üniversitesi'nden Prof. Xiao Su, peynir altı suyundaki yüksek yoğunlukta minerallerin sürdürülebilir bir şekilde geri kazanılması ile hem peynir üretiminin çevreye etkisinin ortadan kaldırılabileceğini, hem de bu yan üründeki değerli proteinlere erişim imkanı vereceğini söylüyor.

Bilim insanları çalışmada kullanılan redoks temelli elektrodiyaliz sisteminin proteinleri topaklanma veya bozulma riski olmadan ayırabildiğini, çevresel ve gıda güvencesine yönelik endişelere aynı anda cevap vererek gıda sanayiinde devrim yaratabileceğini ifade ediyor.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.