Gıda Hattı

Perakende sektörü 2016’da çift haneli büyüyecek

23 Haziran 2016, 12:48
Paylaş
Perakende sektörü 2016’da çift haneli büyüyecek

Türkiye Perakendeciler Federasyonu (TPF) Başkanı Mustafa Altunbilek, yerel zincir marketlerin toplamda 10 milyar doları aşkın ciroya imza attıklarını belirterek, “Çift haneli büyümemizi perçinleyip, 2016’yı yüzde 11 büyüyerek kapatmayı hedefliyoruz” dedi.

Perakende sektörüne yön verenler, Türkiye Perakendeciler Federasyonu’nun (TPF) iftar yemeğinde bir araya geldi.

tpf-iftar-davet-gidahatti

İstanbul Cemile Sultan Korusu’nda gerçekleşen organizasyona PERDER üyelerinin yanı sıra perakendeci, üretici, tedarikçi olmak üzere 500’e yakın sektör temsilcisi katıldı.

TPF’nin üye sayısı

Davette konuşan TPF Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Altunbilek, geleneksel olarak düzenlenen iftar programında sektörün tüm temsilcileriyle bir araya gelmekten büyük mutluluk duyduklarını dile getirdi.

tpf-iftar-cemile-sultan-korusu-gidahatti

Altunbilek, şöyle devam etti:

“TPF olarak önceliğimiz perakende sektörünü, yerel perakendeciliği güçlendirmek, tüm paydaşlarla tek yürek halinde çalışmak, rekabet seviyesini yukarı çekmek. Bundan tam 10 yıl önce başlayan yolculuğumuzda 100 üyemiz bulunuyordu. O dönemlerde 'Perakende sektörü 3-5 ulusal oyuncu tarafından yönetilecek' senaryolarına karşın biz aksini iddia ettik. Müşterilerimiz, üreticilerimiz, tedarikçilerimiz tüm paydaşlarımızla kurduğumuz bağ ile ulusal düşünüp yerel hareket ettik. Türkiye'yi uçtan uca dolaşarak hem çalışanlarımıza eğitimler verdik, hem de sektör temsilcileriyle buluştuk. Müşterilerimizin isteklerini dinledik. Uyguladığımız strateji, hayata geçirdiğimiz projeler sayesinde 100 üye ile başladığımız yolculuğumuzda bugün 337 üyeye ulaştık. Kuzey Kıbrıs Türkiye Cumhuriyeti de dâhil olmak üzere Türkiye'de toplam 15 PERDER, 4 bine yakın satış noktasında 70 bini aşkın çalışanımız ile hizmet veriyoruz.

Tek yürek halinde federasyonumuz çatısı altında güçlerini birleştiren yerel zincir marketlerimiz toplamda 10 milyar doları aşkın ciroya imza atıyor. Bu yıl da müşterilerimizin beklentilerini karşılayacak yaklaşımımız, hayata geçireceğimiz projelerle çift haneli büyümemizi perçinleyip, 2016’yı yüzde 11 büyüyerek kapatmayı hedefliyoruz.”

tpf-iftar-mustafa-altunbilek-gidahatti

Yerel perakendenin payı yüzde 37,7

Yerel zincirlerin ulusal ve indirim mağazaları karşısında gerçekleştirdiği yarışta önemli bir gücü temsil ettiğinin altını çizen Mustafa Altunbilek, "Toplam market grupları içinde yerel perakendenin satış payı yüzde 37,7'ye ulaştı. Bu tabloda tabiri yerinde ise aslan payı, yüzde 29,1 ile TPF'nin Edirne'den Ardahan'a yayılan üyelerine ait. Kıt kaynakları en iyi şekilde kullanarak ulaştığımız bu başarıda bizler kadar yanımızda olan, bu önemli yolculukta bizleri destekleyen tüm paydaşlarımıza teşekkür ediyoruz" diye konuştu.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.