Gıda Hattı

Petrol, 200 Dolara Çıkabilir

12 Mayıs 2008, 11:13
Paylaş

Goldman Sachs'tan bir uzmana göre, arz talebi güçlükle karşılayabildiğinden ham petrolün varil fiyatı altı ay gibi kısa bir süre içinde 200 dolara çıkabilir.

Gösterge niteliğindeki ABD hafif ham petrolünün fiyatı, 122 dolar seviyesini Salı günü ilk kez aşmıştı. Fiyatların daha da artabileceğine yönelik uyarı ise uluslararası yatırım bankası Goldman Sachs'ın enerji uzmanlarından Argun Murti'den geldi. Murti'nin yaptığı açıklamaya göre "Artan talep, altı ay ila iki yıl arası bir süre içinde, fiyatların 200 doların da ötesine ani bir sıçrama yapmasına yol açabilir."

Petrol fiyatları son dört ay içinde yüzde 25 oranında yükselmişti. Artış oranı, 2001 yılından bu yana yüzde 400'ü buldu. Argun Murti bundan dört yıl önce, petrolün varil fiyatı henüz 55 dolar seviyesindeyken fiyatın 100 doları aşacağı tahmininde bulunmuştu. Bu eşik geçen Ocak ayında aşılmıştı.

Çin ve Hindistan faktörü

Petrole yönelik artan küresel talebin başlıca gerekçesi, Çin'deki "ekonomik patlama." Daha az etkili olmakla beraber, talep artışında Hindistan'daki hızlı ekonomik büyümenin de etkili olduğu düşünülüyor. Bu iki ülke de şu anda ABD, AB ve Japonya ile, dünya petrol üretiminden "aslan payını" kapma mücadelesi veriyor.

Petrol fiyatlarındaki artışın nedenlerinden bir diğeri ise, ABD içinde yaz aylarında yoğunlaşan otomobil kullanımı. Ekonomistler artan petrol fiyatlarının büyüme rakamlarını yavaşlatıp enflasyonu tetikleyerek, küresel ekonomiyi olumsuz etkileyeceğini söylüyor.

Çarşamba günü erken işlemlerde petrol fiyatları bir miktar düştü. ABD hafif ham petrolünün varil fiyatı 21 sent düşerek 121,60 dolara geriledi. Londra'da işlem gören Brent tipi petrol ise 17 sent gerileyerek 120,14 dolar seviyesine indi. Brent tipi petrol Salı günü 120,99 dolar seviyesine çıkarak rekor kırmıştı. BBCTurkish.com

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.