AramaArama
Gıda Hattı

Perakende sektöründe “yazar kasa” tedirginliği

19 Kasım 2015, 18:10
Paylaş
Perakende sektöründe “yazar kasa” tedirginliği

Türkiye Perakendecilik Meclisi toplantısında Alışveriş Merkezleri Hakkındaki Yönetmelik kapsamında AVM’lerdeki ortak alan giderleri konuşuldu, yeni yazar kasa uygulamasının ciddi maliyetlere yol açacağı kaydedildi.

TOBB Perakende MeclisiTOBB Türkiye Perakendecilik Meclisi, Mehmet T. Nane başkanlığında toplandı. Giderler konusunun şeffaf olması gerektiğini belirten Meclis Başkanı Nane, giderlerin bütçe vasıtasıyla yapılabilmesi prensibinin üyelerce kararlaştırıldığını hatırlattı. Nane, ortak alan giderlerinin taslak yönetmelikte yer alan metrekare hesabına göre değil de, yurtdışında yapıldığı gibi mağazaların metrekare büyüklükleri ve kategorilerine göre bir katsayı hesabı ile yapılmasının daha doğru ve adil olacağını vurguladı.

Metrekare hususunun, üzerine iyi düşünülmesi gereken bir konu olduğu fikrinde birleşen meclis üyeleri, perakendecilerin katılımcı olmasının önemine dikkat çekti. İlgili yönetmelik kapsamında doğru çerçevenin çizilmesinin gerekliliğini dile getiren sektör temsilcileri, AVM’lerin yaşatılması gereken yerler olduğunu, katsayı meselesi ile büyük-küçük ayrımının doğru yapılması gerektiğini söylediler.

TOBB Perakendecilik Meclisi 2“Yeni yazar kasa uygulaması ciddi bir maliyet”

Toplantıda ele alınan diğer bir konu da Ödeme Kaydedici Cihazlar kapsamında yeni yazar kasa uygulaması oldu. Yeni yazar kasa uygulaması ile büyük perakendecilik ya da zincir perakendecilik yapan mağazalarda çok ciddi bir maliyet ve değişim zorunluluğu ortaya çıktığını dile getiren meclis üyeleri, bunların yanı sıra piyasadaki yazar kasa firmalarının da altyapılarının henüz hazır olmadığı görüşünde birleşti.

Gelirler Genel Müdürlüğü ile görüşmeler yapıldığını vurgulayan sektör temsilcileri, bu uygulamanın hayata geçeceğini, önemli olanın yazar kasa uygulamasında öne çıkan firmaların biran evvel altyapı hazırlıklarını tamamlaması olduğunu kaydettiler.

Sistemde var olan e-defter, e-arşiv ve e-fatura ile mali unsurların tutulduğuna dikkat çeken meclis üyeleri, fiş ve ödemeyi birleştirme kaygısıyla Gelirler Genel Müdürlüğü’nün yeni yazar kasa uygulamasını faaliyete geçirmek istediğini, E-fiş sistemi hayata geçirilip, işlerlik sağlanması halinde dataların kontrolünün sağlanabileceğini ifade ettiler.

Perakendecilik Meclisi’nde, YOİKK İstihdam Teknik Komitesi 2015-2016 dönemi Eylem Planı içerisinde,  güvenceli ve esnek çalışma modelinin uygulanabilirliğine ilişkin çalışma raporu hazırlanması kapsamında; alt işveren ilişkisi, belirli süreli iş akdi, kısmi süreli çalışma, çağrı üzerine çalışma, geçici iş ilişkisi ve genel tatil ücreti konuları da değerlendirildi.

Sektörde esnek çalışma imkanlarının sağlanmasına da ihtiyaç duyulduğunu dile getiren meclis üyeleri, çalışma mevzuatındaki bazı maddelerin sektördeki fiili ihtiyaçlar ve gerekliliklere göre hafifletilmesi ve uyumlandırılması gerektiğinin altını çizdiler.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.