Gıda Hattı

Pepino nedir? Şeker hastaları için tropikal pepino meyvesi faydaları!

17 Şubat 2018, 11:19
Paylaş
Pepino nedir? Şeker hastaları için tropikal pepino meyvesi faydaları!

Türkiye’de Akdeniz sahillerinde yetiştirilen  Pepino meyvesi, içerdiği yüksek potasyum oranı ile kan şekerini düşürücü bir etkiye sahip. Son günlerde sıkça adından bahsettiyor. Peki pepino meyvesi nedir, faydaları nelerdir?

Barındırdığı A, B ve C vitaminleri ile kansere ve kalp krizine karşı korurken, kilo problemleri ve mide rahatsızlıklarına da iyi geliyor. Faydaları saymakla bitmeyen pepino meyvesini yazımızda detaylarıyla ele aldık.

Pepino meyvesi nedir?

pepino meyvesi nedirSon yıllarda Türkiye’de yetiştirilen pepino meyvesi, kavun, muz ve ananasa benzer bir tadı olan tropikal bir meyvedir.

Pepino’nun kanser hücrelerinin yok olmasında büyük etki sağladığı ve kolesterolü düşürdüğü belirtiliyor. Hücre yenileyici ve kemik gelişimine fayda sağlayan özelliğiyle çocukların gelişiminde büyük rol oynayan pepino meyvesi, C vitamini deposu olma özelliğiyle idrar yolları, solunum yolları enfeksiyonlarında vücut direncini artırıyor. İçerdiği kalsiyum oranıyla ağrıların giderilmesinde de önemli bir etkiye sahip.

Pepino meyvesi faydaları nelerdir?

Anemi hastalarının tüketmesinin önerildiği pepino meyvesi, böbrek kumunda bir hayli faydalı. Cinsel duyguları veya isteği uyaran etkisi de bulunan pepinonun, uyku düzenini dengeleyerek, menopoz döneminde yaşanan psikolojik sorunları gidermede olumlu bir etkisi bulunuyor.

İçerisinde K vitamini sayesinde kanın pıhtılaşmasını kolaylaştıran bu tropikal meyvenin faydalı olduğu rahatsızlıklar ise şöyle sıralanıyor:.

  • Diyabet,
  • Kemik erimesi,
  • Dalak yetmezliği,
  • Bağırsak kanseri,
  • Gen hastalıkları,
  • Mide rahatsızlığı,
  • Kansızlık hastalığı,
  • Hemofili hastalığı,
  • Kilo problemleri

pepino-gidahattiPepino Çeşitleri ve Özelliği

Dünyada üretimi yapılan başlıca çeşitleri Schmidt, Kawi, Suma, Asca, Lincoln, Gold, Golden Litestipe, Miski. Ülkemizde üretimi yapılan çeşidi ise miski. Ağırlığı 40 – 50 gramdan 1300 grama kadar değişen meyve genellikle  150 – 600 gram arasında. Ve ortasında çekirdek, tohum bulunmayan meyvenin tamamı yenilebiliyor.

Pepino nasıl yetiştiriliyor?

Pepino fidesi ile üretilen meyveye, belli bir büyüklüğe ulaşıncaya kadar bol su verilmesi ve olgunlaşma döneminde su oranının azaltılması gerekiyor. Bol güneş ve temiz hava ile beslenen  bu tropikal meyveyi güneş alan açık balkonlarda da yetiştirmek mümkün. Meyvelerinin büyüklükleri çeşitlerine ve uygulanan kültürel işlemlere göre farklılık gösteriyor.

pepino meyvesi

Pepino nasıl yenir?

Lezzeti ülkemizde oldukça beğenilen bu meyve taze olarak tüketildiği gibi genelde meze olarak, dondurma ile birlikte ve karışık meyve salatalarında garnitür olarak kullanılabilir.

Pepino meyvesi besin değerleri

Şeker: 5,7 gr.
Protein: 1-0,4
Yağ: 1
Hemiselilöz: 5
Sitrik Asit: 04-0,10
Vitamin C: 112 mg
Potasyum: 111 mg
Kalsiyum: 13 mg
Fosfor: 13 mg
Sodyum: 2,6 mg
Magnezyum: 3,1 mg
Klor: 1,1 mg

 

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.