Gıda Hattı

Pepino meyvesinden başarılı sonuçlar alındı

28 Ekim 2006, 16:14
Paylaş
Pepino meyvesinden başarılı sonuçlar alındı

Anavatanı Peru olan pepino, domatesvari bitki olmasına rağmen uygun sıcaklığı ve toprağı bulduğunda aynı kökten 3 ile 4 yıl boyunca ağırlığı 100 gramdan 1 kilograma kadar çıkabilen 10 ile 15 meyve verebiliyor. Türk insanı pepinoyu benimser ve tüketmeye başlarsa çiftciye yeni bir gelir kapısı daha açılacak.

Pepino'nun üretimini gerçekleştiren Kulaca Köyü Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Ahmet Uğur, geçen yıl 5 bin köke yakın pepino diktiklerini ve çok iyi sonuçlar aldıklarını söyledi.

Başkan Uğur, "Adapazarı'nda çiftci tanıtma gününde bu meyveyi gördüm. Çok beğendim. Bu yıl mayıs ayında da fidelerini diktik. Meyve alıp alamayacağımızı merak ediyorduk. Tropik bölge bitkisi olmasına rağmen iyi netice aldık. Yeni bir meyve olduğu için bu yıl bizim için pepinoyu tanıtma dönemiydi. Merak edip gelenlere meyvelerini dağıttık. Özellikle gelip kilosunu 4 milyon liradan alanlar var. Çiftci için iyi para. İnegöl'de yetişmiş olması önemli. Biz elde ettiğimiz verimden bu yıl için memnunuz. Bizim için önümüzdeki yıl önemli. Önümüzdeki yıl mevcut köklerden yine meyve alırsak çok iyi fırsat yakalamış olacağız" dedi.

Pepino'nun yeni bir meyve olması nedeniyle hakkında anlatılanların efsanevi olduğunu anlatan Başkan Uğur, "Pepino C vitamini deposu olarak adlandırılıyor. Kalsiyum bakımından çok zengin, bu nedenle ağrılara ve sızılara çok faydalı. Kolestrolü düşürüyor. Şeker hastaları için Pepino bulunmaz bir meyve. Aşırı tatlı olmadığı için hipertansiyon hastalarını için Pepino öneriliyor. Tadı az tatlı kavuna benzediği için şeker hastaları için önemli. Ayrıca, pepino meyvesinin hücre yenileyici özelliği var. Çocukların ve ihtiyarların bu meyveyi çokça tüketmesi gerekiyor. İlginçtir pepino da, portakal, mandalina ve yeşil biberden oldukça yüksek C vitamini bulunuyor. Şeker hastalığı haricinde anemi, kemik erimesine iyi geldiği söyleniyor" diye konuştu.

Uğur, pepinonun çok yönlü bir meyve olduğunu, bilinen özelliklerinin yanında marmelat, reçel, turşu ve meyve suyunun da yapılabildiğini ifade etti.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.