Gıda Hattı

Pesketaryen diyeti nedir? Pesketaryenler ne yer?

29 Ağustos 2021, 09:03
Paylaş
Pesketaryen diyeti nedir? Pesketaryenler ne yer?

Pesketaryen diyet, balık veya diğer suda yaşayan hayvanları içeren vejeteryan bir diyet. "Pesce" kelimesi İtalyanca’da balık anlamına gelir, bu nedenle bitki temelli diyetlerde balıklar yiyenler bu terimle çağrılır. Bazense bu kişilere pesko vejeteryanlar olarak adlandırılır. Peki pesketaryen diyeti nedir? Pesketaryenler ne yer?

Bir pesketaryen diyeti yapmak için meyveler, sebzeler, tahıllar, baklagiller ve deniz ürünlerini içeren yemekler tüketeceksiniz. Deniz ürünleri alabalık veya levrek gibi tatlı su balıkları, somon balığı veya ton balığı gibi tuzlu su balıkları ve karides, istiridye, kabuklu deniz ürünleri tüketilir. Çoğu pesketaryenler yumurta ve süt ürünleri tüketir, ancak bazıları tüketmez.

Pesketaryen beslenme nedir?

Balık, yumurta ve süt ile beslenme şekline peketaryen deniyor. Yoğurt veya peynir gibi bazı hayvansal ürünleri yerseniz de yemeseniz de, bir pesketaryan diyetini yapabilirsiniz. Bu sadece kırmızı etten kaçınmayacağınız, aynı zamanda kümes hayvanları, kuzu eti ve domuz etinden de kaçınacağınız anlamına gelir. 

Birçok beslenme uzmanı, pesketaryen diyeti ile Akdeniz diyetini karşılaştırıyor. Çünkü her iki diyette de birincil protein kaynağı balık. Tipik bir Japon diyeti de deniz ürünleri ve bitkilere dayanan bir pesketaryen diyetine benzer.

Pesketaryen ne yer?

Bazı kaynaklara göre, ideal bir peketaryen menü, yeşillikleri veya sebzeleri (yüzde 50 oranında), deniz mahsullerini veya bitki proteinlerini (yüzde 25 oranında) ve tam tahılları veya diğer karmaşık karbonhidratları (yüzde 25 oranında) içerir.

Sağlıklı bir pesketaryen diyet genellikle zeytin, tam tahıllar, baharatlı biberler, kabuklu yemişler, tohumlar, bitkisel yağları içerir.

Bir pesketaryenin ne olduğunu belirleyen katı kurallar yoktur. Pesketar olmak için ne sıklıkta balık yemeniz gerektiğini belirleyen kurallar yoktur. Örneğin, bazen balık yiyen ve bazen ise her öğünde salata yiyen bir vejeteryan olabilirsiniz.

Pesketaryen menü

Bazı insanlar peketaryen diyeti yapmaktan çekinebilir. Çünkü deniz mahsullerini pişirmek karmaşık olabilir.  Ancak, diyet planını daha kolay takip edebilmek için önceden alıp hazırlayabileceğiniz çok hızlı ve kolay yemekler vardır.

İşte hızlı ve kolay pesketaryen menü

  • Suşi
  • Somon ile yeşil salata
  • Balık taco
  • Balık güveç
  • Yengeç
  • Karides
  • Ton balıklı salata ile avokado
  • Sardalyalı pizza

Balığın faydaları nedir?

Belli balık türlerini yediğinizde, omega-3 yağ asitleri alımınızı artırırsınız. Bazı insanlar tavsiye edilen günlük vitamini almak için bir ek alırken, birçok doktor bu vitaminleri yemeğinizden almanızı tavsiye eder. Omega-3, kalp sağlığını güçlendirir, artrit semptomlarını azaltabilir ve hatta beyin ve göz sağlığını iyileştirmeye yardımcı olabilir.

Ayrıca, balıklar doymuş yağda düşüktür ve diğer besinler açısından zengindir. Et bazlı yemekleri balık bazlı yemeklerle değiştirdiğinizde, sağlıklı bir kiloda olmanıza ve korunmanıza yardımcı olmak için diyetinizdeki kalorileri ve yağları azaltmanız olasıdır.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.