Gıda Hattı

Pet şişelerin ve plastik ürünlerin numaraları ne anlama gelmektedir?

12 Mayıs 2019, 12:16
Paylaş
Pet şişelerin ve plastik ürünlerin numaraları ne anlama gelmektedir?

Pet şişelerin altında bulunan sayılar bu plastiklerin tekrar kullanılıp kullanılamayacağını doğada parçalınıp parçalanamayacağını belirtmektedir. Günlük hayatımızda fark etmeden kullandığımız parçalanamayan ve geri dönüştürülemeyen çok sayıda plastik bazlı ürün var. Bu yedi plastik kodun anlaşılması, plastiklerin seçilmesini ve hangi plastiğin geri dönüştürüleceğini bilmeyi kolaylaştıracaktır. Örneğin, üç ya da beş numara olan su şişeleri, bazı ülkelerde geri dönüştürülemez.  İşte plastikler için yedi standart sınıflandırmanın anlamı, her tip için geri dönüşüm ve yeniden kullanım bilgileri. Pet şişelerin zararları nelerdir? Pet şişelerin numaraları ne anlama gelmektedir?

1.PETE

PET, tüketici ürünlerinde en yaygın kullanılan plastiklerden biridir. Çoğu su şişesinde ve bazı ambalajlarda bulunur. Tek kullanımlık olarak tasarlanmıştır. Tekrarlanan kullanım, sızıntı ve bakteri üreme riskini arttırır. PET plastiğin dekontamine edilmesi zordur ve uygun temizlik yapmak zararlı kimyasallar kullanmanızı gerektirir.

PET plastiği geri dönüştürülebilir. Plastik ezilir ve daha sonra yeni PET şişeler yapmak için yeniden işlemden geçirilen veya polyester elyafın içine döndürülen küçük pullara parçalanır. Bu geri dönüştürülmüş elyaf, polar giysiler, halılar, yastıklar ve can yelekleri için dolgu malzemeleri ve benzeri ürünler gibi tekstil ürünleri yapmak için kullanılır.

Pet şişelerin ve plastik ürünlerin numaraları ne anlama gelmektedir?
Pet şişelerin ve plastik ürünlerin numaraları ne anlama gelmektedir?

 

1 numara işaretli (PET) plastikten mamul ürünler geri dönüştürülmeli ancak tekrar kullanılmamalıdır.

Daha az PET plastik kullanmak için, tekrar kullanılabilir içecek kaplarına geçmeyi ve tek kullanımlık yiyecek ambalajlarını yeniden kullanılabilir alternatiflerle değiştirmeyi düşünebilirsiniz.

2.HDPE (Yüksek yoğunluklu polietilen)

HDPE plastik süt şişeleri, deterjan ve yağ şişeleri, oyuncaklar ve bazı plastik torbalar yapmak için kullanılan sert plastiktir. HDPE, en yaygın şekilde geri dönüştürülen plastiktir. En güvenli plastik biçimlerinden biri olarak kabul edilir. İkincil kullanım için HDPE plastiğinin geri dönüştürülmesi nispeten basit ve uygun maliyetli bir işlemdir.

HDPE plastik çok dayanıklıdır. Güneş ışığına, aşırı ısınma ve donmaya maruz kalma durumunda bozulmaz. Bu nedenle HDPE, piknik masaları, plastik kereste, atık kutuları, park bankları gibi hava şartlarına dayanıklılık gerektiren diğer ürünler için kullanılır.

HDPE'den üretilen ürünler yeniden kullanılabilir ve geri dönüştürülebilir.

Bu ürünün kullanımını kısmak için, tek kullanımlık ürün çantalarınızı tekrar kullanılabilir alternatiflerle değiştirmeyi düşünün.

3.PVC (Polivinil klorür)

PVC, şeffaf plastik gıda ambalajları, yemeklik yağ şişeleri, diş çıkarma halkaları, çocuklar ve evcil hayvanların oyuncakları ve sayısız tüketici ürünleri için blister ambalajlar yapmak için kullanılan yumuşak, esnek bir plastiktir. Genellikle bilgisayar kabloları için kılıf malzemesi, plastik borular, tesisat için parçalar yapmak için ve bahçe hortumlarında kullanılır. PVC, güneş ışığına ve hava koşullarına nispeten dayanıklı olduğundan, pencere çerçeveleri, bahçe hortumları, direkler yapmak için kullanılır.

