Gıda Hattı

Perakendecilerden süt ürünlerinin üretimine yerinde inceleme!

27 Aralık 2016, 12:56
Paylaş
Perakendecilerden süt ürünlerinin üretimine yerinde inceleme!

İstanbul’daki yerel perakendecileri buluşturan İstanbul Perder üyeleri, Türkiye’nin en köklü süt ve süt ürünleri kuruluşlarından Teksüt’ün Balıkesir Gönen’deki fabrikasını ziyaretlerinde, sütün yolculuğuna tanıklık ettiler. Ziyarete katılan perakendeciler, market raflarında tüketiciye sundukları süt ürünlerinin üretimine tam not verdiler.

Yerel ve bölgesel marketleri bünyesinde toplayan Türkiye Perakendeciler Federasyonu’na bağlı İstanbul Perakendeciler Derneği (İstanbul Perder) üyeleri, 20-21 Aralık 2016 tarihlerinde Gönen’deki Teksüt ziyaretlerinde, sütün fabrikadaki yolculuğunu ve farklı mamullere dönüşmesini yerinde inceleme fırsatı buldular.

teksut-istanbul-perder-tesis-gidahatti Üretim hatlarını incelediler

Teksüt’ün 27 bin metrekaresi kapalı, toplam 80 bin metrekare büyüklükteki tesisinde, başta süt, beyaz, kaşar, krem ve yöresel peynir hatları olmak üzere, üretim alanları gezildi, tedarik, üretim, mikrobiyoloji, hijyen, kalite ve lojistikle ilgili teknik bilgiler yöneticiler tarafından konuklara anlatıldı. Ayrıca yoğurt ve ayran üretimine yönelik yeni yatırımlar hakkında bilgi verildi. Konuklar tesisteki endüstriyel makinelere de oldukça ilgi gösterdi.

teksut-fabrika-gidahatti Fabrika gezisi sonrası Perder üyelerine Teksüt Yönetim Kurulu Başkanı Cevdet Arınık ile Satış ve Pazarlama Direktörü Murat Keleş tarafından ayrıntılı bir sunum yapıldı. Teksüt Yönetim Kurulu Başkanı Cevdet Arınık, İstanbul Perder Başkanı Ramazan Ulu ile katılımcılara plaket verirken, İstanbul Perder de Teksüt’e teşekkür plaketi sundu.

teksut-istanbul-perder-cevdet-arinik-gidahatti “Günde 500 ton işliyoruz”

Teksüt Yönetim Kurulu Başkanı Cevdet Arınık, yaptığı sunumda, 60 yıllık tarihiyle Türkiye’nin en deneyimli süt ve sütü ürünleri kuruluşu olduklarını söyledi. Arınık, “Günde 500 ton süt işleyen fabrikamızda hem geleneksel hem de yenilikçi lezzetlerimizi modern teknolojinin yardımıyla işliyoruz. Teksüt olarak sütün en iyisini kullanıyoruz, tamamen kalite ve hijyen odaklı üretim yapıyoruz. Ürünlerimizi sadece Türkiye çapında değil; Amerika Birleşik Devletleri, Kuveyt, Irak, Dubai, Libya, Azerbaycan, Türkmenistan, Kosova ve Tayvan gibi ülkelere de gönderiyoruz” bilgisini paylaştı.

Adım adım büyümelerini sürdürdüklerine dikkat çeken Arınık, Teksüt’ün bugün Türkiye’nin en büyük kuruluşlarını gösteren İstanbul Sanayi Odası İSO 500 sıralamasında 444’üncü sıraya yerleşerek, ülkenin sadece en köklü firmalarından biri değil, en büyüklerinden biri de olmaya doğru yol aldığını dile getirdi.

teksut-istanbul-perder-ziyaret-gidahatti “Fabrikadaki teknoloji ve hijyenden etkilendik”

İstanbul Perder Başkanı Ramazan Ulu ise Perder üyeleri olarak marketlerinde sattıkları ürünlerin nasıl üretildiğini yerinde incelemeye önem verdiklerini belirtti. Ulu, Teksüt fabrikasındaki işleyiş, teknoloji ve hijyenden etkilendiklerini aktardı.

Teksüt fabrika gezisine katılan İstanbul Perder üyeleri, aynı zamanda termal bir merkez olan Gönen’in kaplıcalarından da faydalanma imkanı buldu.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.