Gıda Hattı

Pelé kimdir? Pelé hayatı

23 Ekim 2021, 18:12
Paylaş
Pelé kimdir? Pelé hayatı
Pele kimdir? Yıldız golcü Pele hayatı ve görüşleri merak ediiyor. Pele biyografi araştırılası yapılıyor. gidahatti.com olarak sizler için hazırladığımız içeriğimiz.

Pelé kimdir? Profesyonel futbol hayatının yanı sıra özel hayatı ve çocukları ile ilgili de gündeme gelen Pele hakkında her şey...

Pelé biyografi

adı; Edson Arantes do Nascimento

doğum; 23 Ekim 1940

mesleği; Brezilyalı eski profesyonel futbolcu Tüm zamanların en büyük oyuncularından biri olarak kabul edilen ve etiketli tarafından "En büyük" FIFA,  20. yüzyılın en başarılı ve popüler spor rakamlar arasında yer aldı.

Pele kimdir?
Pele

Pele kariyeri

1999'da Uluslararası Olimpiyat Komitesi tarafından Yüzyılın Sporcusu seçildive Time'ın 20. yüzyılın en önemli 100 kişisi listesine dahil edildi. 2000 yılında Pelé, Uluslararası Futbol Tarihi ve İstatistikleri Federasyonu (IFFHS)tarafından Yüzyılın Dünya Oyuncusu seçildi ve iki ortak kazanandan biriydi. Yüzyılın FIFA Oyuncusu . Hazırlık maçları dahil 1.363 maçta attığı toplam 1.279 gol, Guinness Dünya Rekoru olarak kabul edildi.

Pelé , 15 yaşında Santos ve 16 yaşında Brezilya milli takımı için oynamaya başladı. Uluslararası kariyeri boyunca, üç FIFA Dünya Kupası kazandı : 1958 , 1962 ve 1970 , bunu yapan tek oyuncu. Pele 92 maçta 77 golle Brezilya için tüm zamanların en golcü futbolcusu. Kulüp düzeyinde , 659 maçta 643 golle Santos'un tüm zamanların en golcü oyuncusu. Santos için altın bir çağda, kulübü 1962 ve 1963 Copa Libertadores'e ve 1962 ve 1963 Kıtalararası Kupa'ya götürdü.. " Güzel Oyun " tabirini futbolla ilişkilendirmesiyle tanınan Pelé'nin "heyecan verici oyunu ve muhteşem gollere olan tutkusu" onu dünya çapında bir yıldız yaptı ve takımları onun popülaritesinden tam olarak yararlanmak için uluslararası turnelere çıktı. Oynadığı günlerde Pelé, bir dönem için dünyanın en çok kazanan sporcusuydu. 1977'de emekli olduğundan beri, Pelé dünya çapında bir futbol elçisi olmuştur ve birçok oyunculuk ve ticari girişimde bulunmuştur. 2010 yılında New York Cosmos'un Onursal Başkanı seçildi.

Kariyeri boyunca maç başına neredeyse bir gol ortalaması yakalayan Pelé, rakibinin sahadaki hareketlerini tahmin etmenin yanı sıra her iki ayağıyla da topa vurmada ustaydı. Ağırlıklı olarak bir forvet oyuncusu olsa da, aynı zamanda derine inip oyun kurucu bir rol üstlenebilir, vizyonu ve pas yeteneği ile asist sağlayabilir ve ayrıca top sürme becerilerini rakiplerini geçmek için kullanabilirdi . Brezilya'da, futboldaki başarıları ve yoksulların sosyal koşullarını iyileştiren politikalara açık sözlü desteği nedeniyle ulusal bir kahraman olarak selamlanıyor. İlk siyah küresel spor yıldızı olduğu 1958 Dünya Kupası'ndaki çıkışı bir ilham kaynağı oldu. Pelé, kariyeri boyunca ve emekliliği boyunca sahadaki performansı, rekor kıran başarıları ve spordaki mirası nedeniyle birçok bireysel ve takım ödülü aldı.

Pele kimdir?
Pele

Pele hayatı

Pratik bir Katolik olan Pele , Papa Francis'e imzalı bir forma bağışladı . Ronaldo'dan imzalı bir futbol topu eşliğinde Vatikan Müzelerinden birinde yer almaktadır.
Pelé üç kez evlendi ve birkaç ilişkisi oldu ve birkaç çocuk sahibi oldu.

21 Şubat 1966'da Pele, Rosemeri dos Reis Cholbi ile evlendi. İki kızı ve bir oğlu vardı: Dr. Arthur DeLuca, Jennifer (d. 1978) ile evlenen Kelly Cristina (13 Ocak 1967) ve oğulları Edson ("Edinho", d. 27 Ağustos 1970). Çift 1982'de boşandı. Mayıs 2014'te Edinho, uyuşturucu kaçakçılığından kara para aklamaktan 33 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Temyizde ceza 12 yıl 10 aya indirildi.