PVC “zehirli plastik” olarak adlandırılır, çünkü tüm yaşam döngüsü boyunca karşılaşabileceğiniz çok sayıda toksin içerir. Neredeyse PVC kullanılan tüm ürünler yapılarında bakır malzeme gerektirir. PVC malzemesinin %1'inden azı geri dönüştürülür.

PVC plastik kullanılarak yapılan ürünler geri dönüşümlü değildir. Bazı PCV ürünleri geri dönüştürülse de, PVC ürünlerinin yiyecek içeren uygulamalar veya çocukların kullanımı için tekrar kullanılmaması gerekir.

PVC plastikten yapılmış eşyalardan kaçınmak için, plastik gıda ambalajını tekrar kullanılabilir başka malzemeler ile değiştirmeyi düşünebilirsiniz.

pet-sise-gidahatti

4.LDPE (Düşük Yoğunluklu Polietilen)

LDPE genellikle film ambalajlarda, kuru temizlemeli giysi çantalarında, sıkılabilir şişelerde ve ekmeği paketlemek için kullanılan plastik torbalarda bulunur. Günümüzde çoğu mağazada kullanılan plastik poşetler, LDPE plastik kullanılarak yapılmaktadır. Bazı giyim ve mobilya ürünlerinde de bu tür plastik kullanılır.

LDPE, diğer plastiklerden daha az toksik ve kullanım için nispeten güvenli olarak kabul edilir. Bununla birlikte, yaygın olarak geri dönüştürülmemektedir. Ancak bugün birçok toplulukta bu malzemenin kullanımıyla ilgili daha fazla plastik geri dönüşüm programı değiştikçe değişmektedir. Geri dönüştürüldüğünde, plastik kereste, peyzaj panoları, çöp tenekesi kaplamaları ve yer karoları için LDPE plastik kullanılır. Geri dönüştürülmüş LDPE kullanılarak yapılan ürünler geri dönüştürülmüş HDPE plastik kullanılarak yapılan ürünler kadar sert veya katı değildir.

LDPE plastik kullanılarak yapılan ürünler yeniden kullanılabilir, ancak her zaman geri dönüştürülemez.

Tükettiğiniz LDPE miktarını azaltmak için, plastik poşet poşetlerinizi kumaş alternatifleriyle değiştirmeyi ve bir sonraki somun ekmek aldığınızda fırınınıza bir bez poşet ile gitmeyi deneyin.

5.PP (Polipropilen)

Polipropilen plastik sert ve hafiftir. Mükemmel ısı direnci özelliklerine sahiptir. Nem, yağ ve kimyasal maddelere karşı bariyer görevi görür. İnce plastik kaplı bir mısır gevreği kutusunda açmaya çalıştığınızda, polipropilendir. Bu mısır gevreğini kuru ve taze tutar. PP ayrıca tek kullanımlık çocuk bezleri, kovalar, plastik şişe kapakları, margarin ve yoğurt kapları, patates cipsi torbaları, paketleme bandı ve ip için de kullanılır.

Polipropilen bazı kaldırım kenarı geri dönüşüm programları aracılığıyla geri dönüştürülebilir. Geri dönüştürülen PP, çevre düzenlemesi, pil kutuları, süpürgeler, çöp kutuları ve tepsiler yapmak için kullanılır. Bununla birlikte, PP plastik bugün geri dönüşümcüler tarafından daha fazla kabul görmeye başlamıştır.

PP yeniden kullanım için güvenli kabul edilir.

PP tükettiminizi azaltmak için, plastik olanları yerine yeniden kullanılabilir pipetleri, yeniden kullanılabilir su şişelerini ve bez çocuk bezlerini tercih edin.

6.PS (Polistiren)

Polistiren, çok çeşitli kullanım alanlarına sahip, ucuz, hafif ve kolay şekillendirilmiş bir plastiktir. Tek kullanımlık strafor bardakları, paketli yiyecek kapları, yumurta kartonları, plastik piknik çatal bıçak takımı, köpük ambalajlar ve içeriğin korunması için nakliye kutularını doldurmak için kullanılan her yerde bulunan köpük cipslerin yapımında kullanılır. Polistiren ayrıca sert köpük yalıtımı yapmak için yaygın olarak kullanılır ve ev yapımında kullanılan laminat parke için altlık tabakasını oluşturur.

