Gıda Hattı

Perakendecinin ödemelerine alt sınır geldi

28 Eylül 2018, 09:46
Paylaş
Perakendecinin ödemelerine alt sınır geldi

Perakende işletmeleri tarafından azami fiyatları tarife ile belirlenen hızlı tüketim malları için üretici ve tedarikçi işletmelere birim miktar başına yapılacak ödeme, tarifedeki azami fiyatın yüzde 85’inden az olamayacak.

Ticaret Bakanlığının Perakende Ticarette Uygulanacak İlke ve Kurallar Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliği, 28 Eylül 2018 tarihli Resmi Gazete’de yayımlandı.

Perakendecinin ödemeleri yüzde 85’ten az olamayacak

Yeni Yönetmelikle, Perakende Ticarette Uygulanacak İlke ve Kurallar Hakkında Yönetmeliğin 12/B maddesinden sonra gelmek üzere “Perakende işletmelerce üretici ve tedarikçiye yapılacak ödemeler” başlığıyla 12/C maddesi eklendi.

Buna göre, hızlı tüketim mallarının satışının yapıldığı büyük mağaza ve zincir mağazalar ile bayi işletme ve özel yetkili işletmelerce, 5362 sayılı Esnaf ve Sanatkârlar Meslek Kuruluşları Kanunu’nun 62’nci maddesi ile 5174 sayılı Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile Odalar ve Borsalar Kanunu’nun 12’nci maddesi çerçevesinde azami fiyatları tarifeyle belirlenen malların temini karşılığında üretici ve tedarikçiye birim miktar başına yapılacak ödeme, tarifedeki azami fiyatın yüzde 85’inden az olamayacak.

Yayımı ile birlikte yürürlüğe giren yönetmelik hükümlerini, Ticaret Bakanı yürütecek.

AVM’cilerden perakendecilere: “3 ay önce haber verin, öyle çıkın”

Bu arada döviz kurlarındaki artışla birlikte, AVM yönetimleri ile perakendeciler arasında başlayan tartışmalar da hız kesmiyor.

Birleşmiş Markalar Derneği Başkanı, Twigy terliklerinin sahibi Sinan Öncel’in düzenlediği ve bazı marka temsilcilerinin katıldığı toplantıda konuşulan konular üzerine bir açıklama yapan Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği (AYD) Başkanı Hulusi Belgü, kira sözleşmelerinde dövizden TL'ye dönüş düzenlemesi sonrası ekonominin “perakendecilerin suiistimaline” uğradığını iddia etti. Belgü, açıklamasında şunları kaydetti:

“Bugüne kadar büyük bir anlayış çerçevesinde, perakende sektörünün değerli temsilcileri ile alışveriş merkezi yatırımcılarının yönetmeye çalıştığı ilişkiler, ne yazık ki bazı perakendecileri temsil eden bir derneğin provokasyonları ile büyük zarar görmektedir.

Şimdiye kadar hep itidal ile çalışmalarını yürüten sektörümüzde faaliyetlerini sürdüren 3 alışveriş merkezinde, alışveriş merkezleri ile konuşmadan, iletişime geçmeden -geçtiğimiz dönemde Güneydoğu Anadolu’da yaşanan olaylar gibi- zorla üyelerine ve diğer perakendecilere kepenk kapattıran, 32 sayılı kararname sonrasında üyelerine yeni sözleşme yapılmamasını, var olan sözleşmeleri hiçe sayılmasını salık veren bir anlayış hepimizi derinden üzmektedir.

İnsanları tehdit ederek ve ekonomiyi durdurarak hiç kimse bir yere varamaz. Yaşanan sorunlar ancak diyalog ve iyi niyetle çözülebilir.

Ülkemize 58 milyar dolar yatırım yapmış olan alışveriş merkezi yatırımcıları tamamen uzun vadeli banka kredileri ile fonlanmış ciddi bir borç yükü altındadır. Hükümetimizin ve Cumhurbaşkanımızın iyi niyetli çalışmaları ve attığı adımlar istismar edilmemelidir. Ekonomimiz, ticaret dişlileri döndükçe gelişecek ve bu sıkıntıları atlatacaktır. Sayın Cumhurbaşkanımızın kararnamesinin arkasına sığınarak kira ödememek ve/veya dükkânları kapatmak kimse için bir çözüm değildir.

3 ay ihbar ile tazminatsız çıkış hakkı tanınacak

Alışveriş merkezleri, bu sıkıntılı durumda perakendecimize verdiği indirimlere rağmen zorluk çeken ve yaptığı işten, bulunduğu alışveriş merkezinden memnun olmayan tüm perakendecilere kontratlarının süresi ne olursa olsun, noter yoluyla ve 3 ay ihbar ile tazminatsız çıkma hakkı verme kararı vermiştir. Buradaki tek istisna dekorasyon desteği alan ve AVM yatırımcısı tarafından bu masraflarının karşılandığı perakendecilerin, bu giderleri geri ödemek kaydıyla üstlenmeleri gereklidir.

Buradaki tek beklentimiz; 3 aylık ihbar sonrasında kira seviyesi ve kurlarla ilgili spekülasyon yaparak serbest piyasa kurallarının çiğnenmesinin önlenmesidir. Hiç kuşkusuz ki böyle bir durumda, sistemi kötüye kullanmaya çalışan kiracılarımız da kiraya verenler tarafından çıkarılabilecektir. Tüm perakendecilerimizin bugüne kadar her fırsatta, imzaladığı sözleşmeye verdiği garantilere rağmen sözünü tutmayan, devletin serbest piyasa ekonomisine müdahale etmesi için ısrar eden bazı perakendecilerimiz gibi olmadığına, fırsatçılarla birlikte hareket etmeyeceklerine inanıyoruz.”

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.