Gıda Hattı

Perakendecilerin Güneşi Hiç Batmaz

23 Kasım 2007, 16:34
Paylaş

Coca Cola'nın 1,4 milyar kişi tarafından tüketildiğini söyleyen The Coca Cola Company İcra Başkanı Muhtar Kent, 'Bu şirkette güneşin batması mümkün değil. Aslında internet sayesinde hiçbir perakendeci için güneş batmıyor' dedi

Perakende Günleri kapsamında konuşan The Coca Cola Company İcra Başkanı Muhtar Kent, üzerinde güneş batmayan bir şirketi yönetmenin sırlarını anlattı. İstanbul'un perakende endüstrisinin kalbinin attığı bir şehir olduğunu söyleyen Kent, "Dünyanın ilk alışveriş merkezi İstanbul'da kurulan Kapalıçarşı. Geçen yıl 100 milyon kişi kapalıçarşı'yı gezmiş. Kime İstanbullu olduğumu söylesem bana Kapalıçarşı'yı sorar" dedi.

Günümüzde perakendenin ticaretin ötesinde insanları bir araya getiren sosyal bir olgu olduğunu belirten Kent şöyle devam etti: "Coca Cola'nın en önemli özelliği insanlarla yenilikçi ve kalıcı ilişki kurması. Dünyada 200'den fazla ülkede, 1000 fabrikada Coca Cola ve diğer markaları üretiliyor. 75 milyar dolar cirosu olan bir şirket. 1,4 milyar kişi her gün Coca Cola ve ürünlerini tüketiyor. O yüzden bu şirkette güneşin batması mümkün değil."İnternet sınırları kaldırdı

Aslında internet sayesinde günümüzde hiçbir perakendeci için güneşin batmayacağını ifade eden Muhtar Kent, "İnternet sayesinde sınırların ortadan kalktığı bir dünyada yaşıyoruz. Haftanın yedi günü 24 saat insanlar kıyaslama yapıp, bir şeyler satın alıyor. Bu yüzden hiçbir perakendeci uyumayı göze alamaz. Perakendeciler için güneş hiçbir zaman batmıyor" diye konuştu.

120 yıllık şirket olan Coca Cola için hipermarket kadar büfecinin de önemli olduğunu dile getiren Kent, "120 yıllık tarihimiz boyunca şunu anladık ki iş yaparken küresel bir şablon yok. Türkiye'de işleyen bir sistemin Tayland'da işleyeceğini kimse söyleyemez. Örneğin Japonya gibi bir ülkede Coca Cola'dan daha fazla hazır kahvemiz satılıyor. Çin'de Sprite, Orta Amerika'da Fanta daha çok tüketiliyor. Yerel davranmak gerekir. Biz Coca Cola olarak bu yüzden çok güçlüyüz" açıklamasında bulundu.

Konuşmasında iyi yöneticinin sırlarını da veren Kent, şöyle devam etti: "Bana hep bir işadamında olması gereken özellikleri sorarlar. İyi bir işadamı risk almalı, öğrenme kapasitesi yüksek olmalı ama farklı özellikleri de bünyesinde barındırmalı. Bütün bunları yaparken farklılıklara da saygı duymalı. Bu yüzden Coca Cola'nın Atlanta'daki şirket merkezinde 50'den fazla ülkeden yönetici bulunuyor."

'Ruhumuz çok gelişmiş'

İyi bir yönetici olmak için kişisel zindeliğin de önemine değinen Kent, "Benim için Ayvalık'taki zeytinliğimde dostlarımla birlikte birkaç gün geçirmek çok önemli. Şu anda zeytin zamanı olduğu için aklım hep orada. İyi bir zeytinyağı için kısmet, inat ve şans gerekir" diye konuştu.

Türkiye'de girişimci ruhunun çok geliştiğini ifade eden Kent, "O bakımdan geleceği çok parlak. Yabancı sermaye çok önemli. Onu çekmeye çalışmalı. Gelişmekte olan ülkelere yetecek kadar yabancı sermaye yok. Yabancı sermaye genç nüfusa, alt yapıya ve istikrara geliyor" diyerek sözlerine tamamladı.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.