1981'den 1986'ya kadar Pelé, kariyerinin başlamasında etkili olan TV sunucusu Xuxa ile romantik bir ilişki içindeydi . Çıkmaya başladıklarında 17 yaşındaydı. Nisan 1994'te Pelé, 28 Eylül 1996'da doğurganlık tedavileriyle Joshua ve Celeste ikizlerini doğuran psikolog ve müjde şarkıcısı Assíria Lemos Seixas ile evlendi . Çift 2008'de boşandı.

Pele'nin eski eşlerinden en az iki çocuğu daha vardı. Pelé'nin 1964'te hizmetçisi Anizia Machado ile ilişkisinden doğan Sandra Machado, DNA testlerine başvurmayı reddeden Pelé tarafından tanınmak için yıllarca savaştı. Mahkemeler tarafından 1993'te DNA kanıtlarına dayanarak biyolojik kızı olarak tanınmasına rağmen, Pelé en büyük kızını 2006'daki ölümünden sonra bile, ne de iki çocuğu Octavio ve Gabriel'i asla tanımadı. Pelé'nin 1968'de gazeteci Lenita Kurtz ile evlilik dışı bir ilişki yaşayan başka bir kızı Flávia Kurtz vardı. Flávia onun tarafından kızı olarak tanındı.

Pelé, 73 yaşındayken, 2010'dan beri birlikte olduğu Penápolis, São Paulo'dan tıbbi ekipman ithal eden Japon-Brezilyalı 41 yaşındaki Marcia Aoki ile evlenme niyetini açıkladı . İlk olarak 1980'lerin ortalarında tanıştılar. 2008'de tekrar görüşmeden önce New York'ta Temmuz 2016'da evlendiler.

Siyaset

1970 yılında Pelé, Brezilya askeri diktatörlüğü tarafından şüpheli solcu sempati nedeniyle soruşturuldu . Gizliliği kaldırılan belgeler, Pele'ye siyasi mahkumların serbest bırakılmasını isteyen bir manifesto verildikten sonra soruşturulduğunu gösterdi. Pele, ülkedeki siyasi mücadelelere daha fazla dahil olmadı.

1976'da Pelé, o yılki askeri darbe girişimi gerçekleştiğinde Nijerya'nın Lagos kentinde Pepsi sponsorluğunda bir gezideydi . Pelé, kesintiye uğrayan 1976 Lagos WCT turnuvasına katılan Arthur Ashe ve diğer tenis profesyonelleriyle birlikte bir otelde mahsur kaldı . Pele ve ekibi, ülkeyi birkaç gün terk edemeyecekleri için sonunda otelden ayrıldı ve Brezilya büyükelçisinin konutunda kaldı. Daha sonra havaalanı açıldı ve Pelé ülkeyi pilot kılığında terk etti.

Haziran 2013'te muhafazakar görüşleri nedeniyle kamuoyunda eleştirildi. Brezilya'daki 2013 protestoları sırasında Pelé, insanlardan "gösterileri unutmalarını" ve Brezilya milli takımını desteklemelerini istedi.

1977'de Brezilya medyası Pele'nin sağ böbreğinin alındığını bildirdi. Kasım 2012'de Pelé başarılı bir kalça ameliyatı geçirdi. Aralık 2017'de Pelé, Moskova'da düzenlenen 2018 Dünya Kupası kura çekiminde Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Diego Maradona ile birlikte resmedildiği tekerlekli sandalyede göründü. Bir ay sonra yorgunluktan bayıldı ve hastaneye kaldırıldı. 2019 yılında, idrar yolu enfeksiyonu nedeniyle hastaneye kaldırılan Pelé, böbrek taşlarını çıkarmak için ameliyat oldu. Şubat 2020'de oğlu Edinho, Pelé'nin bağımsız olarak yürüyemediğini ve evden ayrılmak istemediğini ve durumunu kalça ameliyatından sonra rehabilitasyon eksikliğine bağladığını bildirdi.

Eylül 2021'de Pelé, kolonunun sağ tarafındaki bir tümörü çıkarmak için ameliyat oldu. En büyük kızı Kely'nin "iyi olduğunu" belirtmesine rağmen, birkaç gün sonra yoğun bakıma yeniden yatırıldı, nihayet 30 Eylül 2021'de kemoterapiye başlamak üzere taburcu edildiği bildirildi.

Özet

Pelé'nin gol ve görünüş istatistikleri, çoğunlukla hazırlık maçları nedeniyle kaynaklar arasında farklılık gösteriyor. RSSSF Pelé 775 puan belirtiyor 840 resmi maçta hedefleri. Aşağıdaki tablo RSSSF'nin (2021) en son duyurusuna dayanmaktadır.

Kulüp/takım Maçlar Hedefler

Santos FC 660 643
New York Evreni 64 37
Brezilya 92 77
Askeri Takım 4 4
Seçim Sao Paulo 15 12
Diğer Seçimler 5 2
TOPLAM 840 775

Bunlar da ilginizi çekebilir

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.