Polistiren yapısal olarak zayıf ve ultra hafif olduğundan, kolayca parçalanır ve doğal ortam içinde kolayca dağılır. Dünyanın her yerindeki kumsallar, kıyılara sıçrayan polistiren parçalarına sahiptir ve açıklanamayan sayıda deniz türü (balıklar ve kuşlar gibi), bu plastiği sağlıkları için ölçülemeyen sonuçlarıyla birlikte tüketmişlerdir.

Polistiren, olası bir insan kanserojen olan stireni gıda ürünlerine (özellikle bir mikrodalga fırında ısıtıldığında) bulaştırabilir. Polistirende bulunan kimyasallar insan sağlığı ve üreme sistemi işlev bozukluğu ile ilişkilendirilmiştir.

Polistiren ürünlerinde geri dönüşüm yaygın değildir. Polistiren geri dönüşüm teknolojisi mevcut olsa da, geri dönüşüm pazarı azdır. Bununla birlikte, tüketiciler arasındaki farkındalık artmıştır.

Polistirenden mümkün olduğunca kaçınılmalıdır.

Polistireni çöpe atmak için tekrar kullanılabilir bir kahve fincanı, kompostlanabilir veya tekrar kullanılabilir piknik çatal bıçak takımı ve paslanmaz çelik kapları deneyin.

7.Diğer (BPA, Polikarbonat ve LEXAN)

7 kategorisi polikarbonat (PC) ve “diğer” plastikler hariç her şey için tasarlanmıştır. Bu nedenle yeniden kullanım ve geri dönüşüm protokolleri bu kategoride standart değildir. Bununla birlikte, 7 numarayı taşıyan plastiklerle öncelikli olarak, BPA (Bisfenol A) kullanılarak yapılan polikarbonat kaplarda paketlenmiş yiyecek ya da içecek ürünlerine kimyasal potansiyeli vardır. BPA bilinen bir endokrin bozucu olan bir ksenojenestir.

7 numaralı plastikler biberonlar, ağızlıklar, su soğutucu şişeler ve araba parçaları yapmak için kullanılır. BPA, çoğunlukla alt kısımda işaretlenmiş olan 7 numaralı geri dönüşüm etiketi tarafından "PC" harfleriyle işaretlenmiş polikarbonat plastik gıda kaplarında bulunur. Bazı polikarbonat su şişeleri, plastik tat veya kokuyu en aza indirmek için "sızdırmayan" olarak pazarlanmaktadır, ancak izlenen miktarlarda BPA'nın, özellikle sıvıları ısıtmak için kullanılırsa, bu kaplardan içeceğe geçme olasılığı vardır.

Polikarbonatların yerini almak üzere mısır nişastası gibi biyo-bazlı polimerlerden yapılan yeni bir geri dönüştürülebilir plastik kuşağı geliştiriliyor. Bunlar ayrıca tüketi için kafa karıştırıcı olabilecek 7 kategorisine dahil edilmiştir. Bu geri dönüştürülebilir plastikler, alt kısımda geri dönüşüm sembolünün yanında “PLA” harfleri bulunur. Bazıları ayrıca “geri dönüştürülebilir” şeklinde işaretlenmiş olabilir.

7 numara ile işaretli plastikler, PLA'nın kodlayabileceği kodlamaya sahip olmadıkça yeniden kullanım için uygun değildir. Mümkünse, özellikle çocukların yiyecekleri için 7 ile işaretli plastikten kaçınmak en iyisidir.

Alt kısımda 1, 2 ve 4 geri dönüşüm etiketi ile işaretli plastikler daha güvenlidir ve BPA içermez. PLA kodlu plastikler geri dönüşüm içine atılmalıdır.

Plastik endüstrisi, gerekli kodları tüketici ürünlerine uygulayarak düzenlemelere uymuştur. Ancak geri dönüşüm kodları okuyan ve anlayan bireylere bağlıdır. Bu basit sınıflandırmaları anlayarak, başka türlü ortaya çıkabilecek sağlık sorunlarını en aza indirirken plastikleri avantajımıza en uygun şekilde kullanabiliriz.

Yiyeceklerinize gıda ambalajlarından sızan kimyasalların girmesini önlemek için, gıdalarınızı platin silikon veya paslanmaz çelikte saklamayı deneyin.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.