AramaArama
Gıda Hattı
banner
AramaArama

Pestisit nedir? Neden kullanılır?

Pestisit nedir? Neden kullanılır?
8 Nisan 2018, 16:13

Popüler bir televizyon dizisinde sözü geçen bu maddeler, birçok izleyici tarafından merak edildi. Peki pestisit nedir, neden kullanılır?

Ufak Tefek Cinayetler adlı televizyon dizisinde Oya karakterinin Merve karakterine pestisit içerdiği söylenen bir iğne yapmasının ardından herkes bu maddeleri merak etti...

Pestisit nedir, nasıl tanımlanır?

ABD’de pestisitlerin kullanımını düzenleyen kuruluş olan Çevre Koruma Dairesi’ne (EPA) göre pestisit; bitki zararlılarını önlemek, yok etmek, püskürtmek veya azaltmak için kullanılan madde veya maddelerin karışımı olarak tanımlanıyor.

Ağırlıklı olarak tarımsal üretimde kullanılan pestisitler genellikle böcek ilaçları (insektisit) olarak algılansa da; yaban ot öldürücü (herbisit), mantar ilacı (fungisit) ve bitki zararlılarını kontrol etmek için kullanılan birçok diğer maddeyi kapsıyor. Bunlar arasında mollusit, rodentisit, nematisit ve akarisit gibi alt türler var.

Pestisitler genellikle birtakım farklı maddeleri bir arada içeriyor. Bunlar arasında aktif ve etkisiz olanlar da var. Ayrıca farklı çevre koşullarına maruz kaldığında pestisitler metabolit olarak bilinen başka maddelere indirgeniyor.

Pestisitler zararlı mı?

Bir pestisit kimyasal madde olabileceği gibi virüs veya bakteri gibi biyolojik özelliğe sahip bir etmen de olabiliyor.

Kimyasal pestisitler hedef zararlıya seçicilik göstermediği için hedef dışındaki canlılara da zarar verebiliyor, hastalıklara ve bazı durumlarda ölüme dahi neden olabiliyor.

Pestisitlerin çoğu insanlar için de zararlı. Kullanıldıkları doza bağlı olarak, kalıntı bulunan yiyeceklerin insanlar tarafından tüketilmesi birçok hastalığa neden olabiliyor.

Yorumlar

Bir cevap yazın

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.