Gıda Hattı

Perakendeciler Bakan Tüfenkci'den ne istedi?

28 Mart 2016, 13:02
Paylaş
Perakendeciler Bakan Tüfenkci'den ne istedi?

Türkiye Perakendeciler Federasyonu (TPF) Heyeti, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci’yle bir araya geldi. Toplantıda, gıda ürünlerindeki KDV oranları, plansız şubeleşme, hal kayıt sistemi gibi konular masaya yatırıldı.

bulent-tufenkci-tpf-heyet-gidahattiOrganize perakendenin en büyük çatı örgütü Türkiye Perakendeciler Federasyonu (TPF) heyeti, Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Altunbilek başkanlığında, sektörde yaşanan sıkıntıları aktarmak üzere Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci ile bir araya geldi. TPF Heyeti, görüşmede, plansız şubeleşme, hal kayıt sistemi, gıda ürünlerinde uygulanan KDV gibi biz dizi konu hakkında Bakan Tüfenkci ile görüşlerini paylaştı.

Toplantıda ürünün pazarlara hızlı bir şekilde arz edilmesinin önemine değinen Bakan Tüfenkci, perakendeciliğin düzenlenmesi noktasında önemli çalışmalar yaptıklarını, bunu da sektörle istişare ederek gerçekleştirdikleri ifade etti. Tüfenkci, şunları söyledi:

“Tüketiciyle üretici en iyi ortamda nasıl buluşabilir, fiyatları nasıl istikrarlı hale getirebiliriz, bunu düşünüyoruz. Bir yeri yaparken diğer tarafı yıkmamak lazım. Piyasanın kendiliğinden oluşan bir dengesi var, bunu bozmamak gerekir. Denetim ve gözlemlerle piyasanın kendi şartları içerisinde yürümesini sağlamalıyız.”

"Gıdada KDV farkı olumsuz yansıyor”

market-calisan-gidahattiBakan Tüfenkci’ye sektörde yaşanan sorunlardan bahseden TPF Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Altunbilek, “Temel gıda, et ve et ürünleri, bakliyat, sebze ve meyve ürünlerinin toptan satım KDV’si yüzde 1, perakende satış KDV’si ise yüzde 8’dir. KDV farkı ürün maliyetleri üzerinden nihai tüketiciye olumsuz yansıdığı gibi, aynı ürün toptan satıcı üzerinden direkt nihai tüketiciye de satılabiliyor. Bu durum da perakendeci aleyhine haksızlık oluşturuyor. Yapılacak yasal düzenlemeler hususunda Bakanlığınızın desteğini arz ederiz” dedi.

“Perakendeci fahiş kar ediyor” iddiası

perakende-sektoru-calisan-gidahattiYaş sebze ve meyvede perakendecinin fahiş karlar elde ettiği yönünde çıkan haberlere de değinen TPF Başkanı Altunbilek, bu haberlerin gerçeği yansıtmadığını söyledi. Altunbilek, domates, salatalık, portakal gibi manav reyonlarının en hareketli ürünleri üzerinden tarladan itibaren ürüne yüklenen maliyetlere ilişkin bir raporu da Bakan Tüfenkci’ye sundu.

Altunbilek, plansız şubeleşme, yeni nesil yazar kasaların sektöre maliyeti, Hal Kayıt Sistemi’nin getirdiği para cezalarının da gündem maddelerini oluşturduğu toplantıda, Bakan Bülent Tüfenkci’yi, Yerel Zincirler Buluşuyor (YZB) 2016 etkinliğine de davet etti.

Toplantıya, Altunbilek ile birlikte TPF Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Reşat Narman, TPF Yönetim Kurulu Üyeleri Mahmut Kara, Mehmet Ali Başdurak ve Mustafa Şekerci ile Ankara PERDER Başkanı Ali Uyanık, Ankara PERDER Genel Sekreteri Fatih Ayhan ve Ankara PERDER Koordinatörü Nuray Abbas katıldı.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.