Gıda Hattı

Petrol Fiyatlarında Yeni Rekor

20 Mayıs 2008, 10:22
Paylaş

Dünya piyasalarında petrol fiyatları, üretimle ilgili kaygılar nedeniyle ilk kez varil başına 127 doların üzerine çıktı.

Enerji piyasalarındaki en faal yatırım bankası olan Goldman Sachs'ın yılın ikinci yarısındaki petrol fiyatları tahminini, varil başına 107 dolardan 141 dolara çıkarması üzerine, Amerikan piyasalarındaki ham petrol fiyatları 127 doları aştı.

Londra piyasalarında da fiyat varil başına 125 doları geçti.

Fiyat artışları, Petrol İhraç eden Ülkeler Örgütü OPEC'in bu hafta dünyanın bu yıl daha az petrole ihtiyaç duyacağını öngören tahminine karşın gerçekleşti.

Dünya piyasalarındaki petrol fiyatları jeopolitik kaygılar ve ABD dolarının zayıflaması sonucu ocak ayından beri yüzde 25 arttı.

Doların zayıflamasıyla, petrol yabancı alıcılar için biraz daha ucuz hale geldi.

Son fiyat artışı aynı zamanda, ABD Başkanı George Bush'un Suudi Arabistan'ı ziyareti sırasında yaşandı.

Bush'un Suudi Arabistan'a daha çok petrol üreterek, fiyatların düşmesine yardımcı olması çağrısında bulunması bekleniyor.

Washington ve Riyad yönetimleri, Suudi Arabistan'ın petrol tesislerini olası terör saldırılarına karşı koruma ve ülkenin daha çevre dostu enerji seçenekleri geliştirmesine yardımcı olma konularında uzlaşmıştı.

Ancak şu ana dek, Suudi Arabistan'ın başlıca üyelerinden biri olduğu OPEC, fiyatların arz-talep dengesizliğinden değil, spekülatörler nedeniyle yükseldiğini ileri sürerek petrol üretimini artırmayı reddetti.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.