Gıda Hattı

Perakendecilerden fahiş fiyatlara büyük tepki! BİM icra kurulu üyesi Galip Aykaç gıda fiyatlarındaki artışın sorumlusunun marketler olmadığını açıkladı!

19 Ekim 2021, 22:26
Paylaş
Perakendecilerden fahiş fiyatlara büyük tepki! BİM icra kurulu üyesi Galip Aykaç gıda fiyatlarındaki artışın sorumlusunun marketler olmadığını açıkladı!
Gıda Perakendecileri Derneği tarafından ortak girişim kongresi düzenlendi ve bu kongrede konuşan başkan aynı zamanda BİM icra kurulu üyesi Galip Aykaç gıda fiyatlarında ortaya çıkan artışı sorumlusunun marketler zinciri olmadığını söyledi.

Aykaç maliyet artışlarının tamamını fiyatlara vurmayıp kar oranını düşüren marketlerin tam tersine enflasyonun kontrol altına alınması gerektiğini vurguladı ve bu konunun büyük bir rol oynayacağını savundu. Tüm dünyada tarım ürünlerinde maliyet artışı giderek yükseliyor. Tedarik de aksamalar ve ithal ürün fiyatlarında artış yaşanırken market zincirlerinin dalgalanmasını uzak bir nitelendirme olarak açıklayan Aykaç bu durum nedeniyle sektörde halka açık şirketlerin de zarar gördüğü bir gerçektir dedi.

Ürünlerin rafa gelinceye kadar tedarik, üretim, lojistik, gümrük ve benzeri aşamalardan geçtiğini bunlarında maliyetlere yansıdığını söyleyen ve perakendecilerden bağımsız olarak nihai fiyatlarının ortaya çıktığını söyledi. Bu dalgalanmalar tüketicilere en az düzeyde yansıtılıyor ve bunun için organize perakende sektörünün kendi kaynaklarını zorlayacak son fiyatları dengelemeye çalıştığını belirtti. Bunu yaparken de karlarından vazgeçtiklerini hatta bazı durumlarda da zararına satışların devam ettiğini söyledi.

Halka açık şirketler olumsuz etkileniyor

Marketlerdeki denetimlere ilişkin açıklama yapan Aykaç denetimleri hiçbir zaman karşı değiliz diyerek gündemdeki fiyat artışının asıl sebebinin irdelenmesi gerektiğini söyledi. Önlem alınmadığı müddetçe bu kontrollerin yalnızca son satış noktalarına yoğunlaştırılması ve algının bu artışların sebebi olarak marketleri göstermesi herhangi bir olumlu sonuç doğurmaz diyerek açıkladı. Oluşturulan bir diğer yanlış algı da fiyatların sektör oyuncularınca ortak belirlenmesi olduğu iddiaları. Halka açık şirketleri olumsuz etkiliyor dedi. Asıl dikkat edilmesi gereken noktanın da dengesizleşen gelir dağılımının ortaya çıkardığı sorunlara işaret etti. Alım gücünün düşmesi ve orta gelir kesiminin giderek daralması büyük bir sorun dedi.

Market hisselerinde düşüş yaşandı

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından işaret edilen 5 zincir marketteki yüksek fiyatlar söylemi eleştirildi ve bu durum fahiş fiyat fiyat artışları konusunda herhangi bir çözüm oluşturmazken halka açık kriterlerin düşmesine neden oldu. Fiyat artışları konusunda merkezi ve sınırsız uygulamaların olduğunu belirterek bu uygulamalarla mücadelede Ticaret Bakanlığı gerekli olan tüm tedbirleri alıyor ve bunlara gerekli operasyonlar yapılacak şeklinde açıklama yaptı. Bu açıklamanın hemen sonrasında borsada işlem gören Migros, CarrefourSA, BİM ve ŞOK marketlerin hisselerinde ciddi satışlar yaşandı.

Perakendecilerden fahiş fiyatlara büyük tepki! BİM icra kurulu üyesi Galip Aykaç gıda fiyatlarındaki artışın sorumlusunun marketler olmadığını açıkladı!
Perakendecilerden fahiş fiyatlara büyük tepki! BİM icra kurulu üyesi Galip Aykaç gıda fiyatlarındaki artışın sorumlusunun marketler olmadığını açıkladı!

Özgür Tort’dan önemli açıklama! Çiftçi para kazansın ve yeni jenerasyonlar daha modern tarıma geçsin

Şu an dünyada işimiz daha mı kolay? diyen Tort Migros icra başkanı olarak açıklamada bulundu. Tort 30000 çeşit malı 81 il ve online kanallarda taşıyoruz dedi. Hem fiziki hem de online kanaldan başımızın üstünde taşıdığımız ürünlerin yüzde 77'si tarıma dayalı ürün. Tarımda gelişim için kapsamlı bir model önerimiz bulunuyor. Ancak bu model yerel yönetimde sözleşmeli tarımı planlamayı sistematik işitsel kaydı ve girdi finansmanına sağlanması gerekiyor. Türkiye'nin verimli toprakları, güçlendirilmiş çiftçilik ve tarım işletmeleri finansman modeli, girdi maliyetleri de büyük avantaj sağlayacak. Tarımda bu dönüşüm enflasyonu düşürebilir. Zengin topraklar ile ülkemiz strateji konumunu güçlendirebilir. Çiftçi para kazanmalı ki yeni jenerasyonlar da modern tarıma girsin. Böylece hep birlikte ülkemize olan borcumuzu ödeyebiliriz dedi. Migros'un kuruluşundan bu yana ayrışan inovatif bir kültüre sahip olduğunu söyleyen Tort pandemi tüketicinin değişimi ile inovasyon konusunda çoklayıcı bir etki oluşturdu. Dönüşümle her yıl 10 yeni uygulama hayata geçiyor. Bu uygulamaların hayata geçmesi için 1000 yeni fikre sahip olmak ve dönüşmek şart dedi.